Estetik Cerrahlarmı yapmalı KBB uzmanlarımı?

Bir zamanlar sadece sahne sanatlarıyla uğraşanların lügatindeki ‘estetik yaptırmak’ artık günlük hayatımıza girdi. Ünlü-ünsüz, genç-yaşlı, kadın-erkek artık hiç kimse beğenmediği bir uzvunu değiştirmek ya da yaşlılık belirtilerini yok etmek için ameliyat masasına yatmaktan çekinmiyor. Türkiye’de en çok yapılan estetik operasyon ise hem kadın hem de erkeklerde burun estetiği. Burun konusunda talep bu kadar çok olunca bu ameliyatı kim yapar tartışması kaçınılmaz oldu. Burun estetiğini plastik cerrah mı, kulak burun boğaz (KBB) uzmanları mı yapacak? Her iki branşın da burun estetiği ameliyatı yapmasında yasal bir engel yok. Hekim camiasında sessiz sedasız yürütülen bu tartışma kongrelerde, derneklerde sürüyor. Biz de konuyu hekimlerin özelinden çıkarıp uzmanlarına sorduk. İşte KBB cephesinden KBB Uzmanı Baş Boyun Cerrahı Cem Altındağ’ın burun estetiğinde ideal uzman tarifi: ‘Burnun içini en iyi biz biliriz, bu nedenle burun estetiğini bizim yapmamız idealdir.’

Burun estetik ameliyatlarını plastik cerrahların yapmaması gibi bir iddianız yok ama dikkat çekici bir uyarınız var, ‘ya KBB konsültasyonu istenmeli ya da daha ideali KBB’ciler bu ameliyatı yapmalı’ neden?

Burnun kıkırdak ve cilt yapısındaki rahatsızlıklar, iç yapısıyla birlikte değerlendirilmelidir. O yüzden burun estetiği yaptırmak isteyen kişinin öncelikle KBB uzmanına başvurması ve orada bir muayeneden geçmesi idealdir. ‘Plastik cerrahlar yapmamalı’ demiyorum ve onları dışlamıyorum ama ilk tercih KBB uzmanı olmalı.

Dıştan görünen bir deformasyon varsa yani burun görünümü kişiye rahatsızlık veriyorsa içte de bir sorun mu aranmalı?

Çoğu zaman böyle olabilir. Plastik cerrahlar da ameliyat öncesinde bir KBB konsültasyonu isteyebilirler. Eğer plastik cerrah istemediyse hasta bir KBB’ciye gidip burun içi muayenesi yaptırabilir. Zaten yasal olarak burun estetiğini her iki uzman da yapabiliyor. Biz KBB uzmanları burun iç yapısına da çok önem verdiğimiz için, dış yapıda bir değişikliğe giderken burun içinde dikkat edilmesi gereken noktaları kaçırmayız. Doktor seçerken önemli olan hangi branştan olursa olsun mesleki deneyim ve yanı sıra tabii ki hastanın kendini güvende hissetmesidir.

Gözden kaçabileceğini iddia ettiğiniz şeyler nedir?

Burun içinde, sadece basit bir kemik eğriliğinden ziyade farklı burun etleri olabilir. Burunda hatta sünislerde iyi ya da kötü huylu burun tümörleri olabilir. Eğer endoskopik muayene göz ardı edilirse bunlar gözden kaçabilir. Bir KBB uzmanı endoskopik muayene yapmadan estetik operasyon için acele etmez.

Bahsettiğiniz tümör gibi bir oluşum ya da benzeri bir şey kişiye hiç belirti vermeden burun içinde duruyor olabilir mi?

Nadiren şikayet vermeyebilir. Zaman zaman tıkanıklık ve kanama belirtisi verir ama hafife alınıyor olabilir. Hapşırma, göz yaşarması gibi alerjik şikayetleri olan bir hastada özellikle üst bölgede burun polipleri olabilir. Küçük ve daha yukarıdaki bir burun eti ancak endoskopik muayenede belli olur. Her KBB uzmanının elinde olan teleskopik kameralı sistemle en ayrıntılı şekilde burun içinden bu bilgileri alabiliriz. Belli bir yaşın üzerindeki hastalarda kötü huylu tümörlerle karşılaşma riski var. Özellikle 50 yaş üstü ki onlardan çok sayıda estetik talebi var son yıllarda. Bu yaş grubunda özellikle burun içi muayenesi çok daha önemli bir hale geliyor.

