HaberEstetik Menü

EstetikHaber > sarkık karın
Etiket :

sarkık karın

sarkık karın kısa yolu ile işaretlenmiş estetik haber, estetik bilgi, estetik video ve resim listesi. sarkık karın konusunda EstetikHaber sitesinde yazılmış haber ve bilgiler..

Yağ birikimleri ve deri sarkmasına bağlı olarak kolun çevresinin genişlemesi ailevi yatkınlık veya kilo alma-vermelerden sonra oluşur. Kol özelikle el sallama pozisyonunda yarasa-kanadı görünümündedir ve bu durum kısa kollu elbise giyilmesinde sorunlar yaratır. Kolun bu deformitelerini düzeltici ameliyatlar kol kontur cerrahisi başlığı altında toplanırlar.

Kol şekil bozukluğu olan her hasta özeldir. Bazılarında deri tonusu iyi ve yağ birikimleri ön plandayken, bazılarında (özellikle hızlı kilo verenlerde) sadece deri sarkması ön plandadır. Liposuction ve deri germe yöntemleri tek başına veya kombine olarak kullanılarak tek seansta koltuk altı ve dirsek arasındaki bölgenin düzgün şekilli ve el ile uyumlu olması sağlanır.

Ayrıca, meme kanseri nedeniyle memesi alınan bazı kadınlarda da bundan sonra kolda şişlik olmaktadır. Bu hastalarda liposuction ve sonrasında uygulanan kontrollü basınç tedavisi koldaki lenfödemi etkili olarak azaltmakta ve selülit gelişmesini azaltmaktadır.

Kolun İleri Yaşta Sarkması Önlenebilir mi?

Deri tonusunun iyi olduğu daha genç yaşlarda kollara liposuction uygulaması derinin kontraksiyonu ile ileri yaşlarda ve hamilelikler sonucu olan kollardaki sarkmayı engelleyebilmektedir.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Operasyon 1-3 saat arası sürmektedir. Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ve ağrısızdır. Ameliyat sonrası ciddi bir ağrı olmamaktadır.

İyileşme Süresi Ne Kadardır?

Hasta en fazla 1 gece hastanede yatırılmaktadır. Birkaç gün süreyle bir kolluk takılması yararlı olacaktır. Normal hayata dönüş birkaç gün içindedir.

Risk ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kol germede kolun iç veya arka yüzünde kalan bir iz olmaktadır. Bu iz kolun iç yüzünde gizli bir bölgededir. İz daha arkaya yerleştirilirse biraz daha görünen bir bölgede olmasına rağmen izin kalitesi daha iyi olmaktadır. Ayrıca bu durmda hastanın uzun süreler kolluk takmasına ihtiyaç kalmamaktadır.

Estetik Cerrahi Uzmanı Doç.Dr. Tuğrul Maral

6 Yorum

Göğüs dikleştirme karın germe ve vücut biçimlendirme videosu içermektedir.

Hafif sarkıklığı olan olgularda meme başı normal pozisyonuna taşınır ve meme başı çevresindeki bollaşmış olan fazla deri çıkarılır. Bu teknik uygulandığında sadece meme başı çevresinde halka şeklinde bir ameliyat izi oluşur. Sarkıklık fazla ise ayrıca memenin alt yarısından da bollaşmış derinin çıkarılması gerekir. Bu durumda meme başının çevresindeki ameliyat izine ek olarak meme başından alt kenara doğru dikey olarak uzanan bir iz daha oluşur.

Bu uygulamalar ile meme başı normal pozisyonuna taşınıp bollaşmış olan fazla deriler de çıkarılarak meme dik ve diri görünümünü kazanır. Aynı girişim sırasında memeye dolgunluk kazandırmak için silikon protezler de yerleştirilebilir. Ameliyatı takip eden yıllarda doğum yapıldığında süt bezleri ve süt kanalları zarar görmemiş olacağı için silikon protez uygulanan olgular da dahil olmak üzere herkes bebeğini emzirebilir.

İki operasyon bir arada kombine oldugunda daha güzel sonuçlar elde edilebilir.

3 Yorum

Karın germe fotoğrafları hakkında bilgiler ve hamilelik sonrası yapılacak estetik ameliyatlar hakkında bilgilendirme videomuzda yer almaktadır.

Kadınlarda hamilelik sonrasında yaşanan estetik kaygıların ne derece üst düzeyde olduğunu belirten plastik cerrahlar, hanımların konu hakkında daha bilinçli olması gerektiğini belirtiyor. Doğum biçiminin estetik operasyon gerçekleştirmek için zaman farklılığına sebep olduğunu belirten doktorlar, sezeryan ameliyatının normal doğumlara oranla çok daha konforlu görülmesine karşılık normal doğumların ileriye yönelik olarak bayanların estetik görünümü açısından çok daha önemli olduğunu belirtiyor.

