HaberEstetik Menü

EstetikHaber > yağ aldırma ücretleri
Etiket :

yağ aldırma ücretleri

yağ aldırma ücretleri kısa yolu ile işaretlenmiş estetik haber, estetik bilgi, estetik video ve resim listesi. yağ aldırma ücretleri konusunda EstetikHaber sitesinde yazılmış haber ve bilgiler..

İstemediğiniz kilolardan kurtulmak için diyet listelerine teslim olmak istemeyenler, çok daha hızlı ve kalıcı kilo kaybederek, incecik olmak isteyenler için yeni bir imkan daha. Bu cihaz, böbrek taşı kırma yönteminde olduğu gibi, odaklanmış ses dalgalarıyla çalışarak, yağları geri dönmemek üzere yok eden bir sisteme dayanıyor. Yeter ki bir daha kilo almayın, beslenmenize dikkat edin. Böbrek taşlarını kıran ses dalgalarının yağları da yok edebileceğini düşünerek, aynı mantıkla çalışan bir zayıflama cihazı üreten bilim insanları, kalıcı güzellik ve dinçliğin imkanlarını zorluyorlar.

Teknolojinin sunduğu imkanları hastalarıyla vakit kaybetmeden buluşturmak isteyenlerin başında Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doktor. Ziya Şaylan geliyor. İstenilen vücut şekline kavuşmak için bazen sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamaktan çok daha fazlasının gerekebileceğine dikkat çeken Doktor. Şaylan, Türkiye’ye yeni getirdiği ‘Ultrashape’ cihazı yardımıyla hastalarının yağlarından kurtulmasına yardımcı oluyor.

AMELİYATSIZ YAĞ EMME
Doktor. Şaylan, ultrashape yöntemiyle hastalarının kalıcı zayıflığa nasıl kavuştuklarının aşamalarını şöyle anlatıyor:
“Ultrashape, yağ hücrelerini ses dalgaları ile parçalayarak herhangi bir yan etkisi olmadan operasyonsuz, iğnesiz ve gözle görülebilen bir şekilde vücudunuzu şekillendirecektir. Uygulama muayenehanede yapılabilen rahat bir işlemdir ve tedavi sonrası derhal işinize dönebilirsiniz. Ultrashape odaklanmış ses dalgaları (ultrason) ile böbrek taşı kırma yönteminin benzeri bir mekanizma ile yağ hücrelerini parçalanarak kalıcı olarak yok eden bir uygulamadır. Bu özelliğinden dolayı Ultrashape Liposuction’ın (yağ emme) tek operasyonsuz alternatifidir ve Avrupa’da ‘Operasyonsuz Liposuction’ olarak adlandırılmaktadır. Parçalanan yağ hücreleri tamamen doğal yolla vücuttan uzaklaşır. Uygulama yaklaşık 1 saat sürer ve ağrısızdır, herhangi bir iğne veya cerrahi alet kullanılmaz. Dört haftada bir tekrar edilebilir ve genellikle 3 seans yeterlidir. Dünyada uygulama yapılan birçok ülkede şimdiye kadar hiçbir yan etki görülmemiştir. Öğle tatili kadar kısa bir zamanda gerçekleştirilen bu yöntemin sayesinde tek uygulamadan sonra 2-4 hafta içerisinde mesela bel çevresinde bir beden kadar bir incelme görülebilir. ‘Walk in, Walk out’ denilen yürüyerek geldiğiniz ve sonrasında yürüyerek eve gittiğiniz yani iyileşme süreci olmayan ağrısız ve güvenli bir uygulamadır.”

ZAYIFLLAKİN YÖNTEMİ DEĞİL
Ultrashape’in bir diğer önemli özelliği salt zayıflama yöntemi olmaması. Son derece güvenli ve sadece yağ dokularına etkili olduğu için, damar ile sinirlere herhangi bir zarar vermiyor. Uygulama sonrasında 4 gün süresince parçalanan yağların vücuttan tamamen atılabilmesi için özel bir karbonhidrat ve yağ kısıtlayıcı, sebze ve protein ağırlıklı bir diyet öneriliyor.
Ultrashape’in kesinlikle önerilmediği bir grup insan var ki bunlar sırasıyla; karaciğer yetmezliği, kalp pili olanlar ve gebeler. Ultrashape uygulaması normal veya az kilolu erkek ve kadınların arzuladıkları vücut şeklini elde edilmeleri için geliştirilen bir yöntem olduğu için, belirli bir yağ dokusu kalınlığı (hedef doku) gerektirdiğinden daha çok karın, bel ve basen bölgelerine uygulanıyor. Uygulama sırasında bilgisayar sayesinde yağ dokusu taranıyor ve kullanılacak enerji ve atış sayısı belirleniyor. Bu, operasyon sonrasında vücutta olukların veya çukurlukların oluşmasını önlüyor.

