HaberEstetik Menü

EstetikHaber > cerrahi sünnet
Etiket :

cerrahi sünnet

cerrahi sünnet kısa yolu ile işaretlenmiş estetik haber, estetik bilgi, estetik video ve resim listesi. cerrahi sünnet konusunda EstetikHaber sitesinde yazılmış haber ve bilgiler..

Sünnet bir cerrahi müdaheledir, ve bütün cerrahi müdaheleler gibi riskleri vardır. Oldukça sık yapılan bu cerrahi işlemin komplikasyon oranı % 2’ye kadar çıkabilmektedir ve rapor edilenler arasında aşırı kanama, penis başının yaralanması, enfeksiyon, frenulum ülseri, penil yapışıklıklar, cerrahi hatalar yani çok fazla deri alınması ve uzun kalmış sünnet derisi gibi, uretral fistül, tetanoz ve anesteziden kaynaklanabilecek sorunlar bulunmaktadır.

Toplu sünnetlerde bu sorunların görülme sıklığı çok artmakta ve ayrıca hepatit gibi kanla bulaşan hastalıkların yayılma riski bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen nedenler göz önüne alınırsa sünnetin bu konuda uzman bir cerrah (estetik plastik cerrahi, üroloji, çocuk cerrahi ve genel cerrahi) tarafından yapılması tercih edilmelidir.

Sünnet genellikle iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar cerrahlar tarafından tercih edilmeyen kıstırma sünnet ve uzman cerrahların tercih ettiği cerrahi açık sünnettir. Cerrahi sünnet daha uzun sürer ama penis ucunu veya üretra tabanını yaralama riski söz konusu değildir. Ayrıca iç zar fazla ve dış deri daha az alındığından ilerde çocukta erken boşalma gibi cinsel işlev bozukluklarının görülmesi ihtimali daha azdır.

5 Yorum

Sünnet basit bir operasyon gibi görülse bile yanlış uygulanması, etkileri yaşam boyu sürecek sorunlara yol açabiliyor.
Okul tatili yaklaştıkça sünnet kıyafetleri vitrinlerdeki yerini almaya başladı. Müslümanlar ve museviler için dini görev olan sünnetin tıbbi avantajlarının ortaya konması, birçok ülkede sünnet yaptırmayı tercih edenlerin sayısında artışa neden oluyor.
Sünnet nasıl yapılır? Yararı var mı?

Erkek çocuklarda penisin ucundaki sarkan fazlalık cildin, penisin baş kısmı tamamen ortaya çıkacak şekilde uzaklaştırılması işlemine sünnet denir. Bu deri parçası tıkanıklıklara, idrar akımının engellenmesine ve bazen de idrar yolu enfeksiyonlarına yol açar. Hatta derinin kendisi de iltihaplanabilir. O nedenle bu derinin alınması idrar yolu enfeksiyonlarını önler. Sünnet olmamış çocuklarda idrar yolları iltihapları yaklaşık 10 kez daha sık görülür. Sünnet olmayanlarda hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de penis kanserine daha sık rastlanır. Sünnetsiz erkeklerle evli hanımlarda rahim boynu kanserlerinin daha sık geliştiği de biliniyor.

Sünnet yaşı kaç olmalı?

Sünnet için ideal dönemler yeni doğan çağından 1,5 yaşa kadar ve 6 yaşından 10 yaşa kadar olan dönemler. 1,5 – 6 yaş arası psikolojik açıdan bazı sakıncaların olduğu dönemler. Bu dönemde tıbbi zorunluluk yoksa sünnetten kaçınılmalı. Yeni doğan döneminde sünnet kolay olması genel anestezi gerekmemesi gibi nedenlerle tercih ediliyor. Operasyon sonrasında bölgenin bakımında titizlik gerektiği unutulmamalı.

Mutlaka sünnet yapılması gereken durumlar var mı?

Bazı özel şartlarda yaşa bakılmaksızın sünnet yapılması gerekir. Doğuştan böbrek ve idrar yolları anormallikleri olan tüm çocuklarda erken sünnet gerekr. Sünnet derisinin uç kısmı normal idrar akımına izin vermeyecek kadar dar olan çocuklarda sünnet yapılmalı. Sık sık sünnet derisinde ve penisin baş kısmında iltihaplanmalar olan çocuklarda ve 5 yaşına geldikten sonra sünnet derisinin geriye itilemediği durumlarda da sünnet gerekli.

Kesinlikle sünnetin yapılmaması gereken sorunlar neler?

Halk arasında ‘yarım sünnet’ , ‘peygamber sünneti’ olarak bilinen, tıp dilinde ismi ‘hipospadyas’ olan doğuştan anormallik varsa kesinlikle sünnet yapılmamalı. Sünnet derisi 1 yaş civarında yapılması gerekecek ameliyatta kullanılır.

Kimler tarafından ve nerede yapılmalı?

Sünnetin çocuklarla ilgili cerrahi eğitim almış hekimlerce yapılması gerekiyor. Sünnet bir ameliyattır. Ameliyathanede ve ameliyat şartlarında yapılmalı. Doğru olanı, genel anestezi ile hiç bir ağrı ve korku duyurmadan yapılan sünnettir. Çocuk ameliyathaneye alınmadan önce sakinleştirici bir şurup verilir. Rahat bir şekilde ameliyathaneye alındıktan sonra, anestezinin hemen başlangıcında penise bölgesel lokal anestezi uygulanarak hem anestezinin çok hafif olabilmesi sağlanır, hem de operasyon sonrasında birkaç saat hiç ağrısız bir dönem geçirilir.

Sünnetin riskleri var mı?

Her cerrahi işlemde olduğu gibi sünnetin de riskleri vardır. Uygun olmayan ortam ve şartlarda yapılan sünnetlerde, enfeksiyon en önemli komplikasyon olarak karşımıza çıkar. Sünnetin en büyük risklerinden biri çocuğun psikolojik olarak aşırı hırpalanması. Bu durum lokal anestezi ile adeta bir şiddet gösterisi şeklinde cereyan eden sünnetlerden sonra görülür. Bir de seçilen cerrahi teknikle de bağlantılı olarak görülen problemler olabilir. Bunların başında kanama ve estetik yönden çirkin sünnetler gelir. Zaman zaman düzeltilmesi için bize getirilen idrar borusunun kesildiği, penisten fazla dokunun çıkarıldığı veya gerekenden az bölüm kesildiği için düzeltici ameliyatlar gereken hastalar da olur.

Prof. Dr. Yunus Söylet
Hazırlayan:Mesude ERŞAN

6 Yorum

Son Yazılan Estetik Haberleri

En Çok Okunan Haberler

En Çok Yorum Yapılan Konular

Son Yorum Yapılanlar:

  • Kevser: Ilacin ismini soylermisiniz
  • Kevser: Hangi hastahanede oldunuz bende artik dusunuyorum ameliyati yardimci olursaniz sevinirim
  • Nursen: Merhabalar 5 ,6gün oldu benimmkarın germe ameliyatım hisar hastanesi prof.dr Aydın gozu...
  • gül: Bursa’da nerde acaba
  • barış: arkadaslar ben de dogustan dudak damak yarıgıyla dogdum. yarık dudaaklı oldugunuz ıcın...