İri göğüs modasının son yıllarda ortaya çıktığını sananlar yanılıyorlar. Hollywood’un tarihine göz attığınız zaman, ilginç bir gerçek dikkat çekiyor. Film şirketlerinin kurulduğu günlerden bu yana kadın oyuncuların göğüsleri onların şöhrete ulaşıp ulaşmamalarında belirleyici bir faktör olmuş durumda.Hollywood ünlülerinin geleneksel takıntısı yıllardır değişmiyor, hatta artarak devam ediyor.

Bilindiği gibi günümüzün kadın oyuncuları, tıptaki gelişmelerden yararlanarak göğüs sorununu gideriyorlar. Silikon, imdatlarına yetişiyor. Ancak 1930’lu ve 40’lı yıllarda sinemada isim yapmak isteyen kadın oyuncular, göğüsleri yüzünden büyük sıkıntı çekiyorlardı. Küçük göğüslü olanların zirveye ulaşma şansları hemen hemen yok denecek kadar azdı.

Hollywood’un ilk sarışın bombası olarak tanınan Jean Harlow, 1930’lu yılların başında seksi görüntüsüyle büyük ilgi toplamıştı. O dönemde kadınlar günümüzde olduğu gibi diledikleri kadar dekolte giyinemiyorlardı. Ama Jean Harlow, kuralları zorlayıp, güzel göğüslerini gözler önüne seren kıyafetlerle poz veriyordu. Bu ünlü yıldız, 1937 yılında henüz yirmi altı yaşındayken yaşama veda etti. Ama Hollywood yapımcılarının göğüs merakı Jean Har-low ile sona ermedi.

Süveter kız

Hollywood’un ünlü yıldız yaratıcısı Howard Hughes, esmer bomba Jane Russell’ı sadece büyük göğüslere sahip olduğu için film yıldızı yaptı. Daha sonra Lana Turner, Hollywood’da ‘‘süveter kız’’ olarak üne kavuştu. O dönemin genç oyuncusu, vücudunu sımsıkı saran süveterler, kazaklar giyiyordu. Amaç göğüslerinin ne kadar büyük olduğunu göstermekti… Çok geçmeden 1950’li yılların başında Rita Hayworth da ‘‘Gilda’’ filminde güzel göğüslerini büyük bir cömertlikle sergiledi. Zaten Hollywood’un çıplaklık konusundaki kuralları da yavaş yavaş değişmeye başlamıştı. Kadın oyuncuların kamera karşısında dekolte kıyafetler giymeleri, yarı çıplak rol almaları artık yadırganmıyordu.

Aynı sıralarda eski çocuk oyuncu Elizabeth Taylor da büyük göğüsleriyle dikkat çekmeye başlamıştı. Menekşe gözlü yıldızın boyu hayli kısaydı, ufak tefek bir yapısı vardı ama göğüsleri göz dolduruyordu.

50’li yılların sonuna doğru Marilyn Monroe ve Jayne Mansfield, iri göğüslü sarışın bombalar olarak üne kavuştular. Marilyn Monroe, Amerikan sinemasının yeni sarışın bombasıydı. Jayne Mansfield de onun izinden gidiyordu. Ve Jayne Mansfield, dekolte giyinmek konusunda Marilyn Monroe’dan daha cömertti. Oyunculuk yeteneği olmamasına rağmen, Jayne Mansfield, 1967 yılında bir araba kazasında ölünceye kadar film çevirmeye devam etti.

Avrupa’lı göğüsler

Avrupa sinemasında da büyük göğüslü kadın oyunculara rağbet fazlaydı. Sophia Loren, Gina Lollobrigida, Silvana Mangano gibi İtalyan yıldızlar büyük göğüsleriyle dikkat çekmişlerdi. Özellikle Sophia Loren, televizyonlarda da yayınlanan ilk filmi ‘‘Aida’’da, göğüslerini gözler önüne seren kıyafetlerle kamera karşısına geçmişti. Fransız sinemasında seks kedisi Brigitte Bardot büyük göğüslü sinema oyuncuları arasında başı çekiyordu. Çok geçmeden Hollywood her ikisini de keşfedecekti…

Günümüzde ise örnekler pek çok. Neredeyse ‘‘tersini’’ ortaya koyan hiç yok gibi. Türkiye’de Sevda Demirel, Nadide Sultan gibi öncelikle ‘‘iri göğüsleriyle’’ dikkat çekenler bir yana, Hande Ataizi, Demet Şener gibi isimler derin dekolteleriyle hem filmlerde, hem de fotoğraf karelerinde yer alıyorlar. Diğer taraftan Posta filminin oyuncusu Maria Grazia, Catherine Zeta Jones, Salma Hayek ve Jennifer Lopez son zamanlarda Latin veya ‘‘Latin esintili’’ güzellikleriyle ve tabii ki ‘‘iri göğüsleriyle tanınıyorlar. Diğer taraftan silikon takviyesi yapanlar da az değil. Silikonlarıyla meşhur olan Pamela Anderson her ne kadar daha sonra onları ikinci bir ameliyatla aldırtmış olsa bile derin dekoltesiyle doğal göüslerinin de iri olduğunu kanıtlıyor.

Hal böyle olunca, belirgin bir gerçek göz önüne çıkıyor. Sinema iri göğüsleri seviyor… Hollywood, kurulduğundan beri kendini yenilemeye devam etti. Modern stüdyolar kuruldu, teknik harikalar yaratıldı ama kadınlarda büyük göğüs tercihi hiç değişmedi.

Yüzyılın ilk yarısındaki kadın yıldızların neredeyse hepsi büyük göğüsleriyle meşhur olmuş ve bu sayede yıllarca zirveden inmemişlerdir. Zaten yüzyılın ikinci yarısındaki yıldızların da onlardan pek farkı yok, göğüsleri küçükse soluğu estetik cerrahlarında alıyorlar ve küçük olan göğüslerini istedikleri ölçüye getirtiyorlar.

Hürriyet

Yorum Yok

Estetik Haber Etiketler: , , ,