HaberEstetik Menü

EstetikHaber > burun estetik ameliyat sonrası
Etiket :

burun estetik ameliyat sonrası

burun estetik ameliyat sonrası kısa yolu ile işaretlenmiş estetik haber, estetik bilgi, estetik video ve resim listesi. burun estetik ameliyat sonrası konusunda EstetikHaber sitesinde yazılmış haber ve bilgiler..

Burun estetik ameliyatları sanıldığı gibi ağrılı ameliyat değildir; ameliyat sonrası çok fazla ağrı olmaz ve basit ağrı kesicilere yanıt verir.

Ayrıca iri tampon ve benzeri uygulamalar birçok hastaya konulmadığı için buna bağlı endişeler de artık ortadan kalkmıştır.

Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Maral’a göre; burun estetiğine gösterilen ilginin en önemli nedeni geliştirilen ağrısız ve kolay teknikler: Burun içindeki eğriliklerin estetikle birlikte tek bir ameliyatta düzeltilebilmesi talebi de artırdı.

Ayrıca günümüzde iri tamponların kullanılmaması, ameliyat sonrası ağrının olmaması da burun estetiği korkusunu tamamen bitirdi..

Anadolu Sağlık Merkezi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği Direktörü Doç. Dr. Tuğrul Maral ile estetik burun ameliyatlarının günümüzde ulaştığı son noktayı konuştuk:

Estetik burun operasyonlarında son zamanlarda yaşanan bu artışı neye bağlıyorsunuz?

Bizim burunlarımız genellikle bugünkü estetik anlayışımıza uymayan, kemerli ve geniş yapılı burunlar. Bu nedenle zaman içinde estetik burun ameliyatlarının sayısında önemli oranda artış yaşandığı gözleniyor. Eskiden daha çok göz önünde olan ya da sahne sanatlarıyla ilgilenen kişilerin yaptırdığı estetik burun ameliyatları, bugün toplumun her kesiminden ve her yaşta kişiler tarafından yaygın olarak yapılıyor. Bu artışın en önemli nedenlerinin başında; ‘deviasyon’ dediğimiz, burun içindeki eğriliklere bağlı düzeltmelerin estetikle birlikte tek bir ameliyatta giderilebilmesi geliyor. Yine ameliyat tekniklerindeki ilerlemeler ameliyatların sayısının artmasını sağladı. İri tamponların artık kullanılmaması, hastaya genel ve lokal anestezinin birlikte verilmesi sayesinde ameliyat sonrası ağrının olmaması ve kanama oranının çok düşmesi; hem başarı oranlarını, hem de operasyon sayısını artırdı.

Estetik burun ameliyatlarında hiç mi risk yok?
Burun ameliyatları, tecrübeli bir estetik plastik cerrah tarafından yapıldığında risk ve komplikasyon oranı çok düşük. Ameliyat sırasında ve sonrasındaki birkaç hafta içinde anesteziye ait riskler, kanama, enfeksiyon, nefes alma ve koku alma gibi sorunlar nadir de olsa görülebiliyor. Bu riskler de hekimin tavsiyelerine uyarak azaltılabiliyor. Ayrıca ameliyat sonrası erken dönemde hastanın başını öne eğmemesi, sırt üstü yatması, serin bir ortamda bulunması ve ödemi geçirecek ilaçları alması; oluşabilecek ağrının önüne geçilmesini sağlar.

Sosyal ihtiyaçlarla estetik ameliyat olmak isteyen hastalarınız oluyor mu? Örneğin evliliğini kurtarmak için estetik yaptırmak isteyenler var mı?

