Terli iken hızlı soğuk su içmek vücut için gerekli olan tuz ve mineral kaybına yol açar.

Kan basıncının artışı ile vücuttaki terleme ile su kaybı gerçekleşir. Bu su kaybı sıcak havalarda spor ve nadiren de olsa stres oluşumunda kendini gösterir.

Mineral ve Tuz’un önemi

Mineral doğada var olan homojen,belirli bir kimyasal birleşimi olan yapısı kristal özellikli  insan vücudu için gerekli inorganik bir maddedir.Teknolojinin ilerlemesi ile yapay mineral elde edilmiştir fakat bunlar tam olarak mineral sayılmazlar.Minerallerin düzenli bir iç yapısı vardır.

Kristalleşen yapısı sayesinde  düzgün geometrik dış şekil oluşturur.Tuz ise vücudun iyot gereksinimini karşılar ve mineral gibi kristalleşmiş yapıdır.Tuz’da birer mineral idir.

Terleme oluşumu nedeniyle vücuttaki su oranı %1 azalmasıyla susuzluk hissi görülür. Bu susuzluk nedeniyle boğaz kurur ve insan direk soğuk su içmek ister. Bu sağlığı olumsu yönde etkiler üst solunum hassasiyeti olan bireylerde hastalığa neden olur. Hızlı soğuk su içmek yerine küçük cay bardağı ile su alınmalı ve su bir dakikalık bir zaman diliminde içilmelidir.

Bu yazımıza ayrıca, “Kan basıncı ve terleme, Mineral nedir, Soğuk su içmenin yararları, Soğuk su içmenin zararları, Terli Terli soğuk su içmenin yararları, Terli terli su içmenin yararları, Tuz Nedir” gibi terimsel aramalar ile ulaşabilirsiniz…

1 Yorum

Estetik Haber Etiketler: ,