Vücudumuzun bazı bölgelerinde biriken yağ dokuları kötü bir görüntü sergiler. Bu fazlalıklardan mutlaka kurtulmak isteyen kişi için cerrahi bir müdahale kaçınılmaz olur. Son yılların popüler çözümü haline gelen bu yöntem, kimlere uygulanabileceği konusunda doğru karar verildiğinde çok başarılı sonuçlar veren faydalı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Bodyconturing- vücut konturlarının düzeltilmesi liposuction‘ın temel felsefesini oluşturuyor. Liposhaping (yağların şekillendirilmesi ), bodyshaping (vücut şekillendirilmesi), bodysculpturing (vücudun artistik heykeltraşlığı) terimlerinin tümü aynı anlamı taşıyor ve hepsi de yağların emilmesine dayanıyor.
Liposuction doğru hasta ve doğru hekim elinde, oldukça güzel sonuçlar veren bir yöntem. Bir heykeltraşın elinde çekiç ve keski ile hoş olmayan fazlalıkları almasına benziyor. Çünkü vücudun bazı bölgelerindeki yağ birikintileri ne denli diyet yapılırsa yapılsın gitmiyor ve bölgesel çıkıntılar halinde kalarak, şekil bozukluğuna neden oluyor. İşte bu bölgeler (göbek , kalça üstü, bacakların iç yüzleri basen tabir edilen yan bölgeler, diz kapaklarının arka bölgeleri) liposuction yönteminden oldukça yarar görürler ve düzgün bir vücut yapısı sağlarlar. Özellikle bu bölgelerin cerrahi müdahale yapılmadan düzelmesi neredeyse olanaksız. Çünkü ne kadar diyet yapılırsa yapılsın bu bölgeler inatçı çıkıntı şeklinde belirgin olarak kalıyorlar.

Bilgilendirme:
Estetik cerrahi uzmanı Prof. Dr. Nazım Durak, liposuction işleminde hastanın derisinin kalitesi önem taşıdığının altını çiziyor ve ‘Deri elastikiyeti bozulmamış hastalarda, deneyimli bir hekim tarafından liposuction uygulanırsa, sonuç mükemmel olacaktır’ diyor. Liposuction’ın sadece bir çubuğun deriden sokularak, yağların emilmesi olmadığının bilincinde olan hekim, hiçbir zaman bir yer çukur, bir yer tümsek olacak şekilde dalgalanmalar oluşturmaz. Ancak hastanın derisinin gevşek olduğu durumlarda gereğinde cerrahi işlemler uygulanabiliyor. Başlangıçta hastaya derisinin özellikleri ve ne kadar sonuç alınabileceği anlatılmaktadır ki beklentilerin doğru olması sağlansın. Bu yöntemle hasta göze hoş gelmeyen şekil bozukluklarına neden olan inatçı yağ birikintilerinden kurtulurken, kendisine olan güvenin de artması ile ruhsal açıdan da bir tatmin kazanıyor.

DETAYLI ÇALIŞMA
Prof. Durak, son zamanlarda aleyhte çok yayın olduğuna dikkat çekiyor. Yani vücutta belirli bölgelerde birikmiş yağların emilimi olan bu yöntem sıklıkla çok yanlış değerlendiriliyor. Bu sıkıntı, iyi tanı konamamasından da kaynaklanıyor. ‘İyi tanı nedir?’ diyoruz ve Prof. Durak yanıtlıyor: ‘Cildin elastikiyeti çok önemlidir. Örneğin doğum yapmış, karnı sarkmış bir kadının karın derisi, elastikiyetini kaybetmiştir. Bazen kişi 40 yaşındadır, ama cildi 25-30 yaşındaki birinin elastikiyetine sahiptir. Bazen de 30 yaşındadır ama 40 yaşındaki biri gibi çok gevşektir cildi. Elastikiyetin çok iyi saptanması gerekiyor liposuction’da. Burada çubukları sokup da yağları almak değil amaç. Tıpkı bir heykeltıraş gibi çalışmak gerekir. Bunun sağlanabilmesi için hastanın cildinin özelliklerini iyi tanımak lazım ki hastanın bundan ne kadar yararlanacağı önceden saptanabilsin.’. Prof. Durak, bu ameliyatın selülitleri yok etme ameliyatı olmadığını, selülitlere dolaylı yoldan yardım ettiğini hatırlatıyor.