İstatistikler; rinoplasti (burna yapılan estetik operasyon) ameliyatından sonra boşanma oranlarının, ameliyat olmamış popülasyondan daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu nedenle rinoplasti öncesinde eşlerin onayının alınması çok önemli. Genellikle de erkekler eşlerinin ameliyatını onaylamıyor. Pek çok erkek, eşinin estetik cerrahi isteminin nedenleri konusunda yanlış bilgi ve önyargıya sahip. Genel olarak estetik cerrahiye yaklaşımda kadın ve erkeğin motivasyon nedenleri farklı oluyor. Son derece mutlu bir evliliği olan kadın; eşi kendisinin kemerli burnunu sevdiğini söylüyor olsa da, küçük kusurları düzeltmek için bile tüm zorluklara kolaylıkla katlanabiliyor. Aslında kadınlar; kendi görüntüleriyle diğer kadınların dikkatini ve takdirini elde etme arzusuyla da estetik ameliyat oluyor.

Burun operasyonlarında hastalar ‘ben şu sanatçının burnu gibi burun istiyorum’ diye size başvuruyorlar mı?
Ameliyattan önce siz nasıl bir planlama yapıyorsunuz? Burnun diğer organlara göre eşsiz yapısı ve bulunduğu yer nedeniyle, rinoplasti diğer tüm estetik ameliyatlara nazaran daha özellikli bir ameliyat. Her burun, bulunduğu yüzle bütünleşmişse güzellik kazanıyor. Kimi zaman hafif kemerli bir burun da güzel olabiliyor. Bu nedenle operasyon öncesinde hastanın kemik ve burun yapısının mutlaka göz önünde bulundurularak iyi bir planlamanın yapılması gerekiyor. Biz ameliyat planlamasında; hastanın burnunu kişisel ve farklı yapan pozitif özelliklerin korunarak, bunu bozan özelliklerin düzeltilmesi ve değiştirilmesi yolunu tercih ediyoruz. Herkeste aynı kavisli ve küçültülmüş burunlar yapmak tabii ki iyi sonuç vermez. Yani hastanın kemik yapılarının ve burun yapısının mutlaka göz önünde tutulması gerekiyor. Mümkün olduğunca aşırı ve ameliyat olduğunu hemen belli eden bir burun görüntüsünden kaçınmak benim ve pek çok plastik cerrahın tercihidir. Çünkü karşımdakinin burnu dikkatimi çekmeyecek bir doğallıkta olmalıdır. Bence burun estetiğinin en güzel yanı da budur.

Operasyondan sonra burnunu beğenmeyen ve eski burnunu geri isteyen hastalar oluyor mu?
Hasta; burnundaki ve görünümündeki genel düzelmeye konsantre olarak mükemmelliyet beklentisinden uzaklaşırsa, çok büyük oranda ameliyat sonucundan memnun olacaktır. Tekrar ameliyatlarının sıklığı, hastanın burnunun ameliyat öncesindeki özelliklerine bağlı olabildiği gibi, hastanın beklentisi ve cerrahın tecrübesiyle DE ilişkilidir. Eğer bir revizyon yapılacaksa da, ilk ameliyattan 6-12 ay sonra yapılmalıdır.

Sabah

1 Yorum

Burun ucu açısı bayanlarda 95-105 arasında olurken, erkeklerde 90-95 arasındadır. Bu ölçüler kişiden kişiye az çok farklılıklar gösterebilir. Önemli olan yüz ile uyumlu bir görünümün olmasıdır. Bu ölçülerdeki aşırı derecede olan fazlalık yada eksiklikler estetik görününüm kaybına neden olacaktır.
Burun Estetik
Burnun ve yüzün bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekir. Estetik anlamda yüz ile burun estetiği burun orantılı olmalıdır. Normalde yüz yatay olarak 3 çizgiyle orantısal olarak bölümlenir. Bu şekilde yüz üç eşit parçaya ayrılır. Burun ucunun yüzden uzaklığı (nasal tip projection) normalde burun uzunluğunun % 67 si kadardır. Burun üst kısım genişliği en aşağı kısımdaki genişliğin % 70-80 i kadardır.

Yüzümüze yandan bakıldığında burun ile alın arasında bir ilişki görülür. Burun üst kısmı bayanlarda burun ucu ile alın arasında uzanan çizginin 2 mm gerisinde kalırken erkeklerde hafif üzerine taşar.

Önden bakıldığında burnun en ince yeri gözler arasında kalan burun kısmı olduğuburun estetiği3 görülür. Burun ucuna doğru gittikçe genişlemeye başlar. Burun cildinin de tüm burunda aynı kalınlıkta olmadığı görülebilir. Burnun en yukarı kısmı burun derisinin en kalın olduğu yerdir. Aynı şekilde burun uç-üst kısmında da kalındır. Derinin en ince olduğu yer ise burnun orta kısmında kemik ve kıkırdak yapının birleşim yeridir.

Kalın ve yağlı ciltler ameliyat sonrası daha fazla şişlik gelişimine neden olurlar. Ayrıca daha fazla bağ doku gelişimine neden olup özellikle de geç dönemlerde burun uç kısmına yakın bölgelerde belirgin olurlar. Derinin altında deri altı tabakası denilen bir tabaka vardır. Bu tabakanın tüm yüz ve boyundaki muskuloaponeurotik sistemin devamı olduğu belirtilmektedir. Bu tabaka da deri gibi kaşlar arası ve burun uç-üst kısmında kalındır. Bu tabakanın altında yağ dokusu vardır.Bu yağ dokusu kemik ve kıkırdak yapının üzerinde burun estetiği3bulunur. Büyük damar ve sinirler bu tabakada seyrederler. Bu tabakanın da altında kemik ve kıkırdağı örten zarlar vardır. Bu zar yapılar kemik ve kıkırdağa sıkıca tutunmaktadır.

Burun bölgesindeki kas yapıları Proserus, levator labi superior, dilator nares, depressor septi nasi kasları bunlardan bazılarıdır. Bu kaslar deri ile kıkırdak yada kemik arasında bulunarak burna farklı hareketler yaptırmada etkili olurlar.

Burnun üst kısmı burun kemiği, alt kısmını ise kıkırdak yapılar oluşturur. Kıkırdak yapılar üst yan kıkırdaklar, alt yan kıkırdaklar, septum kıkırdağı ve aksesuar kıkırdak gibi yapılardır. Bu kıkırdaklarda anatomik olarak oldukça farklı tasarımlarda olabilmektedirler ve burna şeklini bu kıkırdak ve kemik yapılar vermektedir.burun estetiği4

Etnik özelliklere göre de burnun yapısında değişiklikler görülür. Burun ucu ise yandan bakıldığında burnun en belirgin noktasını oluşturur. Bununla beraber beyaz ırk dışındaki toplumlarda burun uç kısmı daha az belirgin durumdadır. Estetik olarak iyi görünen burunlarda burun uç kısmından dudağa doğru inen kısım (kolumella) hafif bir eğim gösterir. Aşağıdan bakıldığında da burun delikleri değişik şekillerde olabilir. Bunlar yanak tipi (cheek type), dudak tipi (labial type) ve tüp tipi (tube type) olarak sınıflandırılır.
Bunun için önce muayene yapılır ardından da standant fotograflar çekilerek bilgisayar ortamında değerlendirlemeler yapılır. Ancak bilgisayarda burnun şekillendirilmesi sadece ameliyat planı ve genel bir fikir vermesi açısından önemlidir. Ayrıca bilgisayarda iki boyutlu şekillendirme yapılabilmektedir.

Doç Dr. Mustafa Tercan’ın Makalesi.

12 Yorum

Burun estetiği ameliyatından sonraki görüntünüzün nasıl olacağını doktorunuzla ilk görüşmenizde yapılacak bilgisayar çalışmasında görebilirsiniz. Bu çalışma nasıl bir burun istediğinizi, burnunuzun nerelerinden rahatsız olduğunuzu ifade etmenizin en kolay yoludur. Bilgisayarda istediğiniz tüm rötüşlar yapıldıktan sonra rötüşlanmamış resminizle, rötüşlanmış resminiz üstüste getirilerek burnunuzda ne derece değişiklik yapılacağı net olarak görülür. Eğer burun estetiği, profilinizin düzelmesine yeterli gelmiyorsa, ek estetik ameliyatlar yapmak gerekiyorsa bunu rötüşlanmış resminizde görürüz. Örneğin bazı hastaların çenesi çok ufakken burunları çok büyüktür. Bu hastalarda resim üzerinde burun ufaltılır, çene ucu büyütülür. Böylece rinoplasti ile birlikte çene ucunu büyütmenin profili nasıl etkileyeceği görülür. Bir anlamda ameliyatın planı bu çalışma sırasında yapılır ve ameliyatta, planlanan değişiklikler gerçekleştirilir.

Bilgisayar çalışmasının faydalarını şöyle özetleyebilirim:
Doktorunuz sizin kafanızdaki estetik ameliyat sonrası görünümü, resminizi bilgisayarda rötuşlayarak somut olarak görebilir. Resim çalışması, istediğiniz görünümü sözlerle anlatmanızdan daha etkilidir. Sonuçta buruna verilecek şekil asıl olarak sizin istekleriniz doğrultusunda şekillenmektedir. Ameliyatın planlanması için bilgisayar çalışması şarttır. En basit örnek olarak kemerin alınışını verebilirim. Yandan alınmış resminizde rötuş yaparak ameliyat sonrası görünümünüz ortaya konabilir; daha sonra orjinal resminiz ve rötuşlanmış resminiz üstüste konarak ne kadar kemer alınacağı görülebilir. Aynı şekilde burun ucunun ne kadar kaldırılacağını da bu şekilde görebilirsiniz. Bazen sadece burun estetiği hastanın profilinin düzelmesine yetmez. Hastanın boyun ve gıdı bölgesinde fazla yağ birikimi var ise bu bölgeye liposuction yada boyun estetiği yapmak gerekebilir. Sıklıkla hastalarda çeneucuna da işlem yapmak gerekir. Özellikle hastanın burnu büyük, çenesi küçük ise, burunu küçültüp çeneucunu büyütmekle kişinin görünüşü ciddi boyutta değişebilir. Daha öncesinde tüm profil dengesi bozuk kişilerde bu iki girişim aynı anda yapılarak profil dengesi sağlanabilir. Çeneucu ya kemik yapıya yapılan bir işlemle (çeneucu kemiğinin kesilip ilerletilmesi ile) yada bu bölgeye özel silikon protez koyarak büyütülebilir. Bu işlemler son derece basit ama bir o kadar da etkili işlemlerdir. Burun estetiği sadece burnunuzun görünüşünü değil tüm profil görünümünüzü etkiler, profilde tam bir düzelme sağlamak için ek girişimler yapmak gerekebilir. Bilgisayar çalışmasında ek girişim yapmak gerekip gerekmediğini çok net görürüz. Böylece, ameliyattan sonra “keşke boyuna da estetik yapsaydık, çene ucunda büyüme sağlasaydık” demeyiz; çünkü ameliyat bittikten sonra artık çok geçtir. Profili düzeltmek için yapılacak tüm ameliyatların önceden planlanması şarttır.
Kaynak:Kozmetikcerrahi.com

Burun tasarımı yaptırmak istiyorsanız: www.estetik.tc

18 Yorum

Yüzün tam merkezinde olan burun, yüz güzelliğini en çok etkileyen yapıların başında geliyor. Bu yüzden estetiğin ön plana çıktığı günümüzde burun estetiği ameliyatlarında gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Bunun en önemli nedeni ise kuşkusuz ameliyat tekniklerindeki ilerleme ve buna bağlı olarak operasyonların kolaylaşması.

Diğer yandan burun şeklinin cerrahi bir müdahale ile yeniden şekillendirilmesi olarak tanımlanan rinoplasti, kişinin özgüveninin sağlanmasına yardımcı oluyor.

Doğuştan veya travma sonucu ortaya çıkan şekil bozuklukları ve burnun içinde veya dışındaki eğrilikler de estetik burun ameliyatı nedeniyle nefes almakta zorluk çeken kişilere de uygulanıyor.

ERKEKLER DE MERAKLI

Özellikle son yıllarda dikkat çekici bir başka nokta da erkek hastaların sayısında gözlenen artış. Doç. Dr. Maral’a göre, erkekler daha çok burun içindeki eğrilikleri düzelttirmek için estetik ameliyat yaptırıyor.
Ameliyat tekniklerindeki ilerlemeler, iri tamponların artık kullanılmaması, hastaya genel anestezi ve lokal anestezi birlikte verildiğinden ameliyat sonrası ağrının olmaması ve kanama oranının çok düşmesi de ilgiyi artırıyor.

Estetik burun ameliyatları burnunun görünümünden hoşnut olmayan, nefes alma sorunları olan ve ameliyat istemi olan sağlıklı her kişiye uygulanabiliyor. Ancak genç yaş grubunda uygulama için ergenliğin bitmiş olması şart. Ameliyat için üst yaş sınırı bulunmamakla birlikte çok ileri yaşlarda yapılması da tavsiye edilmiyor.

İstatistiklerin rinoplasti ameliyatından sonra boşanma oranlarının ameliyat olmamış popülasyondan daha yüksek olduğunu gösterİyor. Doç. Dr. Maral: “Erkekler eşlerinin ameliyatını onaylamıyor. Pek çok erkek eşinin estetik cerrahi isteminin nedenleri konusunda yanlış bilgi ve ön yargıya sahip. Estetik cerrahiye yaklaşımda kadın ve erkeğin motivasyon nedenleri farklı oluyor.” diyor.

19 Yorum

Burun estetiği resimleri ve fiyatları sizlere örnek teşkil etmesi amacıyla hazırlanmıştır.

 

Güzel Burun Resimleri

Güzel Burun Resimleri

Estetik Burun Resimleri

Estetik Burun Resimleri

Burun estetiği fiyatları hastane ve doktorun aldıgı ücrete göre değişiklik göstermektedir. Bu konuda doktorunuza danışınız.

Ortalama ücretler iste 2-3000 TL gibi rakamlardan baslayarak 10-15.000 TL ye kadar yükselebilmektedir.

763 Yorum

Burun Estetiği

Bu haberimizde estetik cerrahinin bir güzelliğinden daha bahsedeceğiz.İzmirli Fatih Sağsöz’ün (27) doğuştan dudağıyla bitişik ve ucu çökmüş olan burnu, kaburgasından alınan kıkırdakla normal burun haline getirildi.

Sağsöz’ün ameliyatını gerçekleştiren DEÜ Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atay Atabey, verdiği bilgide, Sağsöz’ün doğuştan eksik olan burun çatısının, kaburgasının ön kısmından alınan kıkırdakla yapıldığını ifade ederek, yaptıkları ameliyatın başarıyla sonuçlandığını kaydetti.

İnsan burnunun, özelliği gereği destek amaçlı konan sentetik cisimleri kabul etmediğini anlatan Atabey, “Bu nedenle hastanın kendi dokusu olan kaburga kıkırdağından parça alarak şekillendirip burun çatısı yaptık” dedi.

Atabey, “çökmüş bir çadırı andıran” burnun tekrar kurulması için kuvvetli doku desteğine ihtiyaç duyduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Hastamızın burun orta direği (septum) eksik ve burunda çöküntü vardı. Burun çatısını tekrar kurmak gerekiyordu. Bunun için desteğe ihtiyacımız vardı, bu destek için burundaki kaynaklar yetersizse başka alanlardan elde edilir. Burun özelliği nedeniyle yabancı cisimleri (sentetik implantlar) kabul etmez ve atar. Bu nedenle en ideal doku hastanın kendisinden alınan kıkırdak dokusudur.”

Burundaki eksikliğini az olması ve küçük doku gerektiğinde en idealinin kulak kıkırdağından parça alınması olduğuna dikkati çeken Atabey, “Burada destek ihtiyacı daha fazla idi, kaburganın ön kısmından (kosta grefti) alınan kıkırdak parçalarını destek amacıyla kullandık. Aldığımız parçaları şekillendirdik ve burnun içine uygun şekilde yerleştirdik, hastanın kendi dokusu olduğu için kolayca kabul edildi” diye konuştu.

Atabey, burnun, yüz formasyonunda son derece önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, burun estetiğinin (Rinoplasti) burunda olduğu gibi, tüm yüzde de görüntüyü düzelttiğini, kişinin kendine olan güveninin artığını kaydetti.

Burun estetik cerrahisi öncesi planlamada kişinin diğer yüz oluşumları, yapısı, açı ve ölçüleri göz önüne alınarak o yüze uygun bir burun planlandığını ifade eden Atabey, hastaya bu imajlar hakkında bilgi verilmesinin ardından ameliyatların gerçekleştirildiğini kaydetti.

Bayanların 15-16, erkeklerin de 16-18 yaşlara eriştiklerinde burun estetik operasyonu olabileceğine dikkati çeken Atabey, “Bu yaşlar burnun artık son halini aldığı yaşlardır. Bu yaşları geçtikten sonra herhangi bir yaşta rinoplasti yapılabilir” dedi.

Geçirdiği başarılı operasyonun ardından yıllardır hayal ettiği burnuna kavuşan Sağsöz, en büyük şikayetinin nefes alamadığı için geceleri uyuyamamak olduğunu belirterek, “Gece uyuyamıyordum, sabaha karşı yorgunluktan gözlerim kapanıyordu” dedi.

Fiziksel rahatsızlığının yanı sıra, çevresindeki insanların bakışlarından da rahatsızlık duyduğunu anlatan Sağsöz, şunları söyledi:

“İnsanların bakışları beni rahatsız ediyordu, çünkü burnumda kemik yoktu ve dudağımla burnum yapışıktı. Burnum yüzümün ortasında et yığını gibi duruyordu. Evlenmeyi istiyordum, ancak kızların beni o halimle beğenmeyeceklerini düşünüyordum. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum.”

Bir restoranda çalışan Sağsöz, ameliyat sonrası bir kaç gün içinde işine yeniden dönebildiğini söyledi. Fatih Sağsöz’ün babası Zeki Sağsöz ve Annesi Aynur Sağsöz de oğullarının ameliyattan önce insanlardan çekinip kaçtığını, burnunun şekline çok üzüldüğünü ifade ederek, ameliyattan sonra oğullarının hem sağlığına kavuşmasına hem de kendine güveninin geri gelmesine çok mutlu olduklarını kaydettiler.

Hürriyet

2 Yorum

Son Yazılan Estetik Haberleri

En Çok Okunan Haberler

En Çok Yorum Yapılan Konular

Son Yorum Yapılanlar:

  • ...: Aralıklı oruç diyeti yap. Kilo vermek icin gunluk alman gereken kaloriyi internette...
  • Berna buse: Merhaba ameliyattan sonra sargi ne sekilde oluyor kafanin ustunden buyuk bir sargi mi...
  • Kevser: Ilacin ismini soylermisiniz
  • Kevser: Hangi hastahanede oldunuz bende artik dusunuyorum ameliyati yardimci olursaniz sevinirim
  • Nursen: Merhabalar 5 ,6gün oldu benimmkarın germe ameliyatım hisar hastanesi prof.dr Aydın gozu...