Doğum sonrasını takip eden belirli bir süreç içerisinde estetik operasyon yaptıramadığınızı belirtmemiz gerekiyor. Çünkü çocuğunuzun sütten kesilmesi gerekecek ve bu durum gerçekleşmediği takdirde göğüs bölgenizde bir girişim yapılamayacaktır. Karın germe operasyonlarının bayanlar tarafından çok tercih edildiği gerçeği de göz önüne alındığında bayanların karın germe operasyonlarının arkasından tekrar doğum yapıp yapamayacağı konusundaki şüphe olarak dikkat çekiyor.

68 Yorum

Bazı sorunlar nedeniyle sık kilo alıp verenlerin, doğum yapmış kadınların en büyük sorunlarından biri olan sarkık karın, ‘abdominoplasti’ ile yeniden geriliyor. Operatör Doktor Tuğrul Kihtir, karın germe ameliyatı (abdominoplasti) ile ilgili bilgi verdi…

Karın germe ameliyatı nedir?
Abdominoplasti ya da halk arasındaki adıyla ‘karın germe ameliyatı’, karın duvarındaki fazla yağ ve derinin çıkarılıp, karın duvarındaki gevşemiş kasların sıkılaştırılarak, karın duvarının yeniden gençleştirilip şekillendirilmesidir.

Bu ameliyatla karnın gevşek, yağ dokusu artmış ve şiş görünümü giderilmekte, yeniden düz ve ince görünümünü kazanması sağlanmakta ve ayrıca bel inceltilmektedir. Benzer şekilde, karın duvarı kaslarının orta hatta birbirinden ayrılmasıyla ortaya çıkan ‘diyastaz’ adı verilen durum da, bu ameliyatla onarılabilmektedir. Abdominoplasti ameliyatında değişik yöntemler uygulanabilmektedir.

‘MİNİ’ KARIN GERME AMELİYATI
Evlilik öncesi karın germe nedir? Karın germe ameliyatının başlıca üç türü vardır ve evlilik öncesi karın germe bu yöntemlerden birisidir. Klasik ya da formal karın germe ameliyatında, karın duvarındaki fazla deri-yağ tabakası çıkarılırken, göbek bağı bölgesinin üstünden itibaren tüm alt karın derisi çıkarılmakta ve göbek bağı bölgesi karın derisi üzerinde yeniden oluşturulmaktadır. Bu nedenle, bu yöntemde göbek bağının doğal görünümü değişebilmekte, göbek bağı bölgesinde iyileşme sorunları çıkabilmekte ve göbek bağı bölgesinin kenarlarında kalıcı iz oluşabilmektedir.
Klasik karın germe, genellikle karın duvarında çok fazla miktarda yağ birikmesi olan ve karın derisinin esnekliğinin ileri derecede kaybolup sarktığı durumlarda uygulanır.

Bu tekniğin diğer karın germe tekniklerinden farklılıkları neler?
Mini-karın germe ameliyatında fazla deriyağ tabakası göbek bağı bölgesinin altında bir seviyeden itibaren çıkarılmakta ve göbek bağı bölgesi yeniden oluşturulmamaktadır. Bu yöntemle göbek bağı doğal görünümünü korumakta ve kenarlarında iz oluşmamaktadır. Ayrıca, kanlanma da daha iyi korunduğu için, zor ya da geç iyileşme gibi sorunlar görülmemekte ya da çok daha az görülmektedir.
Mini-karın germe, genellikle karın duvarındaki yağ birikmesinin orta dereceli olduğu ve karnın alt yarısında görüldüğü ve karın derisindeki esneklik azalmasının karnın alt yarısında izlendiği durumlarda tercih edilir. Evlilik öncesi karın germe ameliyatında ise mini-karın germe ameliyatına ek olarak karnın üst bölümündeki ve bel bölgelerindeki fazla yağ, liposuction ile emilerek çıkarılmaktadır. Burada karnın alt bölgesinden çıkarılan yağderi bölümüne ek olarak, liposuction ile genellikle 500-2500 ml yağ ek olarak çıkarılabilmektedir.

Evlilik öncesi karın germe adı verilen bu girişim de mini-karın germe ve liposuction girişimlerinin birleştirilmesinden dolayı böyle adlandırılmaktadır. Bu girişimin avantajları, mini-karın germede olduğu gibi hem göbek bağı bölgesinde iz oluşmaması, hem kanlanmanın daha iyi korunması nedeniyle zor iyileşme gibi sorunların önlenebilmesi ve hem de liposuction uygulaması ile bel ve üst karın bölgeleri gibi bölgelerdeki yağların ek bir ameliyata gerek kalmadan aynı ameliyat sırasında emilerek çıkarılabilmesidir. Benzer şekilde iyileşme ve normal hayat aktivitelerine dönüş de daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Marriage abdominoplastisi (evlilik öncesi karın germe), miniabdominoplastide olduğu gibi genellikle karın duvarındaki yağ birikmesinin ve karın derisindeki esnekli azalmasının karnın alt yarısında görüldüğü ve bel bölgelerinde yağlanma izlenen hastalarda tercih edilir.