Doktor. Ziya Şaylan, uygulama sonrası bir ay kadar kısa bir zamanda kişinin vücudunun yeni şeklinin keyfini çıkarabileceğini vurgulayarak, yöntemin artılarını şöyle aktarıyor:
“Tek bir uygulama sonrasında vücut çevre ölçüsünde ortalama 2,5 cm incelme görebilirsiniz. Bu ortalama bir beden küçülmeye denk gelir. Uygulama ağrısız olduğundan anestezi veya uyuşturucu bir krem gerektirmez. Hastaların çok büyük bir çoğunluğu hafif bir yanma hissinden başke bir şey hissetmediklerini belirtmişlerdir. Bilgisayar dokunuzu tarayıp gereken dozu ve atış sayısını kendi hesaplar. Tedavi biter bitmez günlük işlerinize veya ailenizin yanına dönebilirsiniz. Herhangi bir iyileşme süreci yoktur ve takip gerektirmez. Cilt yüzeyi düzgün ve pürüzsüz kalır. Tedavi sırasında sadece yağ hücre parçalanır. Trigliserit olarak bilinen yağ hücresi içeriği hücreler karaciğere taşınır. Karaciğere gelen yağ ile besinler aracılığıyla barsaklardan gelen yağ arasında hiçbir fark yoktur. Ultrashape’ in parçaladığı yağlar da doğal yağlar gibi işlem görürler ve atılırlar”.

ULTRASHAPE’İN AVANTAJLARI
– Yaz aylarında da uygulanabilinir.
– Sadece yağ dokusuna etkilidir, sinir ve damarlara zarar vermez.
– Ağrısız ve iğnesizdir, herhangi bir cerrahi müdahele gerektirmez.
– Uygulamadan hemen sonra işinize dönebilir veya evinize gidebilirsiniz.
– Tek bir uygulamadan sonra bile beden ölçünüzde bir ufalma gözlenebilir.
– Komputer tarafından planlanması nedeni ile çukurlar ve oluklar oluşmaz.
– Şu anda yağ emme yöntemine en iyi alternatiftir.

Gazeteport.com

82 Yorum

Liposuction doğru hasta ve doğru hekim elinde, oldukça güzel sonuçlar veren bir yöntem. Bir heykeltraşın elinde çekiç ve keski ile hoş olmayan fazlalıkları almasına benziyor.
Çünkü vücudun bazı bölgelerindeki yağ birikintileri ne denli diyet yapılırsa yapılsın gitmiyor ve bölgesel çıkıntılar halinde kalarak, şekil bozukluğuna neden oluyor.

İşte bu bölgeler (göbek , kalça üstü, bacakların iç yüzleri basen tabir edilen yan bölgeler, diz kapaklarının arka bölgeleri) liposuction yönteminden oldukça yarar görürler ve düzgün bir vücut yapısı sağlarlar. Özellikle bu bölgelerin cerrahi müdahale yapılmadan düzelmesi neredeyse olanaksız. Çünkü ne kadar diyet yapılırsa yapılsın bu bölgeler inatçı çıkıntı şeklinde belirgin olarak kalıyorlar.

Liposuction resimleri vaser lipo cihazıyla yapılan örnek resimlerdir.

Liposuction * Yağ aldırma Fotoğrafları

Liposuction * Yağ aldırma Fotoğrafları

95 Yorum

Bu videomuzda yağ aldırma (liposuction) ameliyatını izleyeceksiniz..

Videolar google.com’dan alınmıştır ve operasyon videoları Amerikan Estetik plastik cerrahi uzmanları tarafından Amerikada yapılan operasyonlardır.

1 Yorum

Liposuction, artık çok farklı ve eskiden tedavi edilemez denen bölgelere de uygulanabiliyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Güner, liposuction ile artık yüz, yanak, gıdı, boyun, burun kenarları, meme, üst kol, sırt, yan karın, göbek üstü altı, bel, kalça, popo, basen, iç bacak, dış bacak, diz kapağı içi, dışı ve çevresi, ayak bilekleri ile dış genital bölgelerdeki fazla yağlardan kurtulmanın artık mümkün olduğunu belirtiyor. Özellikle meme ameliyatından korkan hastalar ya da iri göğüslü ama yakında doğum yapmayı düşünen gençler de kesisiz olarak liposuction ile tedavi edilebiliyor.

