Zayıflama ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de bölgesel zayıflamadır. Kimimiz karın bölgesinin incelmesini isteriz kimimiz ise bacaklarımızın ya da belimizin… Ancak ne yazık ki hiçbir besine adres gösterip belli bir bölgeyi zayıflatma şansımız yok. Her birey genetik şifresi doğrultusunda zayıflar. ”Kalça bölgem zayıflasın ya da karın bölgemi inceltmek istiyorum” gibi müdehaleler söz konusu değildir. Bunu şöyle de açıklayabiliriz; kadınlarda jinoid tip şişmanlık söz konusudur bu da armut tipi şişmanlıktır. Genelde yağlar kalça ve bacakta toplanmıştır. Bu tipin değişmesi mümkün değildir. Yani kilo verdiğinizde büyük bir armut yerine küçük bir armut şeklinde zayıflarsınız. Yağlanma erkek ve kadında değişik bölgelerde olur. Kadınlar en çok kalça, üst bacaklar ve karın bölgesindeki yağlanmalardan yakınırlar.

Ne zaman tehlikeli?
Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Acımış Koçak ‘Kadınlarda yağ dokusu estetik açıdan zararlı olsa da sağlık açısından erkeğe göre daha az zararlıdır. Erkeklerin göbeğinde biriken yağlar tehlikeli olup, diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara yol açar’ diyor.

Bitki çaylarını tercih edin
Kış aylarında metabolizmayı güçlendirmek için A ve C vitaminlerinden yeteri kadar almak gerekir. Turunçgiller, havuç brokoli, kabak, brüksel lahanası, yeşil biber, karnabahar, mandalina, roka, tere ve meyve tüketerek bu vitaminleri alabiliriz. Soğuk kış günlerinde çay, kahve yerine bitki çayları ve C vitamininden zengin olan kuşburnu çayını tercih etmelisiniz. Taze sıkılmış meyve sularını da unutmamak gerekir.

Sıvı diyetiyle zayıflanır mı?
Tüketİlen sıvının enerji ve besin öğesi miktarları böyle bir diyette önemlidir. Çay, kahve, su, bitki çayları ve diyet içecekler hiçbir enerji içermedikleri için kilo aldırmazlar. Ancak meyve suları ve gazlı içecekler içerdikleri şeker nedeniyle tüketilen miktara bağlı olarak kilo alımına sebep olabilir. Çorba ve bazı özel içeceklerin de enerji değerleri ve besin içeriklerinin değerlendirilmesi gerekir. Sıvı diyet uygulamalarında kişinin lif, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılıyor olması çok önemlidir. Bu tür diyetlerde kullanılan özel karışımlar genelde yeterli ve dengeli vitamin, mineral lif ve enerji içeriğine sahiptir. Ancak unutmayın ki bu diyetler uzman kontrolünde acil kilo vermesi gerekenler içindir. Bilinçsizce uygulandığında yanlış sonuçlar ortaya çıkabilir.

Limonun zayıflatıcı etkisi var mı?
Vücuttaki fazla kilo çoğunlukla yağdan oluşmuştur. Enerji sağlayan besinler az alındığında vücut enerji açığını kapamak için önceden biriktirdiği depolarını kullanır. Limon bu depo yağları eritmez. Bunu basit bir deneyle anlayabilirsiniz. Yağın üzerine limon sıktığınızda limonun yağa karışmadığını görürsünüz. Limon suyu içmekle vücut yağlarınız erimez. Ancak açlık hissettiğinizde kurabiye yemek yerine, limon yerseniz açlık hissiniz kaybolur. Bu durum domates, salatalık gibi enerji değeri düşük sebzelerle de sağlanır.

Erkekler daha kolay kilo veriyor
Erkeklerin Bazal Metabolizma Hızı ( BMH) kadınlarınkinden daha yüksektir. Çünkü kas kütleleri daha fazladır. Kadınlarda ise östrojen hormonundan dolayı hem kas kütlesi daha azdır, hem de yağ kütleleri daha fazladır. Kadınlar hamilelik, gibi özel dönemler nedeniyle daha zor kilo verir. Erkeklerin vücut yüzeyinin geniş olması da metabolik hız üzerinde etkilidir. Erkeklerde yağ hücreleri genelde karın çevresinde toplanmıştır buna android tip şişmanlık denir. Bel çevresinin 102 cm üzerinde olması erkeklerde kalp hastalıkları için risk oluşturur.

Akşam neden daha az yemeliyim?
Gün içinde yaptığımız yürüyüşler, merdiven inme, çıkma, ev işleri gibi aktiviteler metabolik hızımızı artırır ve yediklerimizin yakılmasına yardımcı olur. Ancak akşamları uykuda metabolizma yavaşlar ve özellikle akşam yemeği sonrasında televizyon karşısında uzun bir süre hareketsiz kalırız. Bu yüzden akşam öğününün gün içinde yenilen öğünlerden daha az olması gerekir. Gün içinde fazla yediyseniz akşam hiçbir şey yememek en doğrusudur.

İşte örnek diyet listesi
Bu diyet listesi 35 yaşında, masa başında çalışan ve sağlık problemi olmayan kadınlar için hazırlanmıştır. Uzun süreli kullanım için değildir. Üç günlük bir örnek olarak hazırlanmıştır. Bugün sizlere son günün listesini veriyoruz.
– Çay şekersiz ve açık içilebilir.
– Günlük 10 bardak su içilmelidir.
– Günlük 2 adet kahve şekersiz içilebilir.
– Günlük 1 adet soğuk diyet içecek içilebilir.
– Öğle salatalarına 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenebilir.

Sabah
– 1 yumurta
– 5 zeytin
– Domates salatalık
2 dilim ekmek

Ara 11:00
– 1 bardak süt
ÖĞLE 13.00
– 1 tost
– 1 bardak ayran
– 4 kuru kayısı

Ara 16:00
– 1 light kek
– Bir bardak süt

Ara 18:00
– 1 elma
– 6 çilek

AKŞAM 20.00
– 8 kaşık kurubaklagil
– 1 kase cacık
– Yağsız salata
– 1 haşlama patates

Ara 22.00
– 1 portakal ya da kivi

Güneş

27 Yorum

Estetik Haber Etiketler: ,