GÜNÜMÜZDE hiç bıçak kullanılmadan, narkozsuz estetik yaptırmanız da mümkün. Üstelik iyileşme süreci haftalar, günler değil, sadece dakikalar alıyor. Estetik yaptırmaya niyetlenenlerin korkulu rüyası yağ emme, liposuction bile artık yarım saat içinde tamamlanıyor. Tüm dünyada estetik operasyonlardaki patlamanın nedeni olarak kansız ameliyatlar gösteriliyor. Amerika’da botoks uygulamalarını 1997 yılında 65 bin 157 kişi yaptırırken 2001 yılında bu sayı 1 milyon 600 bin kişiye yükseldi. Kimyasal peeling 1997 yılında 481 bin kişi üzerinde uygulanırken 2001 yılında bu sayı 1 milyon 360 bine ulaştı.

50’li yaşlarda büyük yüz germe operasyonunun yerini 20’li yaşlardan itibaren yapılabilen botoks uygulamaları aldı. Hastalar travma yaratmaması ve daha kısa sürede sonuçlandırılması nedeniyle ameliyatsız estetik müdahaleleri tercih ediyorlar. Botoks estetik cerrahiye bir devrim getirdi. Türk kamuoyunun DYP eski Genel Başkanı Tansu Çiller’in yaptırdığı yolundaki haberler sayesinde tanıştığı botoks, ev kadınlarından şirket yöneticilerine kadar her kesimin kansız estetik operasyonlara yaklaşmasını sağladı.

Daha İkinci Dünya Savaşı’nda İngiliz gizli istihbaratı bu bakteri zehirini ürettirmekteydi. Bugün estetik operasyonlarda kullanılan miktar, aynı zehirden bir kaşığın Sapanca Gölü’ne karıştırıldığında elde edilecek eriyik kadar. Yani etkisi son derece azaltılarak kullanılan bir zehir. Botoks saç kılı inceliğinde iğnelerle enjekte ediliyor. İşlem 5 dakikadan kısa sürüyor. Etkisinin ortaya çıkması için üç gün geçmesi gerekiyor. Altı ay ile bir yıl aralarla tekrarlanabilen bu uygulamanın Türkiye’deki bedeli 300 dolardan başlıyor.

Ameliyatsız estetik yöntemleri içinde en sık kullanılanı “cooltouch”. Bu yöntem özellikle iş dünyasında erkekler tarafından tercih ediliyor. Ameliyatsız estetik yöntemleri özellikle 35-45 yaş grubun favorisi. Bir kez bu yöntemle ameliyat korkusunu üzerinden atanlar kolayca diğer yöntemlere başvuruyor!

Lazerle kırışıklık gidermede değişik bir program uygulanarak lekelerin tedavisi mümkün oluyor. 2-3 seansta, geniş koyu renkli benler ise 5-10 seansta ortadan kaldırılabiliyor.

Micro-suction yöntemi de ameliyatsız estetik yöntemleri arasında en fazla tercih edilenlerden. Micro­suction’un daha çok bilinen liposuction’a göre farkı, olan daha ince aletlerle uygulanması. Micro-suction için, çapı bir kalemin ucu kadar ince olan kanüller kullanılırken normal liposuctionda çapı 3 ile 6 mm arasında değişen kanüller kullanılıyor. Micro-suction tekniğinde bölgesel yağ azaltmaların mümkün olduğunun altını çizen Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu, “Diyelim ki bir hastamız var. Vücudunda yağ fazlalığı bulunan bir bölge için haftanın üç günü düzenli egzersiz ile birlikte diyet yapıyor. Ancak bu bölge bütün çabalara rağmen genetik nedenlerden bir türlü değiştirilemiyor. Böyle bir hastaya uygulanabilecek tek çare micro­suction” diyor. Bu yöntemle karnından, kalçadan, koldan ya da gerdandan alınan yağlar yarım kiloyu geçmiyor ancak sonuçta istenen vücut hatlarına kavuşmak mümkün oluyor. Micro­suction yöntemi de liposuction gibi uygulanıyor. Uygulama yapılacak bölgeye solüsyon verilip on dakika bekleniyor. Bu süre içinde deri altı açılırken bölge uyuşturuluyor. Son derece ince uçlu kanülle bölgeye girilerek fazla yağ dokusu alınıyor. Öğlen tatilinde ya da yarım saatlik molada bu yöntemi uygulayanlar daha sonra hiçbir sıkıntı duymadan işlerine devam edebiliyorlar. Uygulamanın fiyatı 500 dolar ile 1000 dolar arasında değişiyor.

Sabah

336 Yorum

Estetik Haber Etiketler: , , ,