İki yıl önce nişanlandığı kız ile evlenebilmek için erkekliğine kavuşmak isteyen M.E.’ye, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Metin Yavuz ile Yrd. Doç. Dr. Erol Kesiktaş ve Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yıldırım Beyazıt’ın da bulunduğu 7 kişilik ekip, 17 saat süren mikro cerrahi operasyonu gerçekleştirdi.Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi’nde tıbbi operasyonla, çift cinsiyetli 25 yaşındaki M.E.’ye kol ve bacaktan alınan dokularla penis yapıldı.
Yapılan ameliyatla M.E.’nin tıp dilinde ‘Hipogatizm’ adı verilen çift cinsiyet sorunu giderilirken, bacaktan alınan kemikli doku ile koldan alınan yumuşak doku birleştirilip 1 santimetrelik penisi 18 santimetrelik hale getirildi. Doğuştan üreme organları gelişmeyip, testisleri inmeyen M.E.’nin büyüyen göğüsleri de ameliyatla normal hale getirildi.

Doç Dr. Metin Yavuz, hastanın yapay penisi içine konulan ‘fibula’ kemiğinin sertleşme işlevini üstleneceğini, koldan alınan ve dokusunda sinir uçları da bulunan parçanın ise dış kısma yumuşaklık verip haz alma duyarlılığı olacağını söyledi. Hastanın çocuk sahibi olabilmesinin hormon tedavisi sonrası ilişki sırasında üreteceği sperm sayısına bağlı olduğunu belirten Doç. Yavuz, ‘‘Biz yalnızca idrar sorunu ile estetik bir penis görünümü gerçekleştirdik’’ dedi.

Hürriyet

49 Yorum

Estetik Haber Etiketler: , ,