Meme Protezleri ile ilgili sık sorulan soruları Op Dr. Aylin Karanlık Yanıtlıyor..

Meme, Slikon, Silikon, Protez

Slikon nedir?
Slikon yarı-metalik veya metal benzeri bir materyal olup oksijen ile slikon dioksit veya silika birleşimidir. Deniz kumu, kristal ve kuartz silikadir. Silika dünya üzerinde en çok bulunan materyaldir. Slikon; sıvı, jel veya lastik kıvamında olabilir.Günlük yaşamımızdaki ter önleyici deodorantlar, el kremleri, sabunlar, hazır yemekler, suya dayanıklı giysiler, sakızlar slikon içeren maddelerden bazılarıdır.

Protezle emzirebilir miyim?
Birçok kişi sorunsuz emzirmektedir. Yapılan çalışmalarda serum veya slikon jel dolgulu meme protezleri arasında süt kalitesi ve miktarı açısından fark bulunamamıştır. Ancak çocuk doğurma planı tamamlanmadan protez ameliyatı gerçekleşecekse bunu doktorunuzla konuşmanız yararınıza olur. Değişik ameliyat yöntemlerini sizinle paylaşacaktır.
Ayrıca emzirme esnasında mastit (meme bezi enfeksiyonu) gelişirse protezin kapsül kontraksiyonu artar. Bu yüzden memede kızarıklık, ağrı, sıcaklık artışı olursa mutlaka doktorunuza başvurun.

Hamilelikte meme protezlerimi çıkarttırmalı mıyım?
Slikon meme protezinin bebeğe zarar vermesi bilimsel bir gerçek olmasa da bu yönde aşırı korkusu veya endişesi olanlar hamilelik öncesi protezlerini çıkarttırabilirler. Hamile kalındıktan sonra ancak hayati tehdit eden zorunlu operasyonlar haricinde narkoz almak bebeğe çok daha fazla zarar verir.

Slikon meme protezleri emniyetli midir?
Yapılan çalışmalarda hazır inek sütünde ve bazı hazır bebek mamalarında slikon yerleştirilmiş bir memenin ürettiği sütten çok daha fazla oranda slikon saptanmıştır. Yine yapılan bilimsel çalışmalarda slikon meme protezinin vücutta herhangi bir hastalığa yol açmadığı saptanmıştır.

Slikon meme protezi kanser yapar mi?
Kadınlarda görülen 10 kanser vakasından 8’i meme kanseridir. Bu durumda meme protezi kullanan pek çok kadında da meme kanseri görülmektedir. Meme kanserinde ailesel geçmiş (annede, ablada, teyzede meme kanseri görülmesi gibi) en önemli faktördür.
Yapılan bilimsel çalışmalardan slikon meme protezi kansere yol açar seklinde bir sonuç çıkmamıştır.

Slikon meme protezi ile mamografi çektirilebilir mi?
Normal bir hastaya çekilen mamografi ile slikon meme protezi olan hastaya çekilen mamografi teknikleri farklılık gösterebilir. Bu yüzden mamografi çektirmeden doktorunuza veya filmi çeken teknisyene bu konuyu mutlaka belirtiniz.

Slikon allerji yapar mı?
Dünya üzerindeki tüm maddelere karşı allerji görülebilir. Ancak slikon vücutla en barışık materyallerden biri olduğundan allerji ortaya çıkması çok nadir bir durumdur.

Slikon meme protezinin ömrü ne kadardir?
Protezlerin hiçbiri ömür boyu kullanım için değildir. Bazı hastalar çıkan problemler nedeniyle birkaç yıl içinde protezlerini değiştirtmek zorunda kalsalar da genel olarak protez ömrü 10-20 yıldır.

Slikon meme protezi sonrası günlük aktiviteye ve spora ne zaman başlanabilir?
Ameliyat sonrası ilk 5-7 gün pek konforlu değildir. Günlük aktivitelere dönüş 4-6 hafta sonra olur. İlk 3 ay içinde zorlu aktiviteler, ağır yük kaldırma, üst beden egzersizi yapma, yüzme gibi sporlar doktorunuz tarafından yasaklanır.

Slikon meme protezi ameliyatı sonrası güneşlenmek veya solaryuma girmek sakıncalı mıdır?
Güneşlenmek veya solaryuma girmek protezinize zarar vermez. Ancak ameliyattan sonra 1 yıl dolmadan yapılan bu aktiviteler ameliyat izinizin koyu kahverengine dönüşmesine yol açar. Bu yüzden bir yıl dolana dek iz bölgesi en az 30 SPF güneş koruyucu ile korunmalıdır.

Slikon meme protezi ameliyatı sonrası uçak yolculuğu veya dalma sporu (scuba diving) yapılabilir mi?
Evet. Basinç degisiklikleri ameliyat bölgesinde kasilma-gevseme hareketleri yaratabilir. Ayrica protez içinde küçük hava kabarciklari olusumuna neden olabilir. Serum dolgulu protezlerde hava kabarcik hareketi ve su hareket sesleri duyulabilir. Bu durum 24-48 saat içinde geçecektir.

Slikon meme protezi ameliyatı sonrası ne zaman balenli (telli) sütyen giyilebilir?
3 ay sonra. Bu sürede vücut protezi bağ dokusuyla çevirir. Taktığınız telli sütyen iz yaparak meme formunun kalıcı bozukluğuna yol açabilir.

Slikon meme protezi normal meme yumuşaklığında mıdır?
Protez sert değildir, koyu bir jöle kıvamındadır. Ancak hastaya vücut sekline oranla daha büyük bir protez yerleştirilirse sertliği bir miktar daha artar.

Slikon meme protezi normal meme gibi hareket eder mi?
Slikon meme protezinin hareketi pek çok faktöre bağlıdır. Protez tipi, operasyon, oluşan kapsül bunlardan bazılarıdır. Eğer meme hiç hareket etmiyorsa kapsül kontraktürü (bağ dokusunun aşırı artması sonucu protezin kapsül içinde sıkışması) gelişmiştir. Tekrar operasyon gerekir.

Slikon meme protezinin ağırlığı ne kadardır?
Boyuta ve dolgu maddesine göre değişir. Örneğin 250 cc slikon jel dolgulu protezin ağırlığı 250 gr’ dır.
Slikon meme protezi meme derisinde çatlaklara yol açar mi?
Küçük volümlü protezler çatlaklara yol açmaz. Ancak büyük volümlü olanlar ağırlığa bağlı olarak çatlaklara yol açabilir.

Meme başında hassasiyet kaybı olur mu?
Geçici azalma veya artma olabilir.

Slikon meme protezi ameliyatından sonra kilo vermemin bir zararı olur mu?
Çok fazla miktarda kilo verme meme bezinin volümünün de azalmasına yol açtığı için memede bir miktar sarkma ve boyutta küçülme görülebilir.

50 yaşından sonra meme protezi ameliyatı olunur mu?
Meme protezi ameliyatı için genel vücut sağlığı önemlidir. Yaş değil. Ancak memede sarkma veya deride elastikiyet kaybı varsa ek olarak meme askılama ameliyatı yapilir.

Op. Dr. Aylin Karanlık
esplace@esplace.net

15 Yorum

Estetik Haber Etiketler: ,