Yağlar başka amaçla kullanılabiliyor

Op. Dr. Hüseyin Güner, liposuction ile çok iri göğüsleri bile rahatlıkla küçülttüklerini belirtiyor: “Aynı seansta alınan yağların bir kısmı yüzdeki kırışıklıkların tedavisinde, dudak, çene, elmacık kemikleri üzerini ve popo büyütmede de kullanılabiliyor. Ameliyatı takiben özel bir bandaj ve korse kullanılıyor. Beşinci gün bandajları çıkarıp hastanın yıkanmasına izin veriliyor. Hasta korseyi birkaç gün ile bir ay arası süre kullanıyor.”

Korseler plaj mayoları gibi bir kumaştan yapılıyor. Hasta isterse korseyi çıkarmadan tuvalet ihtiyacını giderebiliyor.

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Hüseyin Güner, bu korselerin çok pratik olduğunu da sözlerine ekliyor: “Şişlikler bir aya kadar sürüyor, morarmalar ise ya hiç olmuyor ya da en çok 15 gün sürüyor. Tüm bunlara rağmen çoğu kez hasta birkaç saat ile birkaç gün içinde işlerinin başına dönebiliyor. Alınan yağ miktarı ve hastanın ağrısı ise bu süreyi belirliyor.”

Aşırı kilolarda ameliyatlar diyet ve egzersiz destekli olmalı

Liposuction ameliyatlarını birçok hastaya uyguladıklarını anlatan Op. Dr. Hüseyin Güner, kendilerine başvuranların büyük kısmının yıllardır her türlü diyete ve egzersize rağmen yok olmayan, yok olsa da ilk 1-2 kilo alma ile yeniden oluşan bölgesel fazlalıklardan şikayet eden kişiler olduğunu anlatıyor: “Bu hastalarda ameliyat sonuçları çok başarılı ve uzun süreli oluyor. Aşırı derecede şişman olanlarda başarı ve kalıcılık daha zor. Dolayısıyla ameliyatlar diyet ve egzersizle desteklenmeli.”

ÜRÜN MARKET

Gözlere odaklanın

Yaşlanma belirtilerinin ilk başladığı yer, göz çevresidir. Çünkü buradaki cilt çok ince ve naziktir, kurumaya ve kırışmaya da müsaittir. Yaşlanmanın, stresin ve çevresel faktörlerin etkilerini gidermek için La Prairie İsviçre, her göz sorunu için hedeflenmiş programlar yarattı. Biri mutlaka sizin için…

Süper bir nemlendirici

Kış aylarında kayak tatili mi planlıyorsunuz? Belki soğuk değil de Uzakdoğu sıcağı yaşamak size daha cazip geliyor. Ancak Dermalogica’nın geliştirdiği zengin içerikli nemlendirici “Super Rich Repair”, kronik kuruluk, nemsizlik ve zamansız yaşlanan cilt durumları ile savaşırken, aynı zamanda cildi onaran ve koruyan konsantre bir

3 Yorum

Liposuction bir vakum cihazına bağlı olan özel kanüller kullanarak cilt altı yağ dokusunun cerrahi olarak aspirasyonudur. Lipoplasti, liposculpture, veya aspirasyon-yardımlı lipektomi bu metodu tanımlayan diğer terimlerdir ve liposuction bunlar arasında en sık kullanılan ve diğerlerini de kapsayan terimdir.

Liposuction uygulamasının esası cilt altında deriye dikey olarak seyreden sinir ve damarların korunarak künt uçlu kanüller ile yağ dokusunun alınmasıdır. Üstteki derinin kanlanması ve duyusu korunur, yağın alınması ile olan volüm azalması üzerindeki derinin kollabe olması ve alttaki kaslara daha sıkı tutunması sonucu kontur düzelmesi olur.

Liposuction bir zayıflama yöntemi midir?

Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Liposuction ilk olarak normal veya ideal kilodaki kişilerdeki lokalize yağ birikmelerinin azaltılmasında kullanılmıştır. Günümüzde ise daha geniş kapsamlı vücut küçültme ve şekillendirme amaçlı olarak kullanılmaktadır. Liposuction ile geniş volümde yağ alınmasının mümkün olması, liposuction uygulamasının sağlıklı bir yaşam stilinin yerine geçmesi anlamını taşımaz. Kalıcı kilo kaybı diet modifikasyonu ve yemek yeme alışkanlığının kalıcı olarak düzeltilmesiyle mümkündür. Liposuction vücut bölgelerinin oranlarını düzeltse de, devamlı olarak aşırı yemek vücutta geride kalan yağ hücrelerinin yağı tutmasıyla, liposuction yapılmayan sahaların volüm artışına neden olur.

