HaberEstetik Menü

EstetikHaber > slikon
Etiket :

slikon

slikon kısa yolu ile işaretlenmiş estetik haber, estetik bilgi, estetik video ve resim listesi. slikon konusunda EstetikHaber sitesinde yazılmış haber ve bilgiler..

SilikonUzak doğudan ilginç bir haber.. Tayvan’ da bir kadının başına çok ilginç bir kaza geldi. 31 yaşındaki kadın, dekolteli giysisiyle motorsikletini sürerken birden sağ göğsünde bir acı hissetti.
Az sonra bir arı tarafından ısırıldığını anlayan kadın bunu pek önemsemeyerek evine döndü. Ertesi sabah kalkıp aynaya baktığında sağ göğsünün küçülmeye başladığını farketti. Hemen estetik cerrahına giden kadına silikonunun patladığı söylendi.

Yerel bir gazeteye konuşan estetik cerrahi uzmanı, ”Normal şartlarda bir arı sokmasıyla silikonun patlaması söz konusu olamaz. Fakat söz konusu hasta çok zayıf, bu yüzden göğüsleri silikonlarla beraber çok gergin ve ince bir deri tabakasına sahip.
Silikonun patlaması için tek mantıklı yol bu gibi görünüyor” diye konuştu…

5 Yorum

Meme Protezleri ile ilgili sık sorulan soruları Op Dr. Aylin Karanlık Yanıtlıyor..

Meme, Slikon, Silikon, Protez

Slikon nedir?
Slikon yarı-metalik veya metal benzeri bir materyal olup oksijen ile slikon dioksit veya silika birleşimidir. Deniz kumu, kristal ve kuartz silikadir. Silika dünya üzerinde en çok bulunan materyaldir. Slikon; sıvı, jel veya lastik kıvamında olabilir.Günlük yaşamımızdaki ter önleyici deodorantlar, el kremleri, sabunlar, hazır yemekler, suya dayanıklı giysiler, sakızlar slikon içeren maddelerden bazılarıdır.

Protezle emzirebilir miyim?
Birçok kişi sorunsuz emzirmektedir. Yapılan çalışmalarda serum veya slikon jel dolgulu meme protezleri arasında süt kalitesi ve miktarı açısından fark bulunamamıştır. Ancak çocuk doğurma planı tamamlanmadan protez ameliyatı gerçekleşecekse bunu doktorunuzla konuşmanız yararınıza olur. Değişik ameliyat yöntemlerini sizinle paylaşacaktır.
Ayrıca emzirme esnasında mastit (meme bezi enfeksiyonu) gelişirse protezin kapsül kontraksiyonu artar. Bu yüzden memede kızarıklık, ağrı, sıcaklık artışı olursa mutlaka doktorunuza başvurun.

Hamilelikte meme protezlerimi çıkarttırmalı mıyım?
Slikon meme protezinin bebeğe zarar vermesi bilimsel bir gerçek olmasa da bu yönde aşırı korkusu veya endişesi olanlar hamilelik öncesi protezlerini çıkarttırabilirler. Hamile kalındıktan sonra ancak hayati tehdit eden zorunlu operasyonlar haricinde narkoz almak bebeğe çok daha fazla zarar verir.

Slikon meme protezleri emniyetli midir?
Yapılan çalışmalarda hazır inek sütünde ve bazı hazır bebek mamalarında slikon yerleştirilmiş bir memenin ürettiği sütten çok daha fazla oranda slikon saptanmıştır. Yine yapılan bilimsel çalışmalarda slikon meme protezinin vücutta herhangi bir hastalığa yol açmadığı saptanmıştır.

Slikon meme protezi kanser yapar mi?
Kadınlarda görülen 10 kanser vakasından 8’i meme kanseridir. Bu durumda meme protezi kullanan pek çok kadında da meme kanseri görülmektedir. Meme kanserinde ailesel geçmiş (annede, ablada, teyzede meme kanseri görülmesi gibi) en önemli faktördür.
Yapılan bilimsel çalışmalardan slikon meme protezi kansere yol açar seklinde bir sonuç çıkmamıştır.

Slikon meme protezi ile mamografi çektirilebilir mi?
Normal bir hastaya çekilen mamografi ile slikon meme protezi olan hastaya çekilen mamografi teknikleri farklılık gösterebilir. Bu yüzden mamografi çektirmeden doktorunuza veya filmi çeken teknisyene bu konuyu mutlaka belirtiniz.

