HaberEstetik Menü

EstetikHaber > kepçe kulak ameliyatı
Etiket :

kepçe kulak ameliyatı

kepçe kulak ameliyatı kısa yolu ile işaretlenmiş estetik haber, estetik bilgi, estetik video ve resim listesi. kepçe kulak ameliyatı konusunda EstetikHaber sitesinde yazılmış haber ve bilgiler..

Kepçe KulakKulak estetiği olan bir hastanın ameliyat öncesi ve sonrası hakkında bilgilendirme notu:

Selam arkadaşlar.
12 nisan 2008 de kepçe kulak ameliyatı oldum Kütahyada 2 gün başım sargılı kaldı ameliyattan önce idrar kan ve kanın pıhtılaşma süresini ölçen 3 tahlil yaptılar ameliyattan önce kalçadan 2 adet igne yaptılar sordugumda rahatlatmak için oldugunu söylediler.

Estetik ameliyatım 1 saat sürdü kıkırdak dokuyu ilnceltmek suretiyle şekil verdi doktor bana söylediği bu kıkırdak dokuya da dikiş attı ve deriye eriyen dikiş dediği bi dikiş attı kulaklarıma tek tek şekil verdi ve ameliyat öncesi ve sonrası olmak üzere ölçerek ameliyatı gerçekleştirdi
Kulaklar hemen hemen aynı tamamen aynı olması beklenmemeli zaten ameliyattan sonra thiociline adında bi krem kullanıyorum antibiyotik ve ağrı kesicide verdi fakat benim hiç agrım olmadı.

Şuan kulaklarımda şişlik ve morluklar var ilk etapta gözüme bi acayip geldi ama yavaş yavaş alışıyorum ameliyatı 1500 ytl ye oldum herşey dahil özel bi hastanede oldum doktorum askeri doktor. Amerikada 3 sene estetik cerrahi üzerine görev yapmış burada ise:

* Endoskopik sinüs cerrahisi
* Kulak cerrahisi
*Horlama cerrahisi
*Odyo- timpanogram
*Estetik ve rekonstrüktif yüz cerrahisi

alanlarında görev yapmakta forumda çok araştırma yapmıştım ve hastanede kulak burun boğaz uzmanu olarak geçiyordu.

Ameliyat olmakla olmamak arasında çok gittim geldim en sonunda tüm sonuçları göze alıp ameliyatımı oldum.

Şimdi şekil olarka güzel gözüküyor tabi şişlikler inince ne oldugu daha net anlaşılacak ameliyat sırasında hiç bişi hissetmiyorsunuz kulakta 4 5 noktaya iğne yapıyolar en acı verici yeri orası ondan sonrası rahat bi kıkırdağı kestiğini hissediyorsunuz onuda acı olarak değil ses olarak algılıyorsunuz.

Diyeceklerim bunlar şimdi beni düşündüren çevreme kabul ettirmek konusunda arkadaşlarım zaten biliyor o konuda sorunum yok. Sadece yakın akrabalara anlatbilmek düşündürüyor nihayetinde bi süre sonra onlarda kabulleneceklerdir.

Kepçe kulak estetiği hakkında sorusu olanlar için elimden geldiğince cevap veririm..

Rumuz: Muccy

211 Yorum

1 Yorum

Kulak estetiğinden sonra iz kalır mı merak ediyorsanız videoyu izleyebilirsiniz.

1 Yorum

Yorum Yok

Yorum Yok

Kime kepçekulak denir, nasıl oluşur?
Kepçekulakta kulak kafaya yapışık gibi görünmesi gerekirken kafadan ayrıdır. Yani kafaya yaklaşık 90 derece olması söz konusudur. Bu da kafaya komşu taraftaki kıkırdağın biraz fazla gelişmiş olmasından ve kulağı öne doğru itmesinden kaynaklanır. Bir de kulağın üst kısmındaki kıvrımların oluşmaması halinde de kepçelik meydana çıkar.

Kepçekulağı düzeltme ameliyatı kimlere yapılır?
Kulağının şeklinden memnun olmayan herkese eğer makul bir şey istiyorsa bu ameliyatı yaparız. Ama kulağı düzgün bir insan ben şu kişiye benzemek istiyorum diyerek kulağının şeklini değiştirme talebinde bulunursa biz bunu geri çeviriyoruz.

