HaberEstetik Menü

EstetikHaber > kalıcı dövme sildirme
Etiket :

kalıcı dövme sildirme

kalıcı dövme sildirme kısa yolu ile işaretlenmiş estetik haber, estetik bilgi, estetik video ve resim listesi. kalıcı dövme sildirme konusunda EstetikHaber sitesinde yazılmış haber ve bilgiler..

Dövmeniz ne renk olursa olsun, MedLite c6 lazer sistemi ile acısız 1-2 dakika gibi bugüne kadar görülmemiş kısa seans süreleri ile tamamen kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki bugüne kadar kullanılan tüm lazer sistemleri sadece siyah renkli dövmeleri çıkartabiliyorlardı. MedLite c6 dövme tedavisinde bir devrim yaratmıştır. Üzerinde bulunan 4 farklı lazer dalga boyu ile sarı, yeşil, bulut mavisi gibi çıkartılması mümkün değildir denilen dövmeleri bile çıkarttığı için dünya da altın standart olarak kabul edilmiştir.

Günümüz de sıkça yapılan kalıcı makyaj tedavileri yanlış uygulandığı taktirde çok travmatik sonuçlara yol açmaktadır. Çok özel tedavi protokolleri ile kaş tüylerinizde hiçbir hasar olmadan kalıcı makyajınız tüm lazer sistemleri içinde sadece MedLite c6 lazer sistemi ile çıkartılabilmektedir.

24 Yorum

DövmeAB nin dövmeyle ilgili sağlık riskleri raporunda Avrupa’da kalıcı dövmelerde kullanılan organik boyaların yüzde 40 kadarının deride kozmetik amaçla kullanım için onay almadığını ve bunların yüzde 20sinin ”karsinojenik aromatik aminler” içerdiğine dikkat çekiliyor. Güvenilmeyen kişilerin kullandığı kimyasalların bazıları, aslında otomobil boyaları, yazıcı mürekkepleri gibi amaçlar için üretilen boyalar. Bunlar dövme için derinin öylesine derinine zerk ediliyorlar ki ağır yanıklarda bile varlıklarını koruyorlar. ABDde ise henüz dövmelerde kullanılan maddelere ilişkin bir mevzuat ve yönetmelik yok. Üreticilerce boyaların içindeki maddelerin naturel veya bitkisel esaslı ve zararsız olduğu bildirilse de henüz dövme mürekkebi üreticileri, boyalarının içeriği hakkında (ticari sır gerekçesiyle) bilgi vermiyor. Bu konuda resmi bir düzenleme yok.

Bilinçsizce uygulandığında, bazı dövmelerde kullanılan boyaların, genetik mutasyonlara, anne karnında bebekte doğumsal anormalliklere ve dövmeyi yaptıran kişide kansere yol açabileceği ve vücutta başlattığı biyokimyasal reaksiyonların, yıllarca sürmesi mümkün görünüyor. Sağlıksız koşullarda yapılan dövmenin ayrıca tetanos, herpes simplex (uçuk) virüsü, stafilokok, HIV, Hepatit B ve C ve hatta frengi gibi enfeksiyonların bulaşmasına neden olduğu da bilinen bir gerçek. Dövmenin diğer komplikasyonları ise lenf bezi iltihabı, alerjik reaksiyonlar, keloid oluşumu. Bazı dövmeler, MR tetkiki sırasında (içerdiği metaller nedeniyle) şiddetli ağrıya neden olabilir.

Dövme yapmadan önce cildi dezenfekte etmek için kullanılan alkol, derinin geçirgenliğini artırarak dövme ile verilen kimyasal maddelerin kan akımına daha fazla karışmasına neden olan bir faktör. Alkol ayrıca, bu maddelerin gerek uygulama yerinde, gerek bütün vücuttaki toksik etkilerini artırıyor. Dövme yaptırmadan önce bunları bilin:

Birçok dövme içeriği ciltten geçemediği için, sürüldüğünde emilmeyen bazı maddeler, cilde zerk edildiğinde reaksiyona neden olabilir.

Daha önceden, dövme yaptırırken alerjik reaksiyon gösteren kişilerin, doktorlarının önerdiği koruyucu tedavi sonrası, alerji ihtimalini göz önünde bulundurarak, dövme yaptırmaları önerilir.