GERÇEKÇİ YAKLAŞIM
Liposuction’da hasta ayaktayken alınacak bölgelerin çizilmesi büyük önem taşıyor. Ameliyat sırasında hasta yattığı için, bölge yayılır ve hekim deneyimsizse, çok fazla yağ alacaktır. Bu da deride çukurlara yol açar. liposuction ile fazla kilolardan arınmak mümkün mü? Prof. Nazım Durak, ‘Bu olanaksızdır! Biz,bölgesel birikmiş yağları alıyoruz, yoksa hastayı tornadan geçirerek inceltmiyoruz’ diyor ve devam ediyor: ‘Bu konuda yanlış vaatlerde bulunmak büyük hatadır. Ben hastayla asla kilo konuşmam. Biz, organizmanın dengesini bozmamak için bir miktar yağ alıyoruz, aldığımızın iki katı kadar sıvı veriyoruz. Hatta ameliyattan sonra tartıya çıkan hasta ağır bile geliyor!’

EMBOLİ RİSKİ VAR MI?
Liposuction ameliyatları zaman zaman emboli riski ile gündeme geliyor. Emboli, bir yağ parçasının damarı tıkamasıdır. Prof. Durak, ameliyat sırasındaki embolinin anestezinin bir kabahati olduğunu vurguluyor. Hipotansiyon, yani tansiyon düşüklüğü nedeniyle yağ asitleri ortaya çıkabiliyor ve bunlar gidip akciğerlerde sorun yaratabiliyor. Bu nedenle liposuction muayenehanelerde yapılacak bir işlem olmayıp, hastane ortamı gerektiriyor. Prof. Durak, ‘Biz aldığımız yağın iki üç misli kadar sıvı veririz- ki tansiyon düşmesin. Siz, damar dolgunluğunu yüksek tutar, tansiyonu düşürmezseniz, bir sorun söz konusu olmaz. Hele bizim ameliyatlarda anestezi çok önemlidir. Hasta bize güzelleşmek için gelir, hayatını riske atmak için değil!’ diyor. Yani liposuction’da meydana gelen komplikasyonlar tamamen anestezi kaynaklı oluyor. Parçalanan ve enjektörle çekilmeyen yağlar dokular arasında kalıyor ve vücut bunları kendi eritiyor.

OPERASYONLAR NASIL YAPILIYOR?
Vücutta izlerin gizlenebileceği noktasal kesilerden 2-4 mm.lik metal borucuklar sokuluyor. Bu borucukların ileri geri hareketi ve bunlara bağlı vakumun emmesi ile deri altındaki yağlar çekilir. Yağlar homojen bir şekilde emilmelidir ki, girinti çıkıntılar oluşmasın. Bu aynı zamanda kullanılan kanülün inceliğine de bağlı oluyor. Bu teknik ilk geliştirildiğinde 6-9 mm’lik kanüller kullanılmaktaydı. Küçük alanda çalışılacaksa bölgesel anestezi, değilse genel anestezi tercih ediliyor. Ameliyat süresi bir saat olup hastanede kalmayı gerektirmiyor. Ameliyattan hemen sonra hastaya uygun bandaj ve korse giydiriliyor ve bu korsenin 15 gün kullanılması tavsiye ediliyor. Ameliyattan sonra ilk 3 gün hastaya ağrı kesiciler veriliyor, 3 gün sonra da fizik egzersizleri ve ameliyat bölgelerine 15 gün lenf drenaj masajı öneriliyor. Morarmalar ve ödem bu 15 günün sonunda kayboluyor ve sonuç ortaya çıkıyor.

Kilo verme yöntemi değil
Çok net görülüyor ki, liposuction bir kilo verme yöntemi değil, ancak dolaylı yoldan kilo vermeye yardımcı oluyor. Liposuction’dan sonra kilo alınmıyor, alınsa yağlar o bölgelerde tekrar toplanmıyor. Düzgün bir ameliyat yapılmışsa, ameliyat bölgesinde çukur, diğer yerlerde tümsek olmuyor. Prof. Durak, iki tip liposuction bulunduğuna dikkat çekiyor: Yaş teknik ve kuru teknik. Yaş teknikte, yağları kansız alabilmek için özel bir sıvı enjekte ediliyor ve bir süre bekledikten sonra işleme geçiliyor. Kuru teknikte ise hiçbir şey enjekte etmeden, direkt yağ çekiliyor. Prof. Durak: ‘Ben kuru teknik kullanırım. Neden? Çünkü yaş teknik aldatır insanı. Liposuction’da farklı boyutlarda iğneler kullanıyoruz. Kalın yağlı bölgelerde iğnenin ucunu kalınlaştırıyoruz. İnce iğneler kullanınca adı liposhaping oluyor!’ Prof. Durak önemle hatırlatıyor: ‘Liposhaping’i genelde lokal anesteziyle yapanlar var. Kilo fazlaysa lokal yapamazsınız, yapmaya kalksanız hastayı zehirlersiniz lokal analjeziklerle!’
Her ameliyatın riski var. Ama tecrübeli bir hekim risk faktörlerini en aza indirgiyor. Hastanenin donanımı, anestezi doktorunun bilgisi ve hastayı tanıma özelliği ve hekim faktörü birleşince risk büyük ölçüde ortadan kalkıyor.