Kulakla ilgili ne tür durumlarda estetik ameliyat yapılıyor?
1- Kulağın hiç olmaması: Bu hastalara en baştan bir kulak yapmak gerekiyor.
2- Bir de kulağın büzük şeklinde olması var. Biz buna ‘Cupair’ diyoruz, yani kahve fincanı şeklini almış kulaklar.
3- Aşırı derecede kepçe olan kulaklar.
4- Kepçekulaklar var.

Bu ameliyattan sonra mükemmel bir kulağa sahip olmak mümkün mü?
Kepçekulak ameliyatları yüzde 100 başarılı olur. Yalnız hiç olmayan bir kulağı baştan yapmak kolay değildir. Son dönemde hiç kulağı olmayanlara son derece başarılı protezler de yapılmaya başlandı. Karşı kulağın örneği alınarak kafatasına mıknatısla
tutturulan protezler de yapılabiliyor.

Kepçekulak nasıl düzeltilir?
1- Kulağın kafaya yapıştığı yeri menteşe olarak düşünmek ve orayı yaklaştırmak. Tam yapıştırma olmaz, çünkü hiç kimsenin kulağı kafasına tam yapışık değildir.
2- Kulağın bir bölümünde olmayan kıvrımı oluşturarak geriye doğru bükmek. Yani kulak iki taraftan geriye doğru bükülüyor ve kepçelikten kurtuluyor. Bunun için kulağın arkasından kesimler yapılır ve kıkırdak katlanır. Doktor Onur Erol’un geliştirdiği bir yöntem var: Ön taraftan kulak kıvrımlarına denk getirilecek şekilde daha sonra görülmesi zor bir biçimde kesi yapılıyor. Ortadaki kıkırdak çıkarılıp aradan parça alınıyor. Yukarıdaki kıkırdağın ön tarafı zayıflatılıp arkaya dönmesi kolaylaştırılınca iki veya üç dikişle geriye gidecek şekilde katlanıyor.

Bu ameliyatlarda yaş sınırı var mı?
Kepçekulak ameliyatlarının mümkün olduğu kadar okul öncesi hatta yuva öncesi çağlarda yapılması gerekiyor. Çünkü çocuk sosyal hale gelmeden önce bu durumun düzeltilmesi iyi olur. Çocuklar bu konuda çok acımasız olabiliyorlar. Hemen her sınıfta ‘kepçe’ ismi takılan çocuklar oluyor. Derin psikolojik yaralar bile açabiliyor.

Hastaların yaş ortalaması nedir?
Birçok kişi kepçekulağın operasyonla düzeltilebildiğini öğrenince şaşırıyor. Hastalarım arasında üniversiteyi bitirmiş iş hayatına başlayacak olanlar da var. Yeni bir hayata onları rahatsız eden kulakları düzelttirerek başlamak istiyorlar.
Büyük bir kulak ne kadar küçülür?
Kulağın normal bir boyutu yoktur. Kişinin kafa yapısına göre değişir.

Ameliyat ne kadar sürer?
Normal olarak 1.5 saatte biter.
İyileşme dönemi ne kadar sürüyor?
En geç üç hafta içinde hasta iyileşir. Ameliyattan sonra bir hafta içinde kulaklar sargılı kalır. Ondan sonra 1.5 aya kadar tenisçi bandajı gibi bandaj takılır. Bu bandaj kulağın üst tarafından geçecek şekildedir. Onun için de genellikle yaz aylarını tercih ediyoruz. Bu bandajı çocuklarda kullanıyoruz. Çünkü çocuklar kendilerini koruyamıyorlar ama yetişkinler gereken uyarıları dikkate alarak kendilerini koruyabiliyorlar.

Lokal anestezi ile mi yapılıyor?
Eğer hasta erişkin ise lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyat başlamadan önce hastaya biraz yatıştırıcı ve ağrı kesici verilir. Ondan sonra iğne ile lokal anestezi yapılır ve hasta doktoruyla konuşarak ameliyatını olur. Daha küçük yaşlarda ise uzun süre sırtüstü yatmak çocuklara sıkıcı geleceği için uyutmak gerekiyor. Yarı uyutmak
da olabilir.

Ameliyatın ne gibi riskleri var?
Tek riski, hastanın hayalindeki şekil elde edilemeyebilir. Hasta kafasında bir şekille bize gelir. Bir kulağı da burun gibi bilgisayar ortamında canlandırmak son derece zordur.

