Kime kepçekulak denir, nasıl oluşur?
Kepçekulakta kulak kafaya yapışık gibi görünmesi gerekirken kafadan ayrıdır. Yani kafaya yaklaşık 90 derece olması söz konusudur. Bu da kafaya komşu taraftaki kıkırdağın biraz fazla gelişmiş olmasından ve kulağı öne doğru itmesinden kaynaklanır. Bir de kulağın üst kısmındaki kıvrımların oluşmaması halinde de kepçelik meydana çıkar.

Kepçekulağı düzeltme ameliyatı kimlere yapılır?
Kulağının şeklinden memnun olmayan herkese eğer makul bir şey istiyorsa bu ameliyatı yaparız. Ama kulağı düzgün bir insan ben şu kişiye benzemek istiyorum diyerek kulağının şeklini değiştirme talebinde bulunursa biz bunu geri çeviriyoruz.

Kulakla ilgili ne tür durumlarda estetik ameliyat yapılıyor?
1- Kulağın hiç olmaması: Bu hastalara en baştan bir kulak yapmak gerekiyor.
2- Bir de kulağın büzük şeklinde olması var. Biz buna ‘Cupair’ diyoruz, yani kahve fincanı şeklini almış kulaklar.
3- Aşırı derecede kepçe olan kulaklar.
4- Kepçekulaklar var.

Bu ameliyattan sonra mükemmel bir kulağa sahip olmak mümkün mü?
Kepçekulak ameliyatları yüzde 100 başarılı olur. Yalnız hiç olmayan bir kulağı baştan yapmak kolay değildir. Son dönemde hiç kulağı olmayanlara son derece başarılı protezler de yapılmaya başlandı. Karşı kulağın örneği alınarak kafatasına mıknatısla
tutturulan protezler de yapılabiliyor.

Kepçekulak nasıl düzeltilir?
1- Kulağın kafaya yapıştığı yeri menteşe olarak düşünmek ve orayı yaklaştırmak. Tam yapıştırma olmaz, çünkü hiç kimsenin kulağı kafasına tam yapışık değildir.
2- Kulağın bir bölümünde olmayan kıvrımı oluşturarak geriye doğru bükmek. Yani kulak iki taraftan geriye doğru bükülüyor ve kepçelikten kurtuluyor. Bunun için kulağın arkasından kesimler yapılır ve kıkırdak katlanır. Doktor Onur Erol’un geliştirdiği bir yöntem var: Ön taraftan kulak kıvrımlarına denk getirilecek şekilde daha sonra görülmesi zor bir biçimde kesi yapılıyor. Ortadaki kıkırdak çıkarılıp aradan parça alınıyor. Yukarıdaki kıkırdağın ön tarafı zayıflatılıp arkaya dönmesi kolaylaştırılınca iki veya üç dikişle geriye gidecek şekilde katlanıyor.

Bu ameliyatlarda yaş sınırı var mı?
Kepçekulak ameliyatlarının mümkün olduğu kadar okul öncesi hatta yuva öncesi çağlarda yapılması gerekiyor. Çünkü çocuk sosyal hale gelmeden önce bu durumun düzeltilmesi iyi olur. Çocuklar bu konuda çok acımasız olabiliyorlar. Hemen her sınıfta ‘kepçe’ ismi takılan çocuklar oluyor. Derin psikolojik yaralar bile açabiliyor.

Hastaların yaş ortalaması nedir?
Birçok kişi kepçekulağın operasyonla düzeltilebildiğini öğrenince şaşırıyor. Hastalarım arasında üniversiteyi bitirmiş iş hayatına başlayacak olanlar da var. Yeni bir hayata onları rahatsız eden kulakları düzelttirerek başlamak istiyorlar.
Büyük bir kulak ne kadar küçülür?
Kulağın normal bir boyutu yoktur. Kişinin kafa yapısına göre değişir.

Ameliyat ne kadar sürer?
Normal olarak 1.5 saatte biter.
İyileşme dönemi ne kadar sürüyor?
En geç üç hafta içinde hasta iyileşir. Ameliyattan sonra bir hafta içinde kulaklar sargılı kalır. Ondan sonra 1.5 aya kadar tenisçi bandajı gibi bandaj takılır. Bu bandaj kulağın üst tarafından geçecek şekildedir. Onun için de genellikle yaz aylarını tercih ediyoruz. Bu bandajı çocuklarda kullanıyoruz. Çünkü çocuklar kendilerini koruyamıyorlar ama yetişkinler gereken uyarıları dikkate alarak kendilerini koruyabiliyorlar.

Lokal anestezi ile mi yapılıyor?
Eğer hasta erişkin ise lokal anestezi ile yapılabilir. Ameliyat başlamadan önce hastaya biraz yatıştırıcı ve ağrı kesici verilir. Ondan sonra iğne ile lokal anestezi yapılır ve hasta doktoruyla konuşarak ameliyatını olur. Daha küçük yaşlarda ise uzun süre sırtüstü yatmak çocuklara sıkıcı geleceği için uyutmak gerekiyor. Yarı uyutmak
da olabilir.

Ameliyatın ne gibi riskleri var?
Tek riski, hastanın hayalindeki şekil elde edilemeyebilir. Hasta kafasında bir şekille bize gelir. Bir kulağı da burun gibi bilgisayar ortamında canlandırmak son derece zordur.

Duymada kayıp olur mu?
Kulağın kepçesine yaptığımız ameliyat duymayı hiçbir şekilde etkilemez.

Kimlere bu ameliyat yapılmaz?
Sağlık durumu ameliyat olmasına izin veren herkes kepçekulak ameliyatı da olabilir. Ben kepçekulak ameliyatının yapılamayacağı kimseyi tasavvur edemiyorum. Örneğin 14 yaşında kronik böbrek yetmezliği var veya şeker hastası bir yandan da kepçekulak ve bundan da rahatsızlık duyuyor. Böyle bir vakada hastayı dahili yönden takibe alırız. Hastayı tedavi eden doktorla ilişki içinde
oluruz ve lokal anestezi altında biz bu hastayı ameliyat ederiz.

Ameliyatın ortalama maliyeti nedir?
Amerikan Hastanesi’nde doktor ve hastane dahil 1.5-2 milyar liradır.

İz kalır mı?
Kesinlikle kalmaz.

Hasta kulağını deldirebilir mi?
Kepçekulak ameliyatıyla kulak memesinin hiçbir ilgisi olmadığı için kulağını rahatlıkla deldirebilir.

Bu ameliyat sadece özel hastanelerde mi yapılıyor?
Hayır. Türkiye’deki estetik plastik cerrahi eğitimi veren tüm fakülte hastanelerinde bu ameliyatlar yapılır. Ailelerin dikkatli olması kepçekulağı erkenden düzelttirmesi gerekir.

29 Yorum

Estetik Haber Etiketler: , ,