Liposuction kimlere yapılabilir, kimlere yapılmaz?

Liposuction geleneksel diet ve aktivitenin düzeltemediği lokalize yağ birikmelerinin olduğu bölgelerin kontur düzeltmesi için idealdir. Kişi liposuction sonrası yüksek kilolar almadıkça yeni konturu kalıcıdır. Liposuction bir şişmanlık tedavi yöntemi değildir. Fakat şişman kişilerde kontur bozukluklarını düzeltmek için kullanılabilir. Belirgin sağlık problemleri olan, kötü bir deri tonusü ve elastik olmayan derisi olan, ve kanama zamanı uzatan antikoagülan ilaçlar kullanan kişilere liposuction uygulanmamalıdır.

Hangi bölgelere liposuction yapılır?

Liposuction vücutta deri altında yağın bulunduğu ve kontur bozukluğu olan her bölgeye uygulanabilir. En sıklıkla uygulanan sahalar uyluk yan bölgesi, bel bölgesi ve karın bölgesidir. Daha sonra uyluk iç bölgesi, diz bölgesi, kalça bölgesi, sırt bölgesi gelir. Kollar, yüz bölgesi, boyun ve bacaklar ile ayak bileğine de liposuction yapılır. Uyluk ve bel bölgesinde konturu düzeltici bir ameliyat olarak çepeçevre uygulanabilir.

Liposuction uygulanan bölgelerin birbirine göre avantaj ve dezavantajı var mıdır?

Üzerindeki derinin kalın ve elastik olduğu bölgelerde alınan sonuçlar daha iyidir. Bu bölgeler boyun, sırt, bel, uyluk dış yüzü, diz, karın üst kısmı bölgeleridir. Karın alt kısmı ve uyluk iç yüzü bölgeleri derisi daha ince ve yumuşak olduğundan liposuction sonrası deride hafif dalgalanma görülebilir. Bu bölgelerde başlangıçta deri fazlası varsa liposuction uygulaması sonrası deri germe uygulamaları (abdominoplasti ve uyluk germe) gerekebilir.

Liposuction en fazla kaç kez uygulanabilir?

İdeal olarak bir anatomik sahanın liposuction ile tedavisinin bir kerede sonlandırılması gerekir. Sekonder liposuction denilen aynı sahanın ikinci kez liposuction yapılması 2 nedenle gerekli olabilir; ilkinde ilk seansta yetersiz tedavi edilmesine bağlıdır, diğer neden ise hastanın ileri derecede tekrar kilo almasıdır. Her ikisi de arzu edilmeyen durum oluşturur ve sekonder liposuction daha sertleşmiş bir vücut bölgesinden yağ alınmaya çalışılması anlamına geldiğinden bazı kısıtlamalar içerir. Bu durumda ultrasonik liposuction geleneksel liposuction uygulamasına göre daha iyi sonuç verebilir.

Ameliyat için uygun zaman var mıdır?

Liposuction için mevsimsel bir zamanlama gerekliliği genel olarak yoktur. Fakat ameliyat sonrası özellikle liposuction yapılan sahaların çevresinde deride morarmalar olabileceğinden bu bölgelerin güneş görmemesi gerekir. Yine 1-2 aylık sürede bir korse giyilmesi tavsiye edildiğinden tatil ve güneşlenme ihtiyaç ve arzusu olan kişilere yaz aylarında yapılması tavsiye edilmez.

Liposuction sonrası normal hayata dönüş süresi nedir?

Ameliyatın lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılması ve normal hayata dönüş süresi bir seansta tedavi edilecek sahaların sayısına ve büyüklüğüne bağlıdır. Normal kilodaki kişilerde tek seanasta 3-4 vücut bölgesine lokal anestezi altında hastane yatışı gerektirmeden uygulanabilir ve normal yaşama dönüş 1 gün içindedir. Aynı seansta daha fazla ve daha geniş alanlar genel anestezi ile tedavi edilirler ve normal hayata dönüş birkaç gün içindedir. Bir seansta 5 litre ve üzerinde total aspiratın alındığı geniş alanlara liposuction uygulamaları ise tam teşekkülü hastanelerde uygulanmalı ve anestezi ve cerrahın bu konuda tecrübeli olmalıdır. Bu durumda normal hayata dönüş birkaç gün ile 3-4 hafta arasında sürebilir.

Ultrason-yardımlı liposuction nedir?

Ultrason yardımlı cihazlar yağ dokusuna kanülün ucundan ultrason enerjisi vererek yağ hücrelerini “kavitasyon” adı verilen etki ile parçalar ve sıvılaşan yağ içi boş kanüllerle çekilir. Bu yöntemde yağın alınması daha yavaş ve tam değildir. Ultrason yardımlı liposuction sırt, kalça gibi sert sahaların liposuction uygulamasında ve daha önce liposuction yapılan sahaların tekrar liposuction uygulamasında avantaj sağlar ve cerrahın yorgunluğunu azaltır. Bu yöntem vücut konturu için liposuction uygulamalarının sınırlarını daha da genişletmiştir. Buna karşı uygulama süresi daha uzundur. Liposuction özel cihazlar gerektirse de, daha iyi sonuçlar elde etmek için bir cihazın diğerine üstünlüğü söz konusu değildir ve sonucun kalitesi büyük oranda cerrahın yetenek ve tecrübesine bağlıdır.

Kaynak: Kadıkoy Gazetesi

1 Yorum

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Sıvacı, vücut yağlarından estetik kaygılar nedeniyle kurtulmak isteyenlerin sayısının her geçen yıl arttığını kaydetti.Prof. Dr. Nedim Sıvacı, yaz sezonu öncesi güzel bir görünüme kavuşmak için yağları aldırmanın kalıcı bir çözüm olmadığını belirterek, ”Yağ aldırma, bir zayıflama yöntemi değil, şekil bozukluğu düzeltme yöntemidir” dedi.

Prof. Dr. Sıvacı, Türkiye’de, vücuttaki fazla yağları aldırmanın, şekil bozukluğundan kurtulmaktan çok, zayıflama yöntemi olarak düşünüldüğünü belirterek şunları söyledi:

”Yağ aldırma, bir zayıflama yöntemi değil, şekil bozukluğu düzeltme yöntemidir. Kontur düzeltme olarak adlandırılan yağ aldırma işlemi, göbek ya da kalçalarda şekil bozukluğu olanlara uygulanan bir işlemdir. Bugün bu işlem, özellikle kalçalarında bozukluk olduğu için pantalon ve etek giymekte zorlanan kadınlar tarafından ilgi görüyor. Yağlar ya kesilerek ya da yağ emme metodu olan vakumlama yöntemiyle alınıyor.”

Yağ aldırma işleminin, kilolardan kurtulmak için kalıcı çözüm olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Sıvacı, özellikle yaz sezonunda güzel bir estetik görünüme kavuşmak için bıçak altına yatanların, önerilen diyet programlarına uymaması durumunda yeniden eski haline dönecekleri uyarısını yaptı.

Kontur düzeltme operasyonlarının gelişigüzel yapılmaması gerektiğini de ifade eden Prof. Dr. Sıvacı, ”Operasyon yapılan kişiden 5 litreden fazla yağ almak, o insanın hayatıyla oynamak anlamına gelir. Bu durumda zayıf görünmek arzusuyla yağlarını aldırmak isteyen 150 kiloluk kişiden 5 litre yağ alsanız ne olur, almasanız ne olur?” diye konuştu.

GÖBEĞİN ZARARI YOK

Prof. Dr. Sıvacı, kendilerine en fazla gelen sorunlardan birinin de ”göbek sorunu” olduğunu kaydederek şöyle devam etti:

”Sanılanın aksine göbek, sağlık açısından zararlı değildir. Eğer göbek yağları aşırı kilodan kaynaklanıyorsa, bunun sağlık açısından risk taşıyan yönü, aşırı kilolu olmaktır. Sağlığa zararlı düşüncesiyle göbek yağını aldırmayı olumlu bulmuyorum, ancak estetik kaygılarla kurtulmak isteyenlere öneriyorum.”
Hürriyet

11 Yorum

Vücudumuzun bazı bölgelerinde biriken yağ dokuları kötü bir görüntü sergiler. Bu fazlalıklardan mutlaka kurtulmak isteyen kişi için cerrahi bir müdahale kaçınılmaz olur. Son yılların popüler çözümü haline gelen bu yöntem, kimlere uygulanabileceği konusunda doğru karar verildiğinde çok başarılı sonuçlar veren faydalı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bodyconturing- vücut konturlarının düzeltilmesi liposuction‘ın temel felsefesini oluşturuyor. Liposhaping (yağların şekillendirilmesi ), bodyshaping (vücut şekillendirilmesi), bodysculpturing (vücudun artistik heykeltraşlığı) terimlerinin tümü aynı anlamı taşıyor ve hepsi de yağların emilmesine dayanıyor.
Liposuction doğru hasta ve doğru hekim elinde, oldukça güzel sonuçlar veren bir yöntem. Bir heykeltraşın elinde çekiç ve keski ile hoş olmayan fazlalıkları almasına benziyor. Çünkü vücudun bazı bölgelerindeki yağ birikintileri ne denli diyet yapılırsa yapılsın gitmiyor ve bölgesel çıkıntılar halinde kalarak, şekil bozukluğuna neden oluyor. İşte bu bölgeler (göbek , kalça üstü, bacakların iç yüzleri basen tabir edilen yan bölgeler, diz kapaklarının arka bölgeleri) liposuction yönteminden oldukça yarar görürler ve düzgün bir vücut yapısı sağlarlar. Özellikle bu bölgelerin cerrahi müdahale yapılmadan düzelmesi neredeyse olanaksız. Çünkü ne kadar diyet yapılırsa yapılsın bu bölgeler inatçı çıkıntı şeklinde belirgin olarak kalıyorlar.

Bilgilendirme:
Estetik cerrahi uzmanı Prof. Dr. Nazım Durak, liposuction işleminde hastanın derisinin kalitesi önem taşıdığının altını çiziyor ve ‘Deri elastikiyeti bozulmamış hastalarda, deneyimli bir hekim tarafından liposuction uygulanırsa, sonuç mükemmel olacaktır’ diyor. Liposuction’ın sadece bir çubuğun deriden sokularak, yağların emilmesi olmadığının bilincinde olan hekim, hiçbir zaman bir yer çukur, bir yer tümsek olacak şekilde dalgalanmalar oluşturmaz. Ancak hastanın derisinin gevşek olduğu durumlarda gereğinde cerrahi işlemler uygulanabiliyor. Başlangıçta hastaya derisinin özellikleri ve ne kadar sonuç alınabileceği anlatılmaktadır ki beklentilerin doğru olması sağlansın. Bu yöntemle hasta göze hoş gelmeyen şekil bozukluklarına neden olan inatçı yağ birikintilerinden kurtulurken, kendisine olan güvenin de artması ile ruhsal açıdan da bir tatmin kazanıyor.

DETAYLI ÇALIŞMA
Prof. Durak, son zamanlarda aleyhte çok yayın olduğuna dikkat çekiyor. Yani vücutta belirli bölgelerde birikmiş yağların emilimi olan bu yöntem sıklıkla çok yanlış değerlendiriliyor. Bu sıkıntı, iyi tanı konamamasından da kaynaklanıyor. ‘İyi tanı nedir?’ diyoruz ve Prof. Durak yanıtlıyor: ‘Cildin elastikiyeti çok önemlidir. Örneğin doğum yapmış, karnı sarkmış bir kadının karın derisi, elastikiyetini kaybetmiştir. Bazen kişi 40 yaşındadır, ama cildi 25-30 yaşındaki birinin elastikiyetine sahiptir. Bazen de 30 yaşındadır ama 40 yaşındaki biri gibi çok gevşektir cildi. Elastikiyetin çok iyi saptanması gerekiyor liposuction’da. Burada çubukları sokup da yağları almak değil amaç. Tıpkı bir heykeltıraş gibi çalışmak gerekir. Bunun sağlanabilmesi için hastanın cildinin özelliklerini iyi tanımak lazım ki hastanın bundan ne kadar yararlanacağı önceden saptanabilsin.’. Prof. Durak, bu ameliyatın selülitleri yok etme ameliyatı olmadığını, selülitlere dolaylı yoldan yardım ettiğini hatırlatıyor.

GERÇEKÇİ YAKLAŞIM
Liposuction’da hasta ayaktayken alınacak bölgelerin çizilmesi büyük önem taşıyor. Ameliyat sırasında hasta yattığı için, bölge yayılır ve hekim deneyimsizse, çok fazla yağ alacaktır. Bu da deride çukurlara yol açar. liposuction ile fazla kilolardan arınmak mümkün mü? Prof. Nazım Durak, ‘Bu olanaksızdır! Biz,bölgesel birikmiş yağları alıyoruz, yoksa hastayı tornadan geçirerek inceltmiyoruz’ diyor ve devam ediyor: ‘Bu konuda yanlış vaatlerde bulunmak büyük hatadır. Ben hastayla asla kilo konuşmam. Biz, organizmanın dengesini bozmamak için bir miktar yağ alıyoruz, aldığımızın iki katı kadar sıvı veriyoruz. Hatta ameliyattan sonra tartıya çıkan hasta ağır bile geliyor!’

EMBOLİ RİSKİ VAR MI?
Liposuction ameliyatları zaman zaman emboli riski ile gündeme geliyor. Emboli, bir yağ parçasının damarı tıkamasıdır. Prof. Durak, ameliyat sırasındaki embolinin anestezinin bir kabahati olduğunu vurguluyor. Hipotansiyon, yani tansiyon düşüklüğü nedeniyle yağ asitleri ortaya çıkabiliyor ve bunlar gidip akciğerlerde sorun yaratabiliyor. Bu nedenle liposuction muayenehanelerde yapılacak bir işlem olmayıp, hastane ortamı gerektiriyor. Prof. Durak, ‘Biz aldığımız yağın iki üç misli kadar sıvı veririz- ki tansiyon düşmesin. Siz, damar dolgunluğunu yüksek tutar, tansiyonu düşürmezseniz, bir sorun söz konusu olmaz. Hele bizim ameliyatlarda anestezi çok önemlidir. Hasta bize güzelleşmek için gelir, hayatını riske atmak için değil!’ diyor. Yani liposuction’da meydana gelen komplikasyonlar tamamen anestezi kaynaklı oluyor. Parçalanan ve enjektörle çekilmeyen yağlar dokular arasında kalıyor ve vücut bunları kendi eritiyor.

OPERASYONLAR NASIL YAPILIYOR?
Vücutta izlerin gizlenebileceği noktasal kesilerden 2-4 mm.lik metal borucuklar sokuluyor. Bu borucukların ileri geri hareketi ve bunlara bağlı vakumun emmesi ile deri altındaki yağlar çekilir. Yağlar homojen bir şekilde emilmelidir ki, girinti çıkıntılar oluşmasın. Bu aynı zamanda kullanılan kanülün inceliğine de bağlı oluyor. Bu teknik ilk geliştirildiğinde 6-9 mm’lik kanüller kullanılmaktaydı. Küçük alanda çalışılacaksa bölgesel anestezi, değilse genel anestezi tercih ediliyor. Ameliyat süresi bir saat olup hastanede kalmayı gerektirmiyor. Ameliyattan hemen sonra hastaya uygun bandaj ve korse giydiriliyor ve bu korsenin 15 gün kullanılması tavsiye ediliyor. Ameliyattan sonra ilk 3 gün hastaya ağrı kesiciler veriliyor, 3 gün sonra da fizik egzersizleri ve ameliyat bölgelerine 15 gün lenf drenaj masajı öneriliyor. Morarmalar ve ödem bu 15 günün sonunda kayboluyor ve sonuç ortaya çıkıyor.

Kilo verme yöntemi değil
Çok net görülüyor ki, liposuction bir kilo verme yöntemi değil, ancak dolaylı yoldan kilo vermeye yardımcı oluyor. Liposuction’dan sonra kilo alınmıyor, alınsa yağlar o bölgelerde tekrar toplanmıyor. Düzgün bir ameliyat yapılmışsa, ameliyat bölgesinde çukur, diğer yerlerde tümsek olmuyor. Prof. Durak, iki tip liposuction bulunduğuna dikkat çekiyor: Yaş teknik ve kuru teknik. Yaş teknikte, yağları kansız alabilmek için özel bir sıvı enjekte ediliyor ve bir süre bekledikten sonra işleme geçiliyor. Kuru teknikte ise hiçbir şey enjekte etmeden, direkt yağ çekiliyor. Prof. Durak: ‘Ben kuru teknik kullanırım. Neden? Çünkü yaş teknik aldatır insanı. Liposuction’da farklı boyutlarda iğneler kullanıyoruz. Kalın yağlı bölgelerde iğnenin ucunu kalınlaştırıyoruz. İnce iğneler kullanınca adı liposhaping oluyor!’ Prof. Durak önemle hatırlatıyor: ‘Liposhaping’i genelde lokal anesteziyle yapanlar var. Kilo fazlaysa lokal yapamazsınız, yapmaya kalksanız hastayı zehirlersiniz lokal analjeziklerle!’
Her ameliyatın riski var. Ama tecrübeli bir hekim risk faktörlerini en aza indirgiyor. Hastanenin donanımı, anestezi doktorunun bilgisi ve hastayı tanıma özelliği ve hekim faktörü birleşince risk büyük ölçüde ortadan kalkıyor.

Kimlere ve hangi bölgelere uygulanır?
Vakum yöntemi uygulanacak kişilerin derisi yeterli elastikiyete sahip olmalıdır. Alttaki yağlar alındığında deri büzüşerek toplanabilmelidir. Liposuction yüzde 80 kadınlar tarafından tercih edilse de, erkeklerin de ilgi göstermeye başladığı bir yöntem. Erkekler göbek bölgesine yaptırıyor liposuction’u. Erkeklerin hormonal yapılarında androjen azalma ve östrojen artınca 40’lı yaşlardan sonra, memeler büyüyor, kıl dökülmeleri başlıyor, kadınsı bir görünüm ortaya çıkabiliyor.
Liposuction’un uygulanabileceği vücut bölgeleri:
-Yüz, boyun, gıdık
– Kollar
– Göğüs
– Karın-bel-basenler
– Bacak iç ve dış yüzleri
– Diz kapağı iç kısmı
– Ayak bileği

Hastaların soru ve endişeleri
– Bir seansta ne kadar yağ dokusu alınabilir?
Alınan yağ 1,5-3 kg civarındadır. Bunun üzerinde bir miktar alınmaz, alınmamalıdır ve bundan fazlasını talep etmek sağlık açısından sakıncalıdır.
-Vakum operasyonu zayıflama yöntemi midir?
Hayır. Vakum operasyonu zayıflama diyetleri ile verilemeyen karın, bel, basen gibi bölgesel yağ birikimlerinin tedavisi için tercih edilir. Bu bölgeler kalıtsal ve hormonal nedenlerle yağ depolayan bölgelerdir. Tüm rejim gayretlerine rağmen bu bölgeleri özellikle sorunlu olanlar, vakum operasyonundan en çok faydalanacak kişilerdir.
-Hangi yaşlar en uygundur?
Cilt elastikiyeti yerinde ise her yaşta iyi sonuçlar alınır.
– Yağ alınan bölgelerde yeniden yağ birikmesi olur mu?
Vakum ile çekilen, aslında içlerinde yağ depolanmış hücrelerdir. Bu işlem yağ hücrelerinin sayısını azalttığı için bu bölgelerden, diğer bölgelere göre daha az kilo alınır.
– Operasyondan sonra hasta işine ne zaman dönebilir?
Müdahaleden bir gün sonra
– Vakum ameliyatının riskleri nelerdir?
Çoğu 6-8 haftada geçecek olan bir his kaybı, uyuşukluk olabilir. Çok nadir olarak bu uyuşukluk kalıcıdır. Ayrıca aşırı miktar yağ dokusunun kalın kanüller kullanarak alınması deri yüzeyinde dalgalı görüntü oluşturabilir. Derinin elastikiyeti iyiyse, bu olasılık azalır.

Hastalar nelere dikkat etmelidir?
Hastaların öncelikle derilerinin özelliğini bilmeleri gerekiyor. Doğru hekime gitmek, mutlaka bu işin ehli bir hekim seçmek ve bu yöntemden ne kadar yararlanılabileceğini hekimin kendisinden öğren en önemli unsurları oluşturuyor.
Hastalar en çok morluk olup olmayacağını, ağrı duyup duymayacaklarını merak ediyor. Prof. Durak bu sorulara açıklık getiriyor: ‘Liposuction’da hiç ağrı olmaz. Hafta sonu ameliyatı yaparız, hastalarımız pazartesi gidip çalışırlar. Morluklar çok minimaldir. Derinin toparlanması için korse giydiriyoruz. Önce ne kadar kullanacaklarını ısrarla merak ediyorlar. Sonra sevebiliyorlar korseyi. Bir süre sonra hastaya masaj uygulatıyoruz.
İlk 15 gün ödemler nedeniyle karamsarlaşıyorlar, ama bunların kaybolmaya başladığını gördükten sonra moralleri düzeliyor, mutlu oluyorlar.
Sonrasında ise kendilerini disipline ediyorlar, daha sağlıklı yaşıyorlar. Çünkü ekonomik bir gideri göze alıyorlar, bir ameliyat riskini göze alıyorlar, bunlar motivasyon, bir uyarıcı yönlendirme oluyor. Yaşamlarına dikkat ediyorlar bundan sonra.’

26 Yorum

Son Yazılan Estetik Haberleri

En Çok Okunan Haberler

En Çok Yorum Yapılan Konular

Son Yorum Yapılanlar:

  • Kevser: Ilacin ismini soylermisiniz
  • Kevser: Hangi hastahanede oldunuz bende artik dusunuyorum ameliyati yardimci olursaniz sevinirim
  • Nursen: Merhabalar 5 ,6gün oldu benimmkarın germe ameliyatım hisar hastanesi prof.dr Aydın gozu...
  • gül: Bursa’da nerde acaba
  • barış: arkadaslar ben de dogustan dudak damak yarıgıyla dogdum. yarık dudaaklı oldugunuz ıcın...