Bahsettiğiniz tümör ve et gibi oluşumları plastik cerrah görüp müdahale edemez mi?

Ancak daha önce burun muayenesi yapılırsa görülebilir. Çünkü çalıştığı yer tümöral bölge olmayacaktır.

Son yıllarda burun estetiğine artan bir ilgi var, bunu yaptıran kişilerin de çok sık kullandığı bir gerekçe deviasyonu olması. Deviasyon bir hastalık mı, estetik için bir bahane mi?

Burun dışında veya içerideki basit ya da ileri derecede kemik ya da kıkırdak eğriliklerine deviasyon denir. Deviasyon operasyonları KBB’cilerin rutin işi. Son yıllarda deviasyonla birlikte dış görünüm değişikliği isteği geldiği için yoğun olarak yapılıyor. Hastalar artık daha cesur, burun tıkanıklığıyla birlikte estetik talebini de gündeme getiriyor ve bu hastalar daha çok bizi tercih ediyor.

Burun ameliyatlarında komplikasyon riski yüksek mi? Ne tür komplikasyonlarla karşılaşılabilir?

Tıbbın her dalında, istenmeyen sonuçlar olabilir. Burun ameliyatlarında bu yüzde 10-15 civarında. İkinci ameliyatla düzeltme şansı var. Tabii ki revizyon cerrahi daha zor, iyileşme dönemi daha uzun. Çok kötü bir burnu tek operasyonla mükemmel hale getiremeyiz. Burun estetiği sonrası gelişebilecek önemli komplikasyonlardan biri olan burun piramidinin içeri alınmasına bağlı burun tıkanıklığı. Burun sırtı ve burun ucunda istenmeyen eğrilik ve şişlikler olabilir.

Beyin cerrahı da saç eksin! – Dr. Fatih Kabakaş

Estetik burun ameliyatları yüz ve burun estetiği temel prensiplerini bilen, burun ve burun boşluğu anatomisi ve fizyolojisine hakim cerrahlar tarafından yapılmalı. Dünyada da bizde de genel uygulama; burun boşluğu ile ilgili rahatsızlıklarla KBB uzmanları ilgilenirken, burun estetik girişimlerini ise çoğunlukla plastik cerrahlar tarafından yapılması yönünde. Bununla birlikte birçok plastik cerrah burun boşluğu yapı bozukluklarının düzeltilmesi konusunda bilgi ve tecrübe sahibi, bazı KBB uzmanları da burun estetiği konusunda kendini geliştirmiş. Son yıllarda estetik cerrahiye artan medya ve halk ilgisi nedeniyle KBB uzmanlarının da bu konuda kendilerini geliştirmeye çalışmaları doğal. Bir KBB hastalıkları uzmanının ‘Burun içerisinin hastalıkları ile biz daha çok ilgileniyoruz dolayısıyla estetik burun ameliyatlarını da biz yapmalıyız’ demesi, bir beyin cerrahının ‘Kafatasının içini biz daha iyi biliriz dolayısı ile kellik tedavisi ve saç ekimini bundan sonra sadece biz yapacağız’ demesi kadar gülünçtür.

Plastik cerrahlar, sağlam dokularla uğraşır – Prof. Dr. Ege Özgentaş

Halk arasında yanlış bir kanı var; insanlar bazı branşların isimlerine aldanarak, o bölgenin her ameliyatının bu branş tarafından yapılacağını düşünürler. KBB uzmanı denilince, burun ve boğazdaki her türlü hastalığın tedavisini yapacakmış gibi düşünülür. Oysa boğazın dışında yer almasına rağmen tiroid ve guatr’ı KBB tedavi etmez. Bu hastalıkların tedavisi genel cerrahın alanına girer. Her ne kadar KBB, adında da belirtildiği gibi burun hastalıkları ile uğraşıyorsa da estetik cerrahi farklı bir yaklaşımdır ve burun estetiğinin plastik cerrahlar tarafından yapılması daha doğrudur.

