Florid Uygulaması Nedir? Dişe Kazandırır?

Dişlere gelen zarardan sonra ki tedaviler maalesef dişi eskisi kadar etkili yapmamaktadır. Bu nedenle günümüzde dişleri korumak daha fazla önem kazanmaya başlamış ve bu himayen koruyucu hekimlik diye bir alan oluşmuştur.

Günümüzde büyük önem taşıyan koruyucu hekimlik dişlere zarar gelmemesi için onları daha güçlü ve hijyenik yapmayı amaçlar. Koruyucu hekimler dişleri çürüklere karşı koruması için hekimler bazı uygulamalar kullanmaktadır. Bunlardan en bilineni ve kullanılanı da FLUORİD uygulamasıdır.

the image

FLUORİD dişleri çürüklere karşı daha dirençli bir hale getirir. Dişlerin yapısını daha da kuvvetlendiren fluorid günümüzde diş macunlarının da vazgeçilmez maddelerindendir. Dişlerde oluşan fluorid eksikliği çürüğe karşı olan direnci azaltır. Çocuklar belinlerle ve fırçalama ile kendilerine gerekli olan bu fluorid çoğu zaman yeterli miktarda alamazlar bu gibi durumlarda hekimler tarafından dişe TOPİKAL FLUORİD uygulaması yapılır.

Topikal fluorid uygulaması sayesinde diş kendine gereken fluorid alır ve çürüğe karşı direnç kazanır. Ancak topikal fluorid etkisinin olabilmesi için 6 ayda bir düzenli olarak bir diş hekimine gitmeniz gerekmektedir.

Yorum Yok