Karın germe ve liposuction arasındaki farklar neler?
Karın germe gibi, liposuction da karın duvarının yeniden şekillendirilmesinde sık kullanılan bir yöntemdir. Liposuction ya da diğer adıyla ‘yağ emme girişimi’nde karın duvarındaki fazla yağ dokusu emilip çıkarılmakta, buna karşın deri alınmamakta ve karın duvarı kasları sıkılaştırılmamaktadır.
Bu nedenle, liposuction girişimi, karın derisinin esnekliğini yitirip sarkmadığı ve karın duvarı kaslarının gevşeyip karnın gergin görünümünü yitirmediği kişilerde uygulanır. Karın germe ameliyatında ise, karın derisinin esnekliğini yitirip sarktığı ve karın duvarı kaslarının gevşeyip karnın şiş görünüm aldığı kişilerde yararlanılır.

YOĞUN İLGİ LIPOSUCTION’A
Karın duvarını şekillendirme ameliyatları hangi sıklıkla yapılabilir ve bu alandaki eğilim nedir? Bu konuda en sağlıklı rakamları American Society of Plastic Surgeons’un her yıl yaptığı çalışmalara dayandırabiliriz. 2004 yılında ABD’de toplam 324 bin liposuction-yağ emme ameliyatı ve 107 bin karın germe ameliyatı uygulanmıştır.
Liposuction en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatı, karın germe ameliyatı ise sıklık sıralamasında, altıncı sıklıkla uygulanan estetik cerrahi ameliyatı olmuştur. Her iki ameliyatta da, 12 yıl öncesine kıyasla büyük artış görülmektedir. 1992 ile karşılaştırıldığında uygulanan liposuction ameliyatı sayısında yüzde 472, karın germe ameliyatında ise yüzde 510 artış görmekteyiz.

Ameliyat sonrası iyileşme dönemi nasıl? Karın germe ameliyatlarından sonra hasta ya aynı gün eve çıkabilir ya da bir gün hastanede kalabilir. Ameliyatın ertesi günü yürümeye başlanır.
Üç-dört gün sonra evden dışarı çıkılabilir. İşe dönüş genellikle iki hafta içinde mümkündür. Hafif egzersizlere ameliyattan sonraki birkaç gün içinde başlanır. Yorucu ve ileri egzersizlere ise, tolere ettikçe dördüncü haftadan sonra başlanabilir.

Karın germe ameliyatları, sezaryen kesisine benzer şekilde, bikini çizgisinin altında enlemesine uygulanan 15 cm kadar bir kesi ile gerçekleştirilir. Dışarıdan görünmeyen bu kesi genellikle iyi tolere edilir; ameliyat izi üç-altı hafta içinde belirginliğini yitirir ve altı-dokuz ay içinde çok az görünür bir duruma gelir.

Karın germe ameliyatının riski var mı? Her cerrahi girişimde olduğu gibi, karın germe ameliyatının da riskleri vardır. Bunlar arasında geçici şişlik ve morluklar, cilt altı kanama, duyu azalması, enfeksiyon, cilt altında kan ve sıvı birikmesi, cilt hasarı, geç iyileşme ve izlerin kalıcı olabilmesi sayılabilir.

Sabah

13 Yorum

Karın germe operasyonu hakkında ingilizce bilgilendirme videosudur.

Videolar google.com’dan alınmıştır ve operasyon videoları Amerikan Estetik plastik cerrahi uzmanları tarafından Amerika’da yapılan operasyonlardır.

2 Yorum

Karın germe hakkında resimler ve görüntüler yer almaktadır.

Karın germe ameliyatı sonrası göbek çukurunda hiç iz kalmaz. Ameliyatın izi bikini hattında sezaryen çizgisinin üstünde ve devamı olarak iç çamaşıda saklı kalır.
Çizginin uzunluğu karın ve bel bölgesindeki cilt bolluğuna göre değişir. Dikişler kendiliğinden emilir ve 1 sene içinde çoğu kişide belirsiz hale gelir.

Bilgilendirme ingilizcedir.

29 Yorum

Son Yazılan Estetik Haberleri

En Çok Okunan Haberler

En Çok Yorum Yapılan Konular

Son Yorum Yapılanlar:

  • Kevser: Ilacin ismini soylermisiniz
  • Kevser: Hangi hastahanede oldunuz bende artik dusunuyorum ameliyati yardimci olursaniz sevinirim
  • Nursen: Merhabalar 5 ,6gün oldu benimmkarın germe ameliyatım hisar hastanesi prof.dr Aydın gozu...
  • gül: Bursa’da nerde acaba
  • barış: arkadaslar ben de dogustan dudak damak yarıgıyla dogdum. yarık dudaaklı oldugunuz ıcın...