Estetik cerrahi, plastik cerrahinin bir bölümüdür. Estetik cerrahinin doğuşundaki amaç insanların mutsuzluklarını gidermektir.

Bu işi yapabilmek için uzmanlaşmak gerekmektedir. Aksi takdirde, çirkin olan bir şeyi güzelleşmekten ziyade, güzel olan bir şeyi çirkinleştirme olasılığı da var.

Yani ‘İhtisas aldım ben bu ameliyatların hepsini yaparım’ demek doğru değildir. Bizler estetik ameliyat olmak isteyen kişiyi muhakkak tarafsız ve bilimsel bir şekilde değerlendirmeliyiz. Bu yapılmadığı zaman, hem kişi hem ailesi hem de bunu yapan doktor zarar görür.

Örneğin 17 yaşında bir kız çocuğu veya 18 yaşında bir erkek çocuğu burnundan memnun değil ve ameliyatla düzeltmek istiyorsa bizim onlara el uzatmamız lazım.

ÇOCUK BUNALIMA GİRİYOR

Bir bölgesini problem yapan insanın aklında hep o bölge vardır ister istemez. Bunu, o problemi yaşamayan insan anlayamaz.

Kişiye güzellik katmak için biz burada değiliz, kişinin mutluluğu için görev yaptığımıza göre kişinin problemlerine de hürmet göstermeliyiz.

Meme protezinin çok bilinmediği dönemlerde benim plastik cerrahiyle uğraştığımı bilen bir arkadaş, bana bir hasta gönderiyor.

Kız evden çıkmıyor, nişanlayacaklar nişanlanmıyor yani tamamen psikayatrik bir duruma geliyor. Sorunsa memesinin olmaması!

Ben bu kişiye memelerinin protezle normal hale gelebileceğini söylediğim andaki surat ifadesini tahmin edemezsiniz.

Bu operasyondan sonra kız nişanlandı, evlendi ve çocuk sahibi olup elimi öpmeye geldi. Sonradan medya halkı bilinçlendirdi yoksa kimsenin böyle bir şey olduğundan bile haberi yoktu. Şimdi artık çok şey biliniyor.

Erkek çocuklar da memelerinin olmasından şikayet ederek geliyorlar bana. Bunlar tıbbı şeyler ama ne olursa olsun estetik!

Anne baba pek önemsemiyor. Ama çocuk denize gidemiyor, kız arkadaş edinemiyor, arkadaşlarının yanında soyunamıyor, takım sporu yapamıyor ve bunalım içine giriyor.

Bu kişinin ailesini de aydınlatarak yardım etmek zorundasınız.

Op. Dr. Nuri Battal

Fareye benzeyen çocuğu düzelttim

Hülya Avşar: Bazılarında estetik ameliyatı olmak takıntı haline gelmiş. Yani bazılarında yaptıramamak saplantı oluyorsa, bazılarında da yaptırmak saplantı haline dönüşüyor.

Op. Dr. Nuri Battal (Plastik Cerrahi Uzmanı): İşte doktorluk orada başlıyor. Bizler insanlara yardımcı olabilmek için senelerce okuyoruz.

Biz gelen her hastayı ameliyat etmiyoruz. Gelen her hastayı ameliyat ediyor olsak, şu an sizinle konuşacak vakti bile bulamazdık. Seçiyorum, her burnum kötü diyeni ameliyat etmiyorum. Sizin bu ameliyata ihtiyacınız yok gerçekten burnunuz güzel diyerek onları ikna etmeye çalışıyorum.

O insan mutsuz gitse bile ben devreden çıkmış oluyorum. Çünkü ben bir sanatçıyım, ameliyat yapıyorum ve ben o ameliyatı yapacaksam, benim de o ameliyattan sonra mutlu olmam lazım, mutsuz olacaksam o ameliyatı yapmam.

n Hülya Avşar: Aslında psikolojik rahatsızlıkları olanlar, estetikle kendilerini bulacaklarını zannediyorlar. Peki kendilerini orada buluyorlar mı?

NB: Ben size iki örnek vereyim: 13 yaşında bir çocuğa estetik ameliyatı yapılır mı? Evet, kepçe kulakları varsa ve bu çocuk mezuniyette kep giymemek için hep sınıfta kalıyorsa bu çocuğa ameliyatı yapmamız gerekir çünkü bu bir gerekliliktir. İkincisi; bir psikiyatri hocamız bana telefon etti, ‘Bir çocuk var, yüzünün fareye benzediğinden şikayetçi ve ben tedavi ediyorum, çok ağır ilaçlar veriyorum’ dedi. Bir göreyim, dedim. Çocuğun tipi hakikaten fareye benziyordu. Buna üçlü bir ameliyat yaptık. Aile karşı çıkıyordu fakat çocuk çok istiyordu. Ameliyatı yaptık ve çocuk şimdi çok mutlu ve kullandığı bütün ilaçları bıraktı.

Böyle olursa bir problem yok. Fakat şimdi hanımlar bunu saç rengi değiştirmek gibi görüyorlar. Güzellik gerçekten insanların hayatlarını doğrudan etkiliyor. İnsanın kendiyle barışık olmasını, kendini iyi hissetmesini sağlıyor. Yani bundaki tek amaç insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak.