Duymada kayıp olur mu?
Kulağın kepçesine yaptığımız ameliyat duymayı hiçbir şekilde etkilemez.

Kimlere bu ameliyat yapılmaz?
Sağlık durumu ameliyat olmasına izin veren herkes kepçekulak ameliyatı da olabilir. Ben kepçekulak ameliyatının yapılamayacağı kimseyi tasavvur edemiyorum. Örneğin 14 yaşında kronik böbrek yetmezliği var veya şeker hastası bir yandan da kepçekulak ve bundan da rahatsızlık duyuyor. Böyle bir vakada hastayı dahili yönden takibe alırız. Hastayı tedavi eden doktorla ilişki içinde
oluruz ve lokal anestezi altında biz bu hastayı ameliyat ederiz.

Ameliyatın ortalama maliyeti nedir?
Amerikan Hastanesi’nde doktor ve hastane dahil 1.5-2 milyar liradır.

İz kalır mı?
Kesinlikle kalmaz.

Hasta kulağını deldirebilir mi?
Kepçekulak ameliyatıyla kulak memesinin hiçbir ilgisi olmadığı için kulağını rahatlıkla deldirebilir.

Bu ameliyat sadece özel hastanelerde mi yapılıyor?
Hayır. Türkiye’deki estetik plastik cerrahi eğitimi veren tüm fakülte hastanelerinde bu ameliyatlar yapılır. Ailelerin dikkatli olması kepçekulağı erkenden düzelttirmesi gerekir.

29 Yorum

Samsun 19 mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Karacalar, kepçe kulakların geriye yapıştırılarak tedavi edilebileceğini söyledi.

Karacalar, yaptığı açıklamada, bir mankenin yapıştırıcı kullanarak kulaklarını geriye yapıştırması ile gündeme gelen konunun, magazin haberi olarak sıkça kullanıldığını, ancak konunun estetik cerrahlar açısından oldukça alışılmış bir durum olduğunu belirtti. ”Biz estetik cerrahlar, kulaklarını geriye doğru yapıştırmayı deneyen hastalarla sıklıkla karşılaşırız.

Bu, bize şaşırtıcı gelen bir durum değil” diyen Karacalar, kepçe kulak sorunu olan kişilerin zaman zaman bu yola başvurduklarını, bazılarının da saç modelleri ile kulaklarını gizlediklerini anlattı. Kulağı geriye yapıştırma yönteminin aslında bir tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Karacalar, kepçe kulak sorunu olan çocukların doğumdan sonraki ilk aylarda kulaklarının geriye yapıştırılarak tedavi edildiğini söyledi.

Bu yöntemde yapıştırıcı yerine antimikrobik özelliği olan bantların kullanıldığını kaydeden Karacalar, şunları söyledi: ”Bu bantlar özellikle kulağın yumuşak olduğu ilk bir yaşta etkili olabilmektedir. Anneden geçen östrojen özellikle ilk aylarda kulağı çok kolay şekil alabilen bir halde tuttuğu için kepçe kulak ya da kulakta şekil bozukluğu olan çocuklara bu yöntem uygulanır.

Burada önemli olan tedaviye erken yaşta başlamaktır. Yani kulağa kadar erken müdahale olursa tedavi şansı o kadar yüksek olmaktadır.” Karacalar, bu yöntemin kulaklar sertleşmeye başladıktan sonra ise kullanılamadığını vurguladı.

Zaman

Yorum Yok

Son Yazılan Estetik Haberleri

En Çok Okunan Haberler

En Çok Yorum Yapılan Konular

Son Yorum Yapılanlar:

  • ...: Aralıklı oruç diyeti yap. Kilo vermek icin gunluk alman gereken kaloriyi internette...
  • Berna buse: Merhaba ameliyattan sonra sargi ne sekilde oluyor kafanin ustunden buyuk bir sargi mi...
  • Kevser: Ilacin ismini soylermisiniz
  • Kevser: Hangi hastahanede oldunuz bende artik dusunuyorum ameliyati yardimci olursaniz sevinirim
  • Nursen: Merhabalar 5 ,6gün oldu benimmkarın germe ameliyatım hisar hastanesi prof.dr Aydın gozu...