Hiç kimse aynı yastığa baş koyacağı insanla bir ömür boyu beraberliğe evet derken, sonunun kötü olmasını istemez. Ancak acısıyla tatlısıyla ortak bir hayatta yoldaş olunan evliliklerde her şey her zaman çiftlerin istediği gibi gitmeyebilir. Kimi zaman ailelerden, kimi zaman kişilik problemlerinden meydana gelebilen sorunlar, evliliği çekilmez hale getirebiliyor. Bu problemler upuzun güzel bir yolda önümüze çıkan taşlar olarak düşünülmeli. Taşın üzerinden atlayıp geçmekte mümkün, takılıp düşmekte. Tabii atlamak için kişinin kendi içsel gücü yeterli olmayabilir. Bu durumda Evlilik Terapisi uygulanması düşünülebilir.

Evlilik Terapisi

Eşler Öncelikle Terapi Konusunda Anlaşmalı

Evlilik Terapisi; genellikle bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Erkekler, psikolojik destek almanın acizlik olduğunu düşünseler de eşi tarafından yüreklendirilip destek almaya başladıktan sonra bu konuda ne denli ön yargılı olduklarının farkına varmaktadırlar. Bu noktada öncelikle eşlerimizle evlilik terapisi alma konusunda anlaşıp iyi bir uzmana başvurmak gerekir.

Evliliği sarsan nedenler alkol, madde bağımlılığı gibi kişisel bozukluklar, uyumsuzluk, çok sahibi olmama, maddiyat, cinsellik olabilir. Çiftler kendi içersinde problemleri bir süre çözmeye çalışıp sonuç alamadılar ve sorunlar hala devam ediyorsa evlilik terapisi almanın zamanı gelmiş demektir.

Uzmanın belirlediği ölçüde haftalık ya da aylık seanslarla, eşlerin uzmanla birebir görüşmesiyle uzmana sorunların anlaşılması konusunda bir ön bilgi verilir. Uzman çiftler için uygun gördüğü önerilerini, onları beraber görüşmeye aldığı seanslarda tavsiyeleri ile yönlendirebilir. Psikolojide yeri olan bazı küçük test uygulamalarını isteyerek sorunları daha elle tutulur hale getirebiliyor. Bu sayede çiftler olası bir sorunda nasıl davranmaları gerektiği konusunda bilinçlenmiş oluyorlar.

Evlilik ve çift danışmanlığı ve diğer danışmanlık ve terapi için uzman ir kadro arayışı içindeyseniz http://pakuapsikoloji.com adresini ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum Yok