Konumuz göz çevresi bakımı..Göz çevresi,derinin en ince, en hassas olduğu bölgedir.Bu bölgede çok yoğun biçimde hareket eden pek çok kas vardır.Üstelik bu bölge yağdan da yoksundur.Tek dayanakları,gözü çevreleyen kemiklerdir.Gözkapağı ve kirpiklerin altında ve üstünde yeralan yağ tabakaları da koruyucu filtre görürler.

Göz çevresi bakımı

Göz çevresi bakımı

Göz kenarlarında oluşan yağ torbacıkları göz çevresindeki fazla yağdan meydana gelmektedir.Bunları kesinlikle sıkmaya kalkmayın.Dermatoloğa gidip yardım alabilirsiniz.Yağ içeren göz temizleyicilerdende uzak durmayı unutmayın.

Gözün yaşarması,dışardan giren yabancı maddenin(toz vb)çıkarılmasını sağlayan savunma mekanızmasıdır.Gözün fazla yaşardığı durumlarda,rahatsız eden madde kaybolduğunda gözdeki rahatsızlıkta ortadan kalkacaktır.

Eğer sigara içiyorsanız odanızı bol bol havalandırın.Böylece gözlerinize büyük bir iyilik etmiş olursunuz.

Gözünüze kullandığınız makyaj malzemeleri,ya da kullandığınız kontakt lensler hepsi hijnenik olmalıdır.Lenslerinizi takmadan önce ellerinizi iyice dezenfekte etmeniz gerek.Makyaj malzemeleriniz ise kullandıktan sonra kapağını iyice kapatmaya dikkat etmelisiniz.

Göz çevresi temizliğinin asla ihmal edilmemesi gerekir.Fakat göz kaslarını etkileyen tahriş eden sabun ve temizleyiciler yerine özel geliştirilmiş temizleyicileri kullanın.Gençler için sıvı temizleyiciler,daha olgun ciltler içinse nemlendirici mineral yağlar uygun olacaktır.

Göz çevresi nemlendiricileri sadece besleyici maddeler içermez ayrıca koruyucu bir zarda oluşturur.

Yorgun ve kızarık gözlere doğal bir çözüm uygulayabilirsiniz.Taze papatya çayı ile yapacağınız 15 dakikalık göz banyosu onlara çok iyi gelecektir.Bir fincan kaynamış suya,bir çay kaşığı bitki ilave etmeniz yeterli olacaktır.

Yorum Yok