Aynı durum, meme estetiği içinde geçerlidir. Memedeki tümörlerin tedavisini genel cerrahi yaparken, meme estetiğini plastik cerrah yapar. Burun hastalıkları ile burnun estetik görünümü farklı olaylardır. KBB uzmanı, tıkalı bir burnu açarak, hastanın nefes almasını sağlayabilir. Bu konuda deneyim sahibi olmak, buruna yüz kontürüne uygun şekil vermek yani burun estetiği alanında uzmanlaşmak anlamına gelmez. Çünkü KBB de dahil olmak üzere birçok hekim, hasta dokularla uğraştığı halde, estetik ve plastik cerrahlar, sağlam dokularla uğraşır. Bu nedenle, sağlıklı bir insanın, yanlışlık veya beceriksizlikle sakat hale getirilme riskinin ne demek olduğunu diğer hekimlerden çok daha iyi biliyoruz.

Ameliyatı iyi bilen doktor yapsın – Dr. Oytun İdil

Burun estetiğini biz de yapıyoruz, KBB uzmanları da. Burun estetiğinde iki nokta önemli: Bir görünüş, iki nefes alma rahatlığı. Size branşımızın tam adının ‘plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi’ olduğunu hatırlatmak isterim. Kısaca plastik cerrahi adı verilen branşımızda, asıl olarak dokuların görünüşünü iyileştirmeye (plastik, estetik) ve fonksiyonel (rekonstrüksiyon, onarım) olarak daha iyi hale getirmeye çalışıyoruz. Bu iki konuya eşit derecede önem veriyoruz ki zaten bu bizim olağan işimiz. Aslında, bu ameliyatı iyi bilen herkes yapsın, bilmeyenler yapmasın. Sonuçta toplum sağlığı önemli. Bu ameliyatı çok iyi yapan KBB uzmanları da var ama 40 yaşından sonra ilk kez rinoplasti yapan ve berbat sonuçları olan KBB uzmanları da gördüm, onlar yapmasın.

Plastik cerrah burna hakimdir – Dr. Aslı Berker

Söz konusu estetik yaklaşımsa kesinlikle plastik cerrahi uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bilinçli bir plastik cerrah sadece burnun dış görünüşüyle ilgili değil, burunla ilgili tüm havayolları derinliğine anatomik ve girişimsel açıdan hakimdir. Kraniofasial cerrahi (yüz ve kafatası) plastik cerrahinin bir alt grubudur ve sadece burun içi tümöral girişimleri değil tüm yüzdeki tümöral ve patolojik durumları hem tanı hem de rekonstrüksiyonunu yani tedavisini kapsar. Sonuç olarak bu tür vakalarda plastik cerrahlar hastaların ilk seçimi olmalıdır.

Şüphelendiğimizde konsültasyon isteriz – Dr. Meryem Gülümser

Burun ameliyatlarını bir bütün olarak düşünmek lazım. Zaten hastalarımızın yüzde 80’ininde deviasyon sorunu da var ikisini aynı anda plastik cerrahın yapması taraftarıyım. Burun içini zaten biz de muayene ediyoruz. Burnun çok arka planda bir sorun varsa hasta da bundan yakınıyorsa KBB konsültasyonu istenir. Boğaz ve genizde bir tümör oluşumu varsa mutlaka belirti verecektir. Zaten boğaz ve geniz KBB’nin alanı, deviasyon da doğal olarak onların alanı. İyi bir plastik cerrah deviasyon sorununu rahatlıkla giderecek kapasitededir. Estetik amaçlı başvuran insanların çoğu genç insanlar, bu tümör tarzı oluşumlar ileri yaşların problemidir ki bir şüphemiz olursa tabii ki konsültasyon isteriz.

GÜLAY ALTAN – AKŞAM GAZETESİ

5 Yorum

Estetik Haber Etiketler: , ,