Bu konumuzda çok ilginizi çekeceğini düşündüğümüz ve Op. Dr. Oytun İdil tarafından hazırlanmış extrem estetik operasyonlar hakkında bilgilere yer verdik.

ESTETİK AMAÇLA AYAKTAN ELE TIRNAK NAKLİ:
Bu gibi bir ameliyata bir kez katıldığım için burada bahsetmek istedim. Bu ameliyatlar (uzak bir yerden doku nakli) çok uzun süren, ekip gerektiren ameliyatlardır. Ayaktan bir parmağın tırnağının tümü yada bir kısmı, besleyen damarları ile birlikte alınır ve elde tırnak olması istenen, tırnağı olmayan parmağa nakledilir. Saatlerce süren ve son derece maliyetli bir ameliyat ve günlerce bakım sonunda hastanın parmağının ucunda yaşayan, kendi dokusundan olan bir tırnağı olur. Bu ameliyatın yapılıp yapılmaması gerekliliği tartışılabilir.

AYAK KÜÇÜLTME (DARALTMA):
Ayak küçültme genellikle hastalar tarafından ayakkabı numarasının küçültülmesi şeklinde bahsedilerek yapılıp yapılamadığı soruluyor. Bu ameliyatta aslında ayak numarası küçültülemez, sadece ayağın tarak kemikleri kısmı daraltılmış olur. Daha çok erkek transeksüel hastalar tarafından talep edilmektedir. Ayaklarının daha ensiz, ince görünmesini isteyen hastalara bu ameliyatın yapıldığını duyuyor ve basından okuyoruz. Burada yapılan şey, bir ayak parmağının (çoğunlukla 4. parmağın) tarak kemiği ile birlikte alınmasıdır. Bir parmak, tarak kemiğinden itibaren alındığında doğal olarak ayak genişliği azalır; fakat kalacak izleri ve bir ayak parmağının eksileceğini de unutmamak gerekir. Uygun yapılmazsa yürümeyi etkileyebilir.
Ayaktan bir parmağın alınması farklı bir amaçla da yapılır: ayaktan ele parmak nakli. Bu ameliyat sadece elinde çok sayıda parmak kaybı olan yada el başparmağını kaybeden hastalara yapılan bir ameliyattır. Genellikle ayak 4. parmağı ele nakledilir. Bu ameliyat ile ilgili bir vakanın videosunu ve parmak alındıktan sonra ayağın nasıl görüneceğini el cerrahisi sayfasındaki videoda görebilirsiniz.

AYAK PARMAKLARINI UZATMA-KISALTMA (İLİZAROV TEKNİKLERİ İLE):
Bazı ortopedi uzmanlarının bu konuda çalıştıklarını ve ayak parmaklarına uzatma veya kısaltma ameliyatları yaptıklarını duyuyoruz. Ben de bu konuda bana soru soran bir kaç hastam sayesinde, biraz araştırınca bu ameliyatların yapılabildiğini öğrendim. Fakat bu ameliyatlar henüz çok yeni uygulamalardır ve klasik kitaplarda bu ameliyatlardan bahsedilmez. Bu tekniklerle ayak numarasının küçültülebildiği yada büyütülebildiği söyleniyor. Az önce bahsettiğim gibi, bu konu tamamen ortopedi uzmanlarının ilgi alanına giriyor.

BALDIR İNCELTME:
Baldır inceltme sadece baldır kasları aşırı (istenenden fazla) gelişmiş kişilere uygulanan bir ameliyattır. Dizin arkasından yapılan kısa bir kesiden girerek, endoskopik yöntemlerle baldır (diz altı bacak arkası) kasının bir kısmı alınabilir, böylece diz altı bacak kalınlığında azalma sağlanır. Olası komplikasyonlar göze alınarak, hasta iyice değerlendirilerek bu ameliyata karar vermek gerekir. Böyle bir girişim sırasında siyatik sinirin yaralanma riski vardır. Bu klasik kitaplarda anlatılan bir ameliyat değildir, fakat yapıldığını duyuyoruz.