Slikon allerji yapar mı?
Dünya üzerindeki tüm maddelere karşı allerji görülebilir. Ancak slikon vücutla en barışık materyallerden biri olduğundan allerji ortaya çıkması çok nadir bir durumdur.

Slikon meme protezinin ömrü ne kadardir?
Protezlerin hiçbiri ömür boyu kullanım için değildir. Bazı hastalar çıkan problemler nedeniyle birkaç yıl içinde protezlerini değiştirtmek zorunda kalsalar da genel olarak protez ömrü 10-20 yıldır.

Slikon meme protezi sonrası günlük aktiviteye ve spora ne zaman başlanabilir?
Ameliyat sonrası ilk 5-7 gün pek konforlu değildir. Günlük aktivitelere dönüş 4-6 hafta sonra olur. İlk 3 ay içinde zorlu aktiviteler, ağır yük kaldırma, üst beden egzersizi yapma, yüzme gibi sporlar doktorunuz tarafından yasaklanır.

Slikon meme protezi ameliyatı sonrası güneşlenmek veya solaryuma girmek sakıncalı mıdır?
Güneşlenmek veya solaryuma girmek protezinize zarar vermez. Ancak ameliyattan sonra 1 yıl dolmadan yapılan bu aktiviteler ameliyat izinizin koyu kahverengine dönüşmesine yol açar. Bu yüzden bir yıl dolana dek iz bölgesi en az 30 SPF güneş koruyucu ile korunmalıdır.

Slikon meme protezi ameliyatı sonrası uçak yolculuğu veya dalma sporu (scuba diving) yapılabilir mi?
Evet. Basinç degisiklikleri ameliyat bölgesinde kasilma-gevseme hareketleri yaratabilir. Ayrica protez içinde küçük hava kabarciklari olusumuna neden olabilir. Serum dolgulu protezlerde hava kabarcik hareketi ve su hareket sesleri duyulabilir. Bu durum 24-48 saat içinde geçecektir.

Slikon meme protezi ameliyatı sonrası ne zaman balenli (telli) sütyen giyilebilir?
3 ay sonra. Bu sürede vücut protezi bağ dokusuyla çevirir. Taktığınız telli sütyen iz yaparak meme formunun kalıcı bozukluğuna yol açabilir.

Slikon meme protezi normal meme yumuşaklığında mıdır?
Protez sert değildir, koyu bir jöle kıvamındadır. Ancak hastaya vücut sekline oranla daha büyük bir protez yerleştirilirse sertliği bir miktar daha artar.

Slikon meme protezi normal meme gibi hareket eder mi?
Slikon meme protezinin hareketi pek çok faktöre bağlıdır. Protez tipi, operasyon, oluşan kapsül bunlardan bazılarıdır. Eğer meme hiç hareket etmiyorsa kapsül kontraktürü (bağ dokusunun aşırı artması sonucu protezin kapsül içinde sıkışması) gelişmiştir. Tekrar operasyon gerekir.

Slikon meme protezinin ağırlığı ne kadardır?
Boyuta ve dolgu maddesine göre değişir. Örneğin 250 cc slikon jel dolgulu protezin ağırlığı 250 gr’ dır.
Slikon meme protezi meme derisinde çatlaklara yol açar mi?
Küçük volümlü protezler çatlaklara yol açmaz. Ancak büyük volümlü olanlar ağırlığa bağlı olarak çatlaklara yol açabilir.

Meme başında hassasiyet kaybı olur mu?
Geçici azalma veya artma olabilir.

Slikon meme protezi ameliyatından sonra kilo vermemin bir zararı olur mu?
Çok fazla miktarda kilo verme meme bezinin volümünün de azalmasına yol açtığı için memede bir miktar sarkma ve boyutta küçülme görülebilir.

50 yaşından sonra meme protezi ameliyatı olunur mu?
Meme protezi ameliyatı için genel vücut sağlığı önemlidir. Yaş değil. Ancak memede sarkma veya deride elastikiyet kaybı varsa ek olarak meme askılama ameliyatı yapilir.

Op. Dr. Aylin Karanlık
esplace@esplace.net

15 Yorum

Protezler vücudun çeşitli yerlerinde estetik operasyon amaçlı kullanılıyor. Özellikle göğüs büyütme operasyonlarında.

Avustralyada bilim adamları, tenis topu büyüklüğünde bağ dokusu geliştirmeyi başardılar..