Kimlere ve hangi bölgelere uygulanır?
Vakum yöntemi uygulanacak kişilerin derisi yeterli elastikiyete sahip olmalıdır. Alttaki yağlar alındığında deri büzüşerek toplanabilmelidir. Liposuction yüzde 80 kadınlar tarafından tercih edilse de, erkeklerin de ilgi göstermeye başladığı bir yöntem. Erkekler göbek bölgesine yaptırıyor liposuction’u. Erkeklerin hormonal yapılarında androjen azalma ve östrojen artınca 40’lı yaşlardan sonra, memeler büyüyor, kıl dökülmeleri başlıyor, kadınsı bir görünüm ortaya çıkabiliyor.
Liposuction’un uygulanabileceği vücut bölgeleri:
-Yüz, boyun, gıdık
– Kollar
– Göğüs
– Karın-bel-basenler
– Bacak iç ve dış yüzleri
– Diz kapağı iç kısmı
– Ayak bileği

Hastaların soru ve endişeleri
– Bir seansta ne kadar yağ dokusu alınabilir?
Alınan yağ 1,5-3 kg civarındadır. Bunun üzerinde bir miktar alınmaz, alınmamalıdır ve bundan fazlasını talep etmek sağlık açısından sakıncalıdır.
-Vakum operasyonu zayıflama yöntemi midir?
Hayır. Vakum operasyonu zayıflama diyetleri ile verilemeyen karın, bel, basen gibi bölgesel yağ birikimlerinin tedavisi için tercih edilir. Bu bölgeler kalıtsal ve hormonal nedenlerle yağ depolayan bölgelerdir. Tüm rejim gayretlerine rağmen bu bölgeleri özellikle sorunlu olanlar, vakum operasyonundan en çok faydalanacak kişilerdir.
-Hangi yaşlar en uygundur?
Cilt elastikiyeti yerinde ise her yaşta iyi sonuçlar alınır.
– Yağ alınan bölgelerde yeniden yağ birikmesi olur mu?
Vakum ile çekilen, aslında içlerinde yağ depolanmış hücrelerdir. Bu işlem yağ hücrelerinin sayısını azalttığı için bu bölgelerden, diğer bölgelere göre daha az kilo alınır.
– Operasyondan sonra hasta işine ne zaman dönebilir?
Müdahaleden bir gün sonra
– Vakum ameliyatının riskleri nelerdir?
Çoğu 6-8 haftada geçecek olan bir his kaybı, uyuşukluk olabilir. Çok nadir olarak bu uyuşukluk kalıcıdır. Ayrıca aşırı miktar yağ dokusunun kalın kanüller kullanarak alınması deri yüzeyinde dalgalı görüntü oluşturabilir. Derinin elastikiyeti iyiyse, bu olasılık azalır.

Hastalar nelere dikkat etmelidir?
Hastaların öncelikle derilerinin özelliğini bilmeleri gerekiyor. Doğru hekime gitmek, mutlaka bu işin ehli bir hekim seçmek ve bu yöntemden ne kadar yararlanılabileceğini hekimin kendisinden öğren en önemli unsurları oluşturuyor.
Hastalar en çok morluk olup olmayacağını, ağrı duyup duymayacaklarını merak ediyor. Prof. Durak bu sorulara açıklık getiriyor: ‘Liposuction’da hiç ağrı olmaz. Hafta sonu ameliyatı yaparız, hastalarımız pazartesi gidip çalışırlar. Morluklar çok minimaldir. Derinin toparlanması için korse giydiriyoruz. Önce ne kadar kullanacaklarını ısrarla merak ediyorlar. Sonra sevebiliyorlar korseyi. Bir süre sonra hastaya masaj uygulatıyoruz.
İlk 15 gün ödemler nedeniyle karamsarlaşıyorlar, ama bunların kaybolmaya başladığını gördükten sonra moralleri düzeliyor, mutlu oluyorlar.
Sonrasında ise kendilerini disipline ediyorlar, daha sağlıklı yaşıyorlar. Çünkü ekonomik bir gideri göze alıyorlar, bir ameliyat riskini göze alıyorlar, bunlar motivasyon, bir uyarıcı yönlendirme oluyor. Yaşamlarına dikkat ediyorlar bundan sonra.’

26 Yorum

Estetik Haber Etiketler: , , ,