DİL KISALTMA, DİL KÜÇÜLTME:
Dili olması gerekenden daha uzun hastalara yapılabilir. Dil oldukça iyi kan alan bir organ olduğundan ve tat almak gibi sinir hücrelerinin işlevine bağlı foksiyonu olan bir organ olduğundan bu ameliyat iyi planlanmalıdır. Bu ameliyat klasik kitaplarda yer almaz.

AYAK BİLEĞİNİ İNCELTME-KALINLAŞTIRMA:
Ayak bileğini inceltmek için bu bölgeye ince kanüllerle liposuction yapılabilir. Kalınlaştırmak içinse tam tersi, yağ nakli (yağ enjeksiyonu) yapılabilir. Bu ameliyatlar sırasında ayak bileğinden geçen kan damarlarına son derece dikkat edilmeli, yaralanmaları önlenmelidir. Günümüzde yapılan ameliyatlardandır.

MAKRODAKTİLİ AMELİYATI (DOĞUŞTAN BÜYÜK OLAN PARMAKLARIN KÜÇÜLTÜLMESİ):
Makrodaktili, el yada ayakta bir yada daha fazla parmağın, normalde olması gerekenden daha büyük olduğu, doğuştan olan bir şekil bozukluğudur. Bu ameliyatta parmağın sadece görünüş itibarıyla küçültülmesi yetmez, aynı zamanda normal işlev görmesini de sağlamak gerekir. Parmaktan yumuşak doku alınabilir, kemikleri kısaltılabilir yada çok enli ise kemikleri boylamasına kesilerek daraltılabilir. Bu ameliyat sonunda hasta elini normal bir şekilde kullanabilmelidir; ameliyat sonunda görüntüden öte, işlev önemlidir.

BIYIK VE SAKAL EKİMİ:
Yüzünde yanık izleri olan hastalarda sakal bıyık olması gereken yerlere (yanık yüzünden bu bölgelerde kıllar dökülmüş ise) yada doğuştan sakal-bıyığı olmayan hastalarda bu bölgelere enseden alınan saç kökleri ile bıyık ve sakal ekimi yapılabilir. Saç nakli yapılacak yanıklı alanda cilt çok kötü yanmışsa nakledilen saç kökleri tutmayabilir. Öncelikle köklerin ekileceği alan değerlendirilir, ondan sonra ekim planlanır.

KOLTUKALTI TER BEZLERİNİN ALINMASI:
Koltukaltı ter bezlerinin alınması kalıcı olarak koltukaltı terlemesini sonlandıran bir ameliyattır. Botox uygulaması ile de koltukaltı terlemesi durur ama bu geçici bir çözümdür. Ameliyatta ise ter bezleri alındığı için artık terleme olmaz. Ter bezleri çeşitli şekillerde alınabilir: cerrahi olarak kesilip alınabilirler, liposuction (yağ alma) kanülleri ile tahrip edilebilirler. Bu ameliyat genellikle kısa kesilerden yapılır, yani koltukaltında kısa da olsa dikiş izi olacaktır. Eğer koltukaltı ter bezleri artık kistleşmiş ise, akıntı varsa, ter bezleri ile birlikte koltukaltı cildindende almak gerekebilir. Bu durumda iyileşme daha uzun sürer. Sık yapılan bir ameliyat değildir.

KULAK KÜÇÜLTME:
Kulağın normal boyu hemen hemen burun boyu kadardır. Burun kökünden burun ucuna kadar ölçtüğünüzde bu uzunluğun 6-9 santim arasında olduğunu göreceksiniz. Bazı kişilerde kulak uzunluğu 10-13 santime ulaşabilir. Bu hastalarda kulakları küçültebiliyoruz, fakat bu ameliyat kulağın görünür yerlerinde azda olsa biraz iz kalmasına yolaçar. Hastaların kalacak izleri iyice anlaması ve öyle ameliyat olması gerekir.
Bazen de kişinin kulak boyu normaldir ama kepçe kulak deformitesi sebebiyle kulakları büyük görünüyordur. Bu durumda sadece kepçeliği düzeltmek sorunun giderilmesine yeter. Kulak ve burun boyları ölçülerek sorunun gerçekten kulak boyutu ile ilgili olup olmadığı anlaşılabilir.