Protez

Avustralyanın Melbourne şehrinde St. Vincent Hastanesi’nde görevli bilim adamı Jürgen Dolderer, tenis topu büyüklüğündeki dokunun domuzlarda geliştirildiğini, yöntemin ileride göğüs yapımında kullanılabileceğini söyledi.

Bu sayede artık kendi dokunuzla göğüs estetiği sağlanabilecek..

Bilim adamı Jürgen Dolderer, yuvarlak bir kürenin içine biyolojik olarak parçalanabilen bir “iskele” yerleştirildiğini, dokunun yerleştirileceği kişiden alınan hücrelerin bu kürenin içine koyulduğunu söyledi. İçinde hücreler olan kürenin daha sonra bu kişinin omuzuna yerleştirildiğini ve kan damarlarına bağlandığını ifade eden Dolderer, kürenin içindeki “iskelenin” 4 haftada parçalandığını ve yeni bağ dokusunun 6 hafta içinde oluştuğunu söyledi.

Domuzlar üzerinde yapılan deneylerde tenis topu büyüklüğünde doku geliştirildiğini belirten Dolderer, yöntemi birkaç ay sonra insanlarda denemeyi düşündüklerini söyledi.

Her zamanki gibi estetik cerrahi daha teknolojik ve insanların daha konforlu yaşamasına hizmet etmeye devam edecek gibi gözüküyor..

Yorum Yok

Göğüs büyütme tipleri şu şekildedir:

Karın germe sırasında göbek altından:
Karın germe esnasında memenin altına doğru uzanan bir tünel hazırlanır ve silikon protez bu tünelden yerleştirilir. Silikon protezler, bu yolla genellikle göğüs kasının üzerine yerleştirilirancak kas altına yerleştirmek ayrıca mümkün. Ameliyat kesisi olmadığı için, göğüs bölgesinde ameliyat izi olmaz.

Meme başı çevresi:
Ameliyat kesisi, meme başı çevresinin koyu renkli bölgesinin çevresinde, yaklaşık 4 cm. uzunluğunda yarım çember şeklindedir. Meme başı çevresinden kesi yapıldığında silikon protezin yerleştirileceği bölgeye, süt bezleri kesilerek ulaşılır, protezin yerleştirileceği bölgeye ulaşmak için süt bezlerinin kesilmesi, olası bir doğumdan sonra emzirmeyi olumsuz etkileyebilir, meme başının duyusunu sağlayan sinir etkilenebilir, bu durumda meme başında geçici ya da kalıcı uyuşukluk oluşabilir. Ameliyat kesisi, meme başının çevresinde silik bir iz bırakarak iyileşir.

Koltuk altı:
Koltuk altında, derinin katlandığı çizgiler üzerinden silikon protez türüne göre 2-4 cm. uzunluğunda bir kesi yapılarak, memenin altına doğru uzanan bir tünel hazırlanır ve protez bu tünelden yerleştirilir. Silikon protezler, bu yolla genellikle göğüs kasının altına yerleştirilir. Ameliyat kesisi koltuk altında olduğu için, meme bölgesinde ameliyat izi olmaz. Koltuk altındaki ameliyat izi ise kıvrım çizgileri içinde kaldığından dolayı zamanla kaybolur. Bu yolla yapılan girişimin süt bezlerine hiçbir etkisi yoktur. Olası bir doğumdan sonra emzirme sorunları ortaya çıkmaz. Meme başının duyusunu sağlayan sinirin etkilenme ihtimali çok azdır. Bu nedenle meme başının uyuşukluğuna sık olarak rastlanmaz.

Göğüs Büyütme Estetiği resimleri The American Society for Aesthetic Plastic Surgery (Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği ) sitesinde bulunmaktadır.

Diğer silikon protez resimleri görmek için adres satırına yazmanız gereken web adresi: www.surgery.org/public/photos/breast_augmentation

88 Yorum

Silikon meme sahibi olmak isteyenlerin öncelikle bilmesi gerekenler şu: Silikon protez nedir, ne değildir? Meme içine konulan protezlerin aslında sadece kılıfı silikon. Ancak içinde silikon jel, soya yağı, serum fizyolojik gibi maddeler bulunabiliyor. Günümüzde hala en yaygın olarak kullanılan, içi de silikon olan protezler…

Protezin içindeki sıvılar zamanla kılıftan, gözle görülmeyecek kadar küçük miktarlarda sızıntı yapar. Buna tıp dilinde ‘protez sızıyor’ denir. Bu beklenen, hesaplanan bir durumdur. Sızan sıvı, memede şekil değişikliğine yol açarsa, kişi tekrar ameliyat masasına yatırılır.

Medyada sıkça bazı ünlülerin silikonlarının patladığı haberlerine rastlıyoruz. Uzmanlar, bunun çok zor bir şey olduğunu belirtiyorlar. Silikonun patlaması için ya ameliyat esnasında bir cerrahi aletin silikonu delmesi ya da sonradan ciltte de ciddi bir yaralanmaya neden olacak darpın gerçekleşmesi gerekiyor.

KANSER YAPIYOR MU?
Silikonun kanser yaptığına dair kaygılar kimi çevrelerde devam ediyor. Amerika’da silikon üreten firmalara davalar açıldı. Ancak yapılan araştırmalar bu iddiayı haklı çıkaracak bir kanıta ulaşmadı. Şimdilik silikonun kanser yapmadığı kabul ediliyor.

Peki kim, hangi silikonu seçmeli? Öyle ya, damlası var, damla olmayanı var… Büyüğü var, küçüğü var… Silikonun şekli ve büyüklüğü kişinin cilt ve beden yapısına göre seçiliyor. Özellikle cildi ince ve kuru olan, açık tenli ve zayıf kadınlar çok büyük göğüslere heveslenmemeli. Büyük protezler bu kişilerde zamanla sarkmalara neden oluyor.

EMZİRMEYİ ETKİLEMİYOR
Silikon protezler meme dokusu ya da onun altındaki pektoral kasın altına yerleştirilir. Yani süt üretme yeteneğine sahip meme dokusu protezin üstünde kalır. Böylece süt üretimi de, emzirme de kesinlikle etkilenmez.

Silikon protezlerde ortaya çıkan sorunlar da var. Protezin etrafında zamanla bir kapsül oluşur. Bu, bedenin kendisine yabancı gelen bir cisme karşı gösterdiği doğal bir tepki. Korkulan, bu kapsülün kasılması, büzülmesi. O zaman meme sertleşir, şekil değişikliğine uğrar. Tedavisi de tekrar cerrahi müdahaledir.

Bir proteze biçilen ömür, yaklaşık 20 yıl. Ancak bu süre içinde cilt de, meme de yaşlanmanın etkisi ile sarkacaktır kuşkusuz. Bu nedenle memeye ikinci bir estetik, her halükarda bu süreden önce gerekecek.

İYİ KARAR VERİN
Silikon protez taktırmak, iyi verilmesi gereken bir karar. Çünkü kadın, bedenine, kendisine ait olmayan bir cismin yerleştirilmesine izin verecek. Üstelik de bir yıl sonra silikonlarından vazgeçerse, başka bir sorunla karşı karşıya kalacak. Silikonu alınmış göğüs, ne yazık ki sarkacak. Göğsün silikon öncesi haline dönebilmesi için toparlayıcı ek bir müdahale gerekecek.

Silikon taktırmaya niyetlenen kişi, kendine önce şunu sormalı, “Neden istiyorum?” Gögüsleri küçük ya da şekilsiz olduğu için kendini güvensiz hisseden ve “Kendim için istiyorum” diyenler daha isabetli karar verenler. Başkası için isteyenler var. Kocası, sevgilisi için ya da rekabette olduğu diğer kadınlar için… İşte onlar, içlerinden gelen sese bir daha kulak vermeliler.

Sabah

5 Yorum

48 saat içinde memeye dönüşen karın dokusunun yaşayıp yaşamayacağı anlaşılmakta. Bu kritik devre atlatıldıktan sonra yenilenmiş organ sadece birkaç hafta içinde bedenle kaynaşabiliyor. Beden dokusuyla gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hastalar psikolojik olarak tamamen iyileşiyor.Mikrocerrahlar kanser nedeniyle memeleri alınmak zorunda kalınan hastalarına, karın yağlarıyla yeni meme dokusu biçimlendirebiliyor. Yenilenmiş organ ömür boyu kalıcı olduğu için de kadınlar travmatik sorunlar yaşamıyor. Ancak teknik birçok doktor tarafından henüz bilinmemekte.