Dövme yaptırmadan, ustalığına ve bilgisine güvendiğiniz bir dövme sanatçısına danışın.

Dövme yaptıracaksanız, her dövmenin sonuçlarının aynı olmadığını bilerek, bu konunun gereklerini yerine getirdiğine emin olduğunuz, uzman bir sanatçıya yaptırın.

Dövme yapıldıktan sonra istenmeyen reaksiyonların, bir ay ile birkaç yıl içinde, genelde güneş ışığından temastan sonra ortaya çıktığı bildirilmiştir.

4 Yorum

Dövme Sildirme
Son yıllarda yine trend halinde yayılan dövmeyi yaptıranların birçoğu, belli bir süre sonra sıkılıp vücutlarındaki bu kalıcı izden kurtulmak istiyor. Özellikle eşin ya da sevgilinin ismi ya da isminin ilk harfini dövme yaptıranlar ilişki bittiğinde sildirmenin yollarını arıyor.
Ancak dövmeyi sildirmek belki de yaptırmak kadar sıkıntılı hatta daha meşakkatli işlemlere yol açıyor. Üstüne üstlük santimetre karesi 10 dolara yapılan dövmeyi sildirmek isteyenlerin 150 ila 800 doları gözden çıkarması gerekiyor. Tüm bunlara rağmen her zaman yüzde 100 sonuç almanın garantisi de yok.

Sanılanın aksine dövme, açık renk olduğunda değil ne kadar koyu renkse o kadar başarıyla çıkarılabiliyor. Yine açık ten rengine sahip olanlarda dövme çıkarma çalışmaları daha başarılı oluyor.

Dövmeden tamamen kurtulmak mümkün mü?
Genel olarak yüzde 50-60 tamamen yok edebiliyoruz dövmeleri. Yüzde 30-40 büyük bir kısmını yok edebiliyoruz. Ama nereden baksanız yüzde 20, tedavi edilemeyen kısmı oluşturuyor. Dövme tedavisi ve çıkarılması zordur.

Dövme nasıl siliniyor?
Burada önemli olan birkaç şey var. İlki dövmenin cinsi. Belli bazı boyalar daha uzun süre kalıyor. İkincisi renk. Siyah, koyu renk dövmelerin çıkarılması, kırmızı, yeşil, sarı renkteki dövmelerin çıkarılmasından çok daha kolay. Renk açıldıkça lazerin odak yapması zorlaşıyor. Çok açık renkli ve özellikle renkli dövmelerde ya tedavi yetersiz kalıyor ya da cildin yanması gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Üçüncüsü derinlik önemli. Yüzeysel dövmeler daha kolay çıkarılıyor. Ama dövme cildin derinliklerine kaydıkça lazer ışığının erişmesi zorlaşıyor. Dördüncü önemli parametre, dövmenin nerede olduğu. Yüz ve boyundaki dövmeleri çıkarmak biraz daha kolay. Çünkü o bölgeyi daha rahat yakıp yüksek enerji kullanabiliyorsunuz. Bu bölgenin özelliği daha hızlı iyileşebilme özelliğinin bulunması. Yüzden uzaklaştıkça tedavi ve iyileşme zorlaşıyor.

“Açık renklilerde dövme koyu renklilere oranla çok daha kolay çıkarılıyor”
Cildin rengi önemli mi?
Cilt rengi ne kadar açıksa o kadar kolay çıkarılıyor. Koyu renklilerde tedavi şansı oldukça az.

Tedavi seçenekleri neler?
Boyanın rengi, cinsi, derinliği ve nerede olduğu göz önünde bulundurularak bir tedavi planı çiziliyor. Tedavide en kesin çözüm o bölgeyi tamamen atıp çıkarmak. Eğer çıkarıp atarsanız orayı bir şekilde kapatmanız gerekiyor. Dövmenin şekli müsaitse bu yapılabilir. Ama örneğin ön kolda büyük bir dövme düşünün, o bölge çıkarıldıktan sonra başka bir yerden deri alıp yama yaparız ikinci bir yöntem olarak. Ama ton farkı her zaman anlaşılır. Zaten bunu çokça önermiyoruz. Ancak çıkaramadığımız, örneğin bir harf olduğunda, çok mecbur kaldığımızda başvurduğumuz bir yöntem. Cerrahinin avantajı kesin çözüm sunması. Ne var ki dövmeden kurtuluyorsunuz ama başka bir iz kalıyor.
Bir diğer cerrahi yöntem zımparalama. Eğer dövme yüz, omuz gibi bölgelerde yüzeyselse, bu yöntemle bir-iki ya da üç seferlik işlemlerle onu tamamen yok etmek mümkün. Ancak işlem sırasında kanama olduğundan açılır, üzerine pansuman yapılır, kapanması bir hafta 10 gün sürer. Güneşe çıkmamak gerekir. Yüzeysel dövmelerde yüzde 100 başarılıdır.