MULTİ ESTETİK AMELİYATLAR:
Tek seansda birden fazla estetik ameliyat yapılmasına multi-estetik ameliyatlar diyoruz. Aynı seansda yapılan kulak estetiği-burun estetiği-çene ucu estetiği, yada meme büyütme-yağ aldırma-burun estetik gibi ameliyatlar ameliyat sonunda kişinin görünüşünü önemli ölçüde değiştirebilir. Bu gibi ameliyatlar bu sayfada anlatılan diğer ekstrem ameliyatlara nispeten daha sık yapılmaktadır.

TRANSEKSÜEL HASTALARDA SES İNCELTME AMELİYATLARI (FONOPLASTİ):
Bu aslında bir estetik ameliyat değildir fakat transeksüel hastalar için olmazsa olmaz bir ameliyattır. Transeksüel hasta, ameliyat ile dış görünüşünü değiştirebilir fakat konuştuğunda ses tonu, görünümü ile uyumsuz olacaktır. Bu hastalara fonoplasti (ses cerrahisi) yapılabilir. Bu ameliyatı kulak burun boğaz uzmanları yapmaktadır. Hastaların görünüşünü fiziken olmasa da tamamlayan çok önemli bir bir ameliyattır. Tüm K.B.B. uzmanları bu ameliyatı yapmamaktadır.

MEGA MEME İMPLANTLARI: POLYPROPYLENE (PPP, STRING) MEME İMPLANTLARI !
Bu meme implantları, her gün yüzlerce kadına yapılan meme büyütme ameliyatlarında yerleştirilen silikon meme implantlarından çok farklıdır. Bu implantlar, Dr. Gerald W. Johnson tarafından geliştirilmiştir (Dr. Gerald W. Johnson, aynı zamanda göbekdeliğinden meme implantı yerleştirmeye yarayan T.U.B.A. yöntemini de geliştiren cerrahtır. Daha geniş bilgiyi ilgili sayfamızda -T.U.B.A. yöntemi: tıklayınız- bulabilirsiniz). Polypropylene, silikon ile ilgisi olmayan, tamamen farklı bir maddedir. Aslında tıpda uzun yıllardır farklı amaçlarla kullanılan bir madde olan Polypropylene in meme implantı olarak kullanımı yenidir ve resmi olarak test aşamasındadır. Bu maddeden yapılmış implantlar memeye yerleştirildikten sonra zamanla içine sıvı çekerek büyümeye başlar (aynen nohut yada fasulye tanelerinin suda kaldıkça şişmeleri gibi.. belki isimleri de buradan gelmektedir: string bean: fasulye). Sonunda göğüsler oldukça büyüyerek, karikatürize denebilecek büyüklüklere erişirler.

Dünyanın en büyük göğüs implantları da polypropylene implantlardır ve Guiness tarafından tescil edilmiştir. Amerika birleşik devletleri, New York tan, Maxi Mounds adlı (tabii ki takma isim) bir striptizci ve yetişkin filmleri oyuncusu, meme implantları sebebiyle ağustos 2003 de Guiness e başvurmuş, o sırada böyle bir kategori olmaması üzerine bu kategorinin oluşturulmasını sağlamış ve şubat 2005 de dünyanın en büyük meme implantlarına sahip kişi olarak Guiness rekorlar kitabına girmiştir. Maxi Mounds un meme implantlarının her biri şu an 9 kilo gelmektedir; göğüs çevresi 153.67 cm gelmektedir. Bu implantlar, (her ne kadar silikonsuz olarak lanse edilse de, ki silikon bu implantlara göre çok daha güvenilirdir) çok sık olarak komplikasyonlara yolaçmıştır. Bunun üzerine A.B.D. de kullanımları kısa süre sonra FDA tarafından yasaklanmıştır.
Bu tip implantlar sadece çok abartılı sonuç isteyen striptizciler ve yetişkin filmleri oyuncularından talep görmektedir.

Kozmetikcerrahi.com

38 Yorum

Estetik Haber Etiketler: