Alkol Kullanımının Zararları Nelerdir?

Alkol kullanımının en çok bilinen bazı zararlarını sıralamak gerekirse şöyle bahsedebiliriz.

Sinir hücrelerinin zarlarını ve beyin hücre zarlarını zehirler ve uyuşturarak çok büyük zararlara neden olur, aşırı alkol kullanımı durumunda ise geçici olarak hafıza kaybı vakaalarına neden olur.

alkol kullanımı

alkol kullanımı

Alkol göz ve göze giden sinir sistemine de zarar verir gözlerde sulanma ve görme bozukluklarına sebebiyet verebilir, midenin iç bölümünü kapsayan bölgede de teshirini gösteren alkol buna bağlı olarak mide zarında yırtıklara ve gastrite neden olur, kalp kasına verdiği zararla kalp atışlarında düzensizlikler meydana getirir, damarların kireçlenmesi neden olur.

Bunların yanı sıra erkeklerde sertleşme olmamasına, kadınlarda ise adet bozukluklarına neden olur, terleme, kan akışını hızlandırma.Beyinde ise düşünme ve karar verme mekanizmasını zarara uğratır. Kas yapısınada olumsuz yönde etki eder.

Kısa süreli etkileri ise bir gün sonra aşırı baş ağrıları ve ağız kuruluğuna neden olur. Ayrıca alkolün neden olduğu sarhoşluk nedeniyle anlık olarak yapılan ve sonradan utanç duyalan davranışlarda görülmektedir.

Yorum Yok