Daha pratik çözümler yok mu?
Lazer uygulamalarına başvuruyoruz. Şu anda bütün dünyanın üzerinde çalıştığı şey, yakmayan lazerler. Bunlar sadece koyu renkli pigmentler tarafından emilen bir ışık türü. Lazer ışını sadece deri altında boyanmış bölgeleri ısıtıp yakıyor. Vücut iki-üç haftada atıyor. Ama derinin üst kısmına bir şey yapmıyor. Ciltte yara oluşmuyor. Bu tedavi, koyu renkli ve derin olmayan dövmeleri yüzde 100 çıkarabiliyor. Ama sarılı, kırmızılı, yeşilli dövmede renk açıldıkça etkisi azalıyor.

“Dövmenin kesinlikle harf olmamasına dikkat edilmeli”
Dövme yaptırırken nelere dikkat etmek lazım?
Profesyonel ellere teslim olmak ve hijyenik şartlarda yaptırmak lazım. Çünkü HIV’den bulaşıcı birçok hastalığa kadar risk yaratıyor.

Dövmeyi çıkarmanın bir yan etkisi, kalıcı izi oluyor mu?
Omuz, sırt ve göğüslerin arası “keloid”e (kabarık görünümlü, kırmızı renkteki yara izi) çok yatkın bölgeler. Çok yüzeysel bile tedavi etseniz bazı kişilerde keloid olabiliyor. Dolayısıyla omuzdaki dövmeyi silerken biraz daha korkuyoruz.

Son teknolojiler Türkiye’de de var mı?
Yurtdışında kullanılan yöntem ve cihazlar Türkiye’de de hemen uygulanıyor. Bugün ABD’de kullanılan teknolojiyle Türkiye’de kullanılan teknoloji arasında hiçbir fark yok. Sadece bunu kullanan cerrahın ve dermatoloğun ya da diğer uzmanların konuyla ilgili tecrübesi önemli. Tedavi ederken cildi yakabilirsiniz de. Aletin kuvveti arttıkça zarar verme riski de artıyor.

Vücudun nerelerine dövme yaptırılmasını önerirsiniz?
Kalçanın üst, belin alt kısmına örneğin. Dövme yaptırırken gözükmeyen bir yerde bulunmasına ya da kesinlikle harf olmamasına özen gösterilmeli. Bir şey yaptıracaksa, sevdiği biri ya da bir şeyle ilgili sembol yaptırsın; burç sembolü olabilir örneğin ama kesinlikle isim ya da harf yaptırılmasın. Çünkü gelecek hayatlarında problem oluyor, çıkartmak isteyebiliyorlar. Mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yere yaptırılmasında da fayda var. Çünkü çıkarılacaksa eğer, o bölge güneşe çok hassas oluyor ve altı ay güneşe çıkmamak gerekiyor. Dolayısıyla omzun alt tarafı, göğüs, kasık gibi kolay saklanabilecek yerlere yaptırmak daha mantıklı. Dövme yaptırılacaksa, “Bu artık benim vücudumun bir parçası olacak” diye düşünmek lazım.

189 Yorum

Son Yazılan Estetik Haberleri

En Çok Okunan Haberler

En Çok Yorum Yapılan Konular

Son Yorum Yapılanlar:

  • Kevser: Ilacin ismini soylermisiniz
  • Kevser: Hangi hastahanede oldunuz bende artik dusunuyorum ameliyati yardimci olursaniz sevinirim
  • Nursen: Merhabalar 5 ,6gün oldu benimmkarın germe ameliyatım hisar hastanesi prof.dr Aydın gozu...
  • gül: Bursa’da nerde acaba
  • barış: arkadaslar ben de dogustan dudak damak yarıgıyla dogdum. yarık dudaaklı oldugunuz ıcın...