Sünnet bir cerrahi müdaheledir, ve bütün cerrahi müdaheleler gibi riskleri vardır. Oldukça sık yapılan bu cerrahi işlemin komplikasyon oranı % 2’ye kadar çıkabilmektedir ve rapor edilenler arasında aşırı kanama, penis başının yaralanması, enfeksiyon, frenulum ülseri, penil yapışıklıklar, cerrahi hatalar yani çok fazla deri alınması ve uzun kalmış sünnet derisi gibi, uretral fistül, tetanoz ve anesteziden kaynaklanabilecek sorunlar bulunmaktadır.

Toplu sünnetlerde bu sorunların görülme sıklığı çok artmakta ve ayrıca hepatit gibi kanla bulaşan hastalıkların yayılma riski bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen nedenler göz önüne alınırsa sünnetin bu konuda uzman bir cerrah (estetik plastik cerrahi, üroloji, çocuk cerrahi ve genel cerrahi) tarafından yapılması tercih edilmelidir.

Sünnet genellikle iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar cerrahlar tarafından tercih edilmeyen kıstırma sünnet ve uzman cerrahların tercih ettiği cerrahi açık sünnettir. Cerrahi sünnet daha uzun sürer ama penis ucunu veya üretra tabanını yaralama riski söz konusu değildir. Ayrıca iç zar fazla ve dış deri daha az alındığından ilerde çocukta erken boşalma gibi cinsel işlev bozukluklarının görülmesi ihtimali daha azdır.

5 Yorum

Estetik Haber Etiketler: ,