A.T hanımın hayatı her zaman alışveriş ettiği bir iç çamaşırı dükkanında değişecekti. Sağ memesi kanser yüzünden alınan 47 yaşındaki kadın, yine eskimiş pamuklu protez yerine yenisini ısmarlamak için gelmişti. ‘Neden alınan memenin yerine yenisini yaptırmıyorsun’ diye soran satış elemanından o gün kendi karın yağlarıyla yeni göğüslerine kavuşan kadınlarla ilgili öyküler dinledi.

Gerçi geliştirilmiş erken tanı yöntemleri ve daha iyi ameliyat teknikleri sayesinde kanserli meme eskisi kadar tümüyle alınmıyor, ama yine de kanser nedeniyle kaybedilen organların yenilenmesiyle ilgili büyük bir talep var, diyor Alman estetik cerrahı Axel- Mario Feller.

Meme yenileme ameliyatı, yapay veya bedenden alınan doğal hammaddelerle yapılmakta. Fakat farklı yöntemler hastalar kadar doktorlar tarafından da pek bilinmiyor.

Japonya’da keşfedildi

Tümör yüzünden alınan meme, genelde silikon yastıklarla yenilenmekte. Ama A.T bedeninde yabancı madde taşımak istemediği için karın yağıyla gerçekleştirilen yenileme ameliyatı ilgisini çekmişti.

Japonya’da keşfedilen yöntem Amerika’da iyice geliştirildi ve iyi bir lojistik ve beceri gerektirmekte, diyor bu ameliyat tekniğini kliniğinde uygulayan Feller. Cerrah, kaslara zarar vermeden elips biçimindeki dokuyu damarlarla birlikte karın duvarından alıyor ve uygun biçimde kesiyor ve boşalmış meme yerinin yerine yerleştiriyor.

Doğal beden dokusuyla yapılan meme yenileme ameliyatı Avrupa genelinde 200 cerrah tarafından uygulanmakta.

Tekniğin Amerikalı öncülerinden olan Robert Allen’in meme yenileme operasyonlarıyla ilgili uzun vadeli araştırmasını yapmış olduğu Louisiana Devlet Üniversitesinde, yöntemin diğerlerinden hem daha güvenli hem de daha iyi olduğu anlaşıldı.

Doğal yağ dokusuyla gerçekleştirilen ameliyatların sadece %1’inde karın yağıyla yenilenen meme kalıcı olmamış.

Yaşam kalitesi iyi

Kanada’da da ise karın ve memenin dört saatlik tek bir girişimde ameliyat edildiği, sağlıklı operasyon tekniğinin maliyeti üzerine yapılan araştırmalar ‘DIEP Flap’ (operasyon yönteminin İngilizce kısaltılmışı: Deep Inferior Epigastric Artery Perforator Flap) tekniğinin lehine sonuçlandı.

Amerika’daki 9000 dolarlık (Avrupa’da en az 15.000 euro) yenilenme ameliyatı kas dokusu implantından daha pahalı olmamasına rağmen, daha iyi bir yaşam kalitesi sunmakta.

Yapay implantlara karşın, doğal yağ dokusundan elde edilen meme, hastanın bedeniyle uyumlu olarak şişmanlayıp, zayıfladığı gibi onunla birlikte yaşlanıyor. Ve bir kez bedenle kaynaştıktan sonra ömür boyu kalıcı olmakta.

Oysa silikon yastıkların on yılda bir hatta bazen daha kısa sürede değiştirilmeleri gerekiyor. Ve her ne kadar yapay implant malzemeleri günden güne geliştirilse de organizma bunlara karşı ağrılı bir ‘kapsül fibrozu’ ile reaksiyon gösterebiliyor.

Epigastrik damarlar

Hastanın beden dokusuyla gerçekleştirilen ameliyattan önce dekolte, meme biçimi ve karın çizgileri işaretlenmekte. Karından alınacak elips biçimindeki parça ölçüldükten sonra ise (aşağı yukarı 30cm uzunluğunda ve 14 cm genişliğinde) karın duvarı kesiliyor.

Bundan sonraysa sıra işin en zor kısmına, yani girişime adını veren ‘epigastrik’ damarlar aranmasına geliyor. Karnın içi kısmında kasları besleyen dikey toplar ve atar damarlar bunlar. Bu girişim çok dikkat istiyor, çünkü damarların hiç hasar görmeden meme boşluğuna aktarılması gerekmekte.

Bu damarların aranması sırada memenin eski dikiş yeri açılarak ‘mamaria arteri’ (meme toplar damarı) hazırlanmakta.

Bazı hastalarda ‘mastektomi’ (memenin tümüyle alınması) ameliyatı sırasında çok sayıda sinir hasar görür. Fakat meme yenilme ameliyatlarının uygulandığı hastanelerde şimdi cerrahlar daha dikkatli davranarak estetik cerrahlarının kullanabileceği sinirleri köreltmeden bırakmaya özen göstermeye başladılar.

Psikolojik iyileşme

Karından alınan parçadaki damarlar ve sinirler meme damarları ve sinirleriyle bağlandıktan sonra, elips biçimindeki karın parçası meme boşluğunun üzerine yerleştirilerek dikilmekte. Dikiş izi genelde bikini sınırında kalıyor. Ameliyattan sonraki 48 saat çok önemli. Bu süre içinde ameliyatlı bölgenin ısısı dikkatle takip edilmekte, sonuçta bu süre içinde memeye dönüşen karın dokusunun yaşayıp yaşamayacağı anlaşılmakta. Bu kritik devre atlatıldıktan sonra yenilenmiş organ sadece birkaç hafta içinde bedenle kaynaşabiliyor.

Beden dokusuyla gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hastalar yeniden eski bedenlerine kavuşmakla kalmayıp, psikolojik olarak da tamamen iyileşiyorlar.

Oysa en iyi meme implantı hakkında bilgi almak isteyen hastaların birçok cerrahtan aldıkları yanıt ‘Hayatta kaldığınız için sevinmelisiniz’ şeklinde.

Bu deneyimi 24 yaşındaki J.L.’de yaşamış. ‘Bizim ne şekilde yaşadığımız onlar için pek önemli değil’ diyen J.L. bedeninde ailesindeki diğer kadınların kansere yakalanmasına yol açan ‘BRCA-1’ genini taşıyordu. İki yıl önce teşhis edilen kötü huylu tümör alındıysa da kanser riski sürüyordu. Böylece J.L. kemoterapi ve ışın tedavilerinden sonra ailesinin de desteğiyle iki memesini de aldırarak meme yenileme ameliyatı olmaya karar vermiş.

8 kadından biri

Dünya genelinde sekiz kadından biri her yıl kanser yüzünden mastekomi ameliyatı olmak zorunda. Dişiliğin, cinselliğin ve anneliğin sembolü olan memenin yokluğu kadınların çoğunda güçlü travmalara neden olmakta. Almanya’da gerçekleştirilen bir araştırmaya göre dokuz kadında birinde görülen meme kanseri yılda 45.000 yeni vakayla en sık yaşanan kanser türü.

Hastaların üçte birinde sadece kötü huyla tümör temizlenmekte. Bazı özel kliniklerde ise vakaların %79’unda hastalar memelerini kaybetmiyor.

En basit yenileme yöntemi olan silikon jeli, J.L. için hiç uygun değildi. Hastanın estetik konusunda kaygıları vardı. Ayrıca silikon implantı taşıyan bir arkadaşının da geceleri sanki iki termofor üzerinde yatıyormuş gibi hissettiğini anlatması onu korkutmuştu.

Yeni meme bedendeki çeşitli dokulardan biçimlendirilebiliyor. Mesela ‘Latissimus dorsi’ olarak adlandırılan büyük sırt kasından. Doku parçası cerrahi girişimle elde edilen bir tünelden, ‘çalınıp’ koltuk altından göğüs bölgesine aktarılmakta.

Doktorlar sırt dokusuyla gerçekleştirilen ameliyatların çok başarılı olduğunu söyleseler de sırtta meydana gelen bu ‘bozukluk’, kol ve omuzda güç kaybına da yol açabiliyor. Tahminlere göre hastaların üçte biri bu ameliyattan sonra yük taşırken, ağır ev işi yaparken hatta saçlarını tararken bile zorlanıyorlar.

Meme ucu da tamam

Beden dokularıyla gerçekleştirilen diğer bir yöntem de karın duvarını, dolayısıyla da tam bedeni zayıflatmakta: Karnın alt kısmındaki kas, yağ ve cilt dokusundan elde edilen parçayla elde edilen implant. J.L. bu ameliyattan sonra sadece spora veda etmekle kalmayıp hamile kalma şansını da yitirecekti. Böylece jinekolog ve estetik cerrahları arasında geçen yoğun araştırmalar sonucunda DIEP Flap yönteminin kendisi için en uygun olanı olduğuna karar verdi.

Meme kanseri geni kontrolü yaklaşık beş seneden beri yapılmakta. O zamandan bu yana git gide daha fazla genç kadınların başvuruda bulunduklarını söyleyen cerrahlar hastaların karnında yeterli bulunmayan yağ dokusunun 10 ila 20 yıl içinde laboratuarda bile üretilebileceğine inanıyorlar. Avrupa’nın altı kliniğinde meme yenileneme ameliyatı için gerekli yağ hücresi üretimi denenmeye başladı bile.

DIEP Flap yöntemiyle gerçekleştirilen meme yenileme operasyonunda meme uçları cilt dokusuyla biçimlendiriliyor. Ve birkaç ay sonra da dövmeyle renklendirilmekte.

Ülkemizde de uygulanıyor

Bu tekniği ülkemizde uygulayan estetik cerrahlardan Prof. Dr.Nazım Durak şu açıklamayı yaptı: Meme kanseri nedeniyle göğüsü alının bayanlara tek seansta karından alınan doku parçasıyla eski memenin aynısı 2 saatlik ameliyatla gerçekleşiyor. Yaşam boyu yeni memesiyle hasta mutlu oluyor bunun fiyatı ise 5 ile 10 bin dolar arasında. Kamuoyunda başka yerlerden alınan yağ veya doku parçasının memeye yerleştirildiği sanılıyor. Bu doğru değil.

3 Yorum

Bayanlar! Küçük göğüsler kadar büyük göğüslere de ameliyatsız çare var!

Bir manken küçük göğüslerinden rahatsız olmadığını ve silikon yaptırmayacağını söylüyordu… Açıklaması ise hayli akla yatkındı: ‘‘Silikona ne gerek var, ben göğüslerimi çantamda taşıyorum.’’

Kimimiz küçük göğüslere sahip olmaktan şikayet ederken, kimimiz de büyük göğüslerden yakınırız. Küçük olanlar keşke daha büyük olsaydı derken, büyük olanlar da ‘‘biraz daha para biriktireyim, hemen küçülteceğim’’ derler. İşin aslı, hepimiz de sahip olamadığımız nitelikleri kıskanır ve onlara kolay yoldan ulaşmanın çarelerini ararız. Vücutta ilk göze çarpan bölge olan göğüsler de, kadınların bu memnuniyetsizliğinden en fazla nasiplenen yerdir. Küçültünce neler olur, sütten mi kesiliriz, yoksa büyültünce hissetme duyusunu mu kaybederiz şeklinde başlayan ve uzadıkça uzayan tartışmalar genelde hep sonuçsuz kalır. Silikon taktıran veya ameliyatla göğsünü küçülten kadınların ekranlarda ve dergilerde yaptıkları içler acısı açıklamalar da cabası… Kimisi ‘‘yüzükoyun yatınca birden patlayıverdiler’’ diye silikonlarından şikayet ederken, kimisi de ‘‘küçülttürdüm ama izleri hala duruyor, vallahi bi üstsüz güneşlenemedim şekerim’’ diye dert yanıyor. Ama üzülmeyin! Artık sütyenlerin öyle çok çeşidi çıktı ki, dışarıdan bakıldığında küçücük göğüsler adeta balon gibi gözükebiliyor. Tabii büyük olan ‘‘Samantha Fox’’ modeli göğüsler de, öyle bir sıkıştırılıp pres ediliyor ki, neredeyse tahta gibi duruyor. Yani, ameliyatsız, ağrısız-sızısız ve dikişsiz, sadece bir sütyenle istediğiniz göğüslere kavuşabileceksiniz. Artık bunların modelini, rengini ve bedenini seçmek de size kalıyor…

‘‘Miracle Bra’’ yani mucize sütyen çeşitleri ve fiyatları:

Fiyatlar tabii ki silikon taktırmakla veya göğüs küçültmekle kıyaslanamaz ama normal sütyen fiyatlarıyla karşılaştırılınca da, biraz pahalı duruyor. Ama ameliyatsız ve ağrısız olarak istediğimiz beden göğüslere sahip olabilmenin de bir bedeli olmalı değil mi?

Artık herhangi bir iç çamaşırı satan mağazaya girdiğinizde, istediğiniz her çeşit sütyeni bulmanız mümkün… Sadece açıklaması biraz zor oluyor. İşte örnekler:

l Küçük göğüsleri daha dolgun göstermek için tüm göğsü kapatan destekli, yani süngerli sütyenler: 13 Milyon-15 Milyon

l Küçük göğüsler için yarım sütyenler, daha çok göğsü yukarı kaldırmaya yarıyor ve içindeki süngerler takılıp çıkarılabiliyor: 11 Milyon-13 Milyon

l Yine küçük göğüslü kadınların özellikle gece elbiseleriyle giymeleri için yapılmış, bant şeklinde sütyenler. Aslında bunlara sütyen denilemez çünkü askı yok, arkadan geçen ve balenleri tutan bir şey yok. Bu, sadece göğsün altına yapıştırılan birer banttan ibaret ve göğsü kapatıp, biraz da kaldırmaya yarıyor: 3 Milyon-6 Milyon (Bir pakette 3’er adet var.)

l Büyük göğüsler için en uygun ve geçerli seçim, tüm göğsü kapatan, askılı ve balenli sütyenler: 10 Milyon-20 Milyon

l Büyük göğüsleri bastırmaktan çok kaldırmaya yarayan, alttan süngerli ve balenli, yarım sütyenler: 13 Milyon-18 Milyon

l Büyük göğüsler ve küçük göğüsler için ayrı modellerde satılan büstiyer cinsi sütyenler, hem bel ve sırttaki fazlalıkları kapatıyor, hem de göğüsleri ciddi bir biçimde yukarı kaldırıyor: 20 Milyon-30 Milyon

Hangisi daha sağlıklı: Silikon mu, sütyen mi?

Aslında cevabı açık ve net olan ve sorulması bile saçma olan bir soru bu. Tabii ki hiç bıçak değmemiş ve içine yabancı maddeler girmemiş göğüsler daha sağlıklı olur. Ama hangisi daha cazip derseniz, o zaman durum değişir. Çünkü ne de olsa, birinde göğüsler ebediyyen istediğiniz şekle giriyor, birinde ise sadece dış görünüşte değişiklik oluyor. Partnerinizle başbaba kaldığınızda da foyalar ortaya dökülüyor. Ama biz yine de bir soralım istedik, bakalım silikonun veya küçültmenin sağlığa ciddi bir zararı oluyor muymuş? Florence Nightingale Hastanesi Estetik Cerrahi Bölümü hekimlerinden Dr. Ömer Alp, kadınların meme büyültme operasyonalarının, kullanılan proteze göre 3’e ayrıldığını belirtti. Bunlar; soya yağı, serum fizyolojik ve silikon jel. Bu üç maddenin de kullanım açısından vücutta hiç bir komplikasyona ve sağlık bozukluğuna yol açmayacağının belirlendiğini söyleyen Dr. Alp, protezlerin hiç birinde kanserojen madde olmadığını da ekledi. Bunun yanında, meme küçültme operasyonlarının ise öncelikle sağlık sebepleri için, sonra estetik için yapılabileceğini belirten Dr. Alp, vücuda göre çok büyük olan göğüslerin yaş ilerledikçe kamburluğa ve ciddi boyutta baş, boyun ve omuz ağrılarına yol açabileceğini söyledi. Ancak sağlık açısından meme küçültmenin ve dikleştirmenin hiç bir zararı olmadığını da sözlerine ekledi. Dr. Alp, dikleştirme operasyonlarında dikkat edilmesi gereken ilk noktanın kürek kemiği ile meme ucu arasındaki mesafenin 18 cm olması olduğunu ve bunun fazlasının sarkık göğüs olarak ele alındığını da belirtti. Dr. Alp’ten aldığımız ortalama fiyatlar ise şöyle:

Silikon: 800-1500 dolar arası Küçültme: 3000-4000 dolar arası Dikleştirme: 2000 dolar civarı

Kelebek

3 Yorum

Son Yazılan Estetik Haberleri

En Çok Okunan Haberler

En Çok Yorum Yapılan Konular

Son Yorum Yapılanlar:

  • Kevser: Ilacin ismini soylermisiniz
  • Kevser: Hangi hastahanede oldunuz bende artik dusunuyorum ameliyati yardimci olursaniz sevinirim
  • Nursen: Merhabalar 5 ,6gün oldu benimmkarın germe ameliyatım hisar hastanesi prof.dr Aydın gozu...
  • gül: Bursa’da nerde acaba
  • barış: arkadaslar ben de dogustan dudak damak yarıgıyla dogdum. yarık dudaaklı oldugunuz ıcın...