Benim protez takıp evlendirdiğim bir sürü hastam var. Bu kadının göğsü büyüyünce sokakta insanlar peşinden koşmuyor. Bu şekilde insan içinden dışa döndüğü için dışarıdan gelen uyarılara daha açık oluyor, daha sosyal oluyor.

n Hülya Avşar: Genç kızların 18’inden sonra estetik ameliyatı olmaları normal midir?

NB: Kızlarda 17’den sonra yüz kemiklerinin yapılanması tamamlandığı için yapılabilir. Erkeklerde de 18 yaşından sonra yapılabilir. Eğer çocuk çok kafasına takıyorsa bunun için psikolojik problemler yaşıyorsa yaptırmalı, aileler de buna karşı gelmemeli.

Bombaların patladığı zaman bir kız getirdiler bana; yüzü gözü param parça olmuş. Ne kadar cam varsa yüzüne girmiş. 10 saatlik bir ameliyattan sonra geldiğinde ben tanıyamadım. Yani estetik ameliyatlarının o yönü de var.

Op. Dr. Murat Pençe

Vitamin enjektesi çok tehlikeli

Hülya Avşar: ‘İğnelerle vitamin enjekte ediyoruz’ diyerek bilimsel olmayan uygulamalar yapıyorlar. Benim annem bunun mağduru. Dünyada ikinci vak’a olarak gösteriliyor. Yeni yeni toparlanıyor, sözde vitaminlerden dolayı. Aylardır yüzü şişiyor, ateşlenme ve bütün vücuda yayılan bir iltihap oluşmuş. Enjeksiyondan 4-5 ay sonra oluyor. Duyduğuma göre seneler sonra da karşılaşabiliyormuşuz.

Op. Dr. Murat Pençe (Plastik Cerrahi Uzmanı): Ben meslek hayatıma başladığımdan beri bir şeyler enjekte edilmiş, insanlarla karşı karşıya kalıyorum. Öte yandan plastik cerrahların da enjeksiyonla yaptığı işler var. Ama bahsi geçen vitaminler, iyi bir şey olsa plastik cerrahları da bunları bir şekilde kullanırlar. Bu sağda solda ismini duyduğunuz sahısları bir plastik cerrahi kongresinde asla göremezsiniz. Doldurmaları, plastik cerrah mükemmel bir şekilde yapar. Daha doğrusu doktor, hastanın durumuna göre hareket etmeli. Hasta benim suratımı doldur diye geldiğinde cerrah onun durumuna bakıp onu daha iyi yönlendirebilir.

Davulun sesi uzaktan gelmiyor

İnanın bugünkü sohbetimizle ilgili bir şeyler yazmakta zorlandım. Herşey o kadar açık ve net konuşuldu ki, gereksiz yorumlara hiç açık değil ama senelerdir dikkatimi çeken bir şey vardı ve tam zamanı olduğunu düşünüyorum. Estetik yaptırmak herkesin hakkı ve sohbetimizin sonucuna bakılırsa hatta ruhsal sağlığımız için çok gerekli. Doğru cerrahlara gitmek gibi bir takım kurallara uymak da mümkünse çok daha hoş ama inanın estetiğin yakıştığı yüz var, yakışmadığı yüz var. Kötü yapılan estetik operasyonlarından bahsetmiyorum.

Yüze yakışıp yakmadığından söz ediyorum. Ve tabii ki, bunun içinde doğuştan kemik yapısının estetiğe uygun olması şart. Öylesine yüzler var ki, yapılan her şeyi son derece naturel taşıyor ama bazı yüzler var ki, bir daha toparlamak mümkün olmuyor. Ve daha mutsuz oluyor. Bana sorarsanız estetik yaptırmadan önce kemik yapısına yakışıp yakışmayacağını araştırmak lazım. Aksi taktirde hem doktor hem de hasta mutsuz oluyor. İsim vermek ne kadar doğru olacak bilmiyorum ama Deniz Akkaya, Ebru Şallı bana göre şanslı olan yüzlerden ve ben yine de sarkmanın dışında daima natürel olmaktan yanayım, eğer ki, mutluluğumu fazla etkilemiyorsa. Ayrıca bana davulun sesi uzaktan hoş geliyor gibi de düşünmeyin.

Evet güzel bir kadınım ama beni güzel yapanın, burnumun şekli, gözlerimin güzelliği olduğunu sanmıyorum. Eğer ki, ben soğuk nevale, yüzü gülmeyen ve daima yüzünde sahte mimiklerle dolaşan biri olsaydım, bana güzel diyenlerin sayısı ciddi oranlarda etkilenirdi. Kısacası, mecbur kalınmadığı sürece natürel olmak, hem güzellik hem de kendine güvenin simgesidir diye düşünüyorum.

İNANDIKLARIM

Estetik bence önce çocukluktan başlayan bir süreçle kişisel güvene yapılmalıdır.

YAPTIKLARIM

Rekor bende, 2 bin 500 kişiye konser verdim ve herkesle tek tek bayramlaştım.

Hülya Avşar

3 Yorum

Estetik Haber